Bogdanović: Naš cilj je jasan, organizovati odgovornu parlamentanu istragu u slučajevima obračuna države sa pojedincima

0

Na dnevnom redu današnje sjednice Skupštine je Predlog odluke o otvaranju parlamentarne istrage i formiranju Anketnog odbora radi prikupljanja informacija i činjenica o postupanjima državnih organa i drugih subjekata u slučajevima politički motivisanih ubistava od uvođenja višestranačja do danas, kao i okolnostima fizičkih napada i prebijanja novinara i drugih slobodnih intelektualaca od policijskih službenika poznatih kao “crne trojke”…

Predlog su podnijeli poslanički klubovi Nove srpske demokratije, Demokratske narodne partije (DNP), Socijalističke narodne partije i CIVIS-a, a potpisali su ga i poslanici Pokreta Evropa sad i Demokrata. Da li će podržati predlog, Vijestima nijesu odgovorili iz opozicione Demokratske partije socijalista (DPS), GP URA i Socijaldemokrata, kao ni iz Bošnjačke stranke koja je sada dio vlasti.

“Kako su navedeni događaji ostali nerasvijetljeni prisutna je opravdana sumnja da je rad nadležnih organa, prije svega tadašnjeg Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) Crne Gore i Službe državne bezbjednosti, kao i pojedinaca iz vrha tih, ali i ostalih nadležnih institucija bio protivzakonit, s obzirom na to da iz stanja stvari i javno objavljenih izjava određenih lica proizilaze indicije da isti nijesu preduzimali mjere, radnje i aktivnosti koje su zakonom bili dužni preduzeti, već naprotiv, da su svoj položaj i uticaj koristili kako bi ometali istragu, a sve u cilju da počinioci i nalogodavci ovih dešavanja ne budu pronađeni”, piše u Predlogu.

Rad odbora, koji podrazumijeva sprovođenje istrage i dostavljanje izvještaja Skupštini, oročen je na 90 dana, uz eventualno produženje roka ne duže od 15 dana, piše u Predlogu.

Šef Poslaničkog kluba Demokrata Boris Bogdanović smatra da je taj rok prekratak.

“Rok za završetak rada Odbora smatram izuzetno kratkim, posebno imajući u vidu broj i prirodu slučajeva koji bi se mogli naći pod istragom. Očekujem da Anketni odbor razmatra više ozbiljnih i složenih slučajeva, a svaki od njih zahtijeva pažljivu pripremu, detaljnu provjeru činjenica i poštovanje svih pravnih procedura”, kazao je Bogdanović.

Ukazuje da prema članu 80 Poslovnika Skupštine, formiranju Anketnog odbora mora prethoditi informacija iz Ministarstva pravde – tačnije, Skupština ne može obrazovati odbor prije nego što dobije zvaničnu potvrdu od ministra pravde o tome da li se povodom činjenica koje spadaju u nadležnost Anketnog odbora vodi sudski postupak.

“Ovim je jasno naglašeno da Anketni odbor ne može preuzeti parlamentarnu istragu za slučajeve koji su već pod pravosudnim postupkom, kako bi se izbjegle pravne i proceduralne povrede, ali i omogućila transparentna i nepristrasna istraga tamo gdje je to moguće”, pojasnio je Bogdanović.

On je rekao da saglasno Zakonu o tajnosti podataka članovi Anketnog odbora imaju dozvolu za pristup povjerljivim podacima, po principu “potrebno je da zna”.

“Naš cilj je jasan – osigurati odgovornu i pravno osnovanu istragu koja neće ugroziti integritet pravnog procesa, već će osigurati da sva lica i sve instance budu tretirani u skladu s najvišim standardima zakonitosti i pravednosti”, kazao je Bogdanović.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.