Bliži li se „superfinale“: Šta su poruke sa tajnih sastanaka čelnika crnogorskih službi i američke CIA-e; Je li na pomolu hapšenje Mila Đukanovića?
Svjedok saradnik prijeko je potreban Crnoj Gori kako bi konačno došlo do pravde. Jedan od potencijalnih kandidata za tu ulogu bi mogao biti dugogodišnji crnogorski diplomata Milan Roćen, a on bi potencijalno mogao da svjedoči protiv bivšeg šefa diktatorskog režima Mila Đukanovića čime bi isti konačno izašao pred lice pravde.
Ovo je nedavno saopštio predsjednik Pokreta za promjene Nebojša Medojević govoreći o sastanku koji se održao 23. avgusta u Beogradu. Sastanku su prisustvovali šef Specijalnog policijskog odjeljenja Predrag Šuković i predstavnici Ministarstva pravde SAD, kao i šefica stanice Centralne Informativne Agencije Sjedinjenih Američkih Država (CIA).
U itekako inspirativnom tekstu, Medojević je sugerisao da može doći do hapšenja bivšeg šefa režima Mila Đukanovića i da šef SPO-a traži svjedoka saradnika. Međutim, Šuković je američkim obavještajcima ukazao na problem da svi potencijalni svjedoci „bježe u politiku“ nadajući se da time iz sfere kriminalnog mogu preći u politički progon.
„To je slučaj sa Duškom Markovićem i Andrejem Milovićem„, decidan je Medojević. Šuković bi najradije, navodi, „pritisnuo“ Milana Roćena čime bi se najlakše došlo do onoga što već godinama izmiče – hapšenja Mila Đukanovića“, zaključio je Medojević.
Podsjećamo, nedavno je u crnogorskom javnom mnjenju pominjano hapšenje bivšeg šefa režima, Mila Đukanovića. To je prenio zagrebački Jutarnji list, međutim mnogi su to pisanje protumačili kao skretanje sa teme sa usvajanja Rezolucije o genocidu u Jasenovcu koji je Crna Gora usvojila ranije ove godine.
Autor teksta Vlado Vurušić piše da je to doznao iz „dobro obaviještenih izvora u Podgorici bliskih tom nekadašnjem crnogorskom lideru“.
„Dakle, kako se priča po Podgorici, državno tužilaštvo, koje je sada pod kapom vladajuće prosrpske koalicije, to bombastično hapšenje priprema nakon što se navodno dogovorilo s nedavno iz Velike Britanije izručenim ‘biznismenom’ Duškom Kneževićem koji je navodno pristao da sarađuje i bude ‘zaštićeni svjedok pokajnik'“, piše list.
Napominje da je to, „naravno, sve to pod trostrukim ‘navodno’ i ‘priča se’, ali Podgorica je mali grad i nešto tako ne bi bilo nešto neočekivano“.
„Konačno, predstavnici radikalne prosrpsko-proruske opcije Milan Knežević i četnički vojvoda Andrija Mandić, sada na poziciji predsednika Skupštine, stalno su u predizbornim nastupima obećavali da će ‘Đukanovića smestiti iza rešetaka’, a sada kada imaju potpunu vlast u svojim rukama, moguće je da su se odlučili na taj korak“, navodio je Vurušić.
Od tog hapšenja, kao što vidimo nije bilo ništa. Međutim, ukoliko su Medojevićeve informacije tačne, u Crnoj Gori bi možda konačno moglo da dođe do pravde i stavljanja lisica na ruke dugogodišnjem diktatoru.
U više navrata su Medojević, kao i pojedini analitičari govorili o činjenici da su „Amerikanci“ Đukanoviću okrenuli leđa zbog „pada“ 26 tona kokaina u luci Filadelfija na brodu MSC Gayane.
Od tad postoje šumovi da može doći do hapšenja Mila Đukanovića.
„Preveliko odmjeravanje u slučajevima Dake Davidovića, Brana Gvozdenovića i Predraga Boškovića“
Prema Medojevićevim informacijama, Šuković je bio ljut što SAD „guraju isključivo agendu, kojom štite svoje interese, a da sve ostale predmete ostavljaju na odlučivanje VDT Miloradu Markoviću i GST Vladimiru Novoviću“.
„Šuković je ukazao na preveliko odmjeravanje, kao i neshvatljivo insistiranje VDT-a na dodatnim dokazima u slučajevima Miodraga Dake Davidovića, Branimira Gvozdenović i Predraga Bošković“, izjavio je Medojević.
Osvrnuo se i na rad ministra unutrašnjih poslova Danila Šaranovića, potpredsjednika Vlade i koordinator Biroa za operativnu koordinaciju organa obavještajno bezbjednosnog sektora (BOK) Alekse Bečića i savjetnika za bezbjednost i odbranu predsjednika Jakova Milatovića Dejana Vukšića.
„Naglasio je da je primjetno nesnalaženje ministra Šaranovića, kao i kordinatora Bečića, ali i opstrukcija i nekooperativnost Vukšića u nekim slučajevima, gde se od njega traži izjašnjenja, a što on to dovodi u ličnu ravan“, prenio je lider PzP-a.
Bilo je riječi i o Zoran Brđaninu, prvom čovjeku policije.
„Šuković je tražio i da se Amerikanci izjasne po pitanju Brđanina. Oni su mu eksplicitno rekli da oni apsolutno cijene ono što su zajednički prikupili u slučaju Brđanin, i da to nije više policijsko, već političko pitanje. Potvrdili su da su od ministra za Moma Koprivice linijom obavještajnog rada dobili informacije da Brđanin ucjenjuje određene političare, uključujući i bivšeg premijera Dritana Abazovića, i da mu u tome, između ostalog, pomaže i Savo Kentera“, naveo je Medojević.
Milorad Marković i Aleksa Bečić protiv hapšenja sudije Mugoše?
Šuković je tražio odgovor zašto se dala podrška političkoj odluci tandema VDT Marković – potpredsjednik Bečić, da se ne hapsi sudija Suzana Mugoša.
„Amerikanci su mu odgovorili da se oni u to nisu miješali, iako su svjesni aktivnosti Mugoše, ali da je problem na njemu, SPO i Tužilaštvu što svoj rad baziraju na individulanosti Mugoše, te da smatraju da bi štošta išlo brže ukoliko bi se našla poveznica kao i u slučaju Milivoja Katnića (bivši GST), gde bi se njene aktivnosti uparile sa djelovanjem neke od OKG“, istakao je Medojević, pa dodao:
„Predočili su mu i da su se oni po tom pitanju, linijom obavještajnog rada, približili nekom iz vrha bivšeg DF, ali da je taj izvor kategorički odbacio da se bilo kako izjasni po pitanju Mugoše“, rekao je predsjednik PzP-a.
Potencijalni svjedoci „bježe“ u politiku, poput Markovića i Milovića