Ustavni sud sa troje sudija može odlučivati o izbornim žalbama u prvom stepenu, ali odluka mora biti jednoglasna. Ukoliko nije jednoglasna, i kad Ustavni sud ipak ne odluči o žalbama na odluku Vijeća jer nema kvorum od četiri sudije, OIK bi trebalo da postupi po odluci DIK-a jer je ta odluka konačna u izbornom postupku, i otkloni nezakonitosti na koje je ukazao DIK, a građanin može da se žali Sudu u Strazburu. Kada se otklone nezakonitosti i iskoriste nova pravna sredstva, mogu se proglasiti konačni rezultati izbora – kazao je za Pobjedu prof. dr Đorđije Blažić, dekan Fakulteta za državne i evropske studije.
Predsjednik Izborne komisije glavnog grada Veselin Vukčević u dopisu članovima te komisije 8. novembra saopštio je da se nijesu stekli zakonski uslovi za utvrđivanje konačnih rezultata izbora u Podgorici održanih 23. oktobra.
“Državna izborna komisija, po pitanju utvrđivanja konačnih rezultata izbora u slučaju kad je kod Ustavnog suda pokrenut postupak, mišljenjem broj 522/22 od 26. oktobra 2022. godine, zauzela je jasan stav da se konačni rezultati izbora ne mogu proglasiti dok Ustavni sud ne odluči po žalbama “, navedeno je u dopisu.
Većina koja je pobijedila na izborima u Podgorici optužila je Vukčevića za opstrukciju i zatražila da hitno zakaže sjednicu OIK i formalno proglasi rezultate izbora. Međutim, na zahtjev Pokreta Evropa sad, DIK je u petak dala mišljenje o aktuelnoj situaciji – Vukčević je obavezan da zakaže sjednicu Komisije da bi to tijelo donijelo odgovarajući akt u skladu sa Zakonom, ali konačni rezultati izbora ne mogu biti proglašeni dok Ustavni sud ne odluči po podnijetim žalbama.
Prof. Blažić objašnjava da Ustavni sud odlučuje na dva načina.
“Prvo, opšte pravilo da odlučuje na sjednici svih sudija većinom glasova, a drugo, na sjednici Vijeća troje sudija kad odlučuje o ustavnoj žalbi. Ustavni sud odlučuje i o „žalbi“ kada je propisana posebnim zakonom mogućnost pokretanja postupka pred Ustavnim sudom (to je slučaj sa izborima), kad sud odlučuje po žalbi na rješenje DIK-a. Tom žalbom stranka, u suštini, osporava povredu ljudskog prava, tj. prava birača a to je već povreda ustavnog i prava i međunarodnih konvencija”, kazao je Blažić.
Prema njegovim riječima, u tom kontekstu formalnost akta – ustavna žalba ili žalba, nije relevantna za odlučivanje Ustavnog suda, već njena sadržina i smisao koji jasno upućuju na pravno sredstvo u zaštiti ljudskih prava i sloboda – biračkog, izbornog prava.
“U tom, sadržinskom ali i procesno pravnom kontekstu i posebno u odnosu na uslove odlučivanja o žalbama, smatram da ne postoji ni procesno pravni, ni materijalno pravni problem da Ustavni sud odlučuje o izbornim žalbama, kao i o ustavnim žalbama (analogno tumačenje) u Vijeću u punom sastavu od troje sudija. Odluka Vijeća mora biti jednoglasna. Ukoliko nije, tada sud odlučuje po opštem pravilu većinom sudija ali je ta mogućnost trenutno isključena zbog neizbora četvrtog sudije “, objasnio je Blažić.
Istakao je da je sljedeći korak – Sud u Strazburu.
“Naravno, sve ovo podrazumijeva da je Vijeće prethodno ocijenilo da nema procesnih uslova za odbacivanje žalbe iz člana 37 ili razloga za obustavljanje postupka iz člana 38 Zakona o Ustavnom sudu “, kazao je Blažić.
Predsjednik podgoričke IK Veselin Vukčević u petak je saopštio da je DIK potvrdila njegov stav da utvrđivanja konačnih rezultata lokalnih izbora nema dok Ustavni sud ne odluči po podnijetim žalbama. Vukčević je rekao da se nada da će pojedini članovi Izborne komisije prepoznati da je ovako jasan stav i postupanje i u njihovom interesu, ali i u interesu političkih subjekata koje predstavljaju, kako je rekao, „iako u minulih nekoliko dana nijesu birali sredstva da me navedu na izvršenje krivičnog djela“.
Najavio je da će naredne sedmice biti održana sjednica Izborne komisije, a glavna tačka, kako je rekao, biće Glavna tačka biće izjašnjavanje povodom tri prigovora koje je nekoliko članova iz dosadašnje podgoričke opozicije podnijelo 4. novembra. Ponovio je da utvrđivanja konačnih rezultata lokalnih izbora neće biti dok god se Ustavni sud ne izjasni o 14 žalbi podnijetih na izborni proces.
Kad se izbori ponavljaju
Prof. Blažić ističe da bi Vijeće Ustavnog suda trebalo da rješava žalbe u najkraćem roku da bi se nakon odluke mogli proglasiti rezultati za lokalne izbore, u zavisnosti od odluke Vijeća ako odbije žalbu, jer je odluka Izborne komisije konačna u tom izbornom postupku.
Blažić kaže da ako se odluka DIK-a poništi onda DIK poništava odluku OIK, pa se izbori na tom biračkom mjestu, gdje je utvrđena nezakonitost, ponavljaju.
Pravo obraćanja Strazburu
Prof. Đorđije Blažić kaže da stranka ima pravo obraćanja Sudu u Strazburu za zaštitu izbornog prava.
“Ustavni sud je funkcionalan da rješava o žalbama u prvom stepenu kad odlučuje Vijeće od tri člana. Ali ne i po žalbi na odluku Vijeća kad odlučuje većina svih sudija koje nema, pa je tada ocjena konačna i podložna ocjeni Suda u Strazburu, s obzirom na to da je taj sud odavno proglasio takvu žalbu kao nedjelotvorno pravno sredstvo”, istakao je Blažić.