Bivše rukovodstvo CEDIS-a namještalo tender firmi „Mezon“: Umjesto za 50, pametna brojila ugrađivali za 700 evra?

3

Nakon formiranja nove Vlade Crne Gore, beogradska kompanija “Meter&Control”  predala je Ministarstvu kapitalnih investicija obimnu dokumentaciju o spornim tenderima Crnogorskog elektrodistributivnog sistema (CEDIS) koje je raspisivalo prethodno rukovodstvo pod kontrolom DPS-a.

Beogradska kompanija se bavi proizvodnjom pametnih brojila i  u protekle tri godine podnosila je više žalbi na ove javne nabavke CEDIS-a,

Nakon što im je sporne papire tokom aprila predalo Ministarstvo kapitalnih investicija, CEDIS je formirao Komisiju koja će analizirati sporne višemilionske javne nabavke iz proteklih godina u vezi pametnih brojila za daljinsko očitavanje potrošnje struje, kao i druge javne nabavke koje je ugovarala bivša uprava ove državne kompanije.

Prvi rezultate svog rada CEDIS-ova komisija treba da preda do 7. decembra.

Beogradska kompanija je u svojim dopisima istakla da je prethodno rukovodstvo CEDIS-a raspisivalo tendere koje je mogao da ispuni samo koji su činili danilovgradska firma“Mezon” i firme iz grupacije švajcarske kompanije “Landis&Gyr”.

– Šema je išla tako što bi “Mezon” od crnogorskog Zavoda za metrologiju tražio sertifikat za određeni tip brojila proizvođača “Landis&Gyr”, da bi zatim CEDIS objavio tender sa tehničkim specifikacijama prilagođenim tim tipovima brojila.  To se desilo za dvije velike nabavke 2018. kada je Zavod u aprilu sertifikovao brojilo tipa E650 a CEDIS u avgustu objavio tender sa tom specifikacijom, kao i u 2019. godini kada CEDIS 10. decembra proširuje projekat i mijenja plan nabavki, “Landis&Gyr” 24. decembra dobija sertifikat za brojilo E550, a javna nabavka sa tom specifikacijom je raspisana 31. decembra.

CEDIS 2018. nije odgovorio ni na jednu sugestiju za izmjenu tehničkih specifikacija, tako da se javio samo konzorcijum “Mezona” sa “Enerdat-S”, koja je filijala “Landis&Gyr” u Sloveniji, a drugi ponuđač je bila “MC2” iz Zagreba zastupnik “Landis&Gyr” za Hrvatsku. Ponuda “MC2” je odbijena kao nepotpuna, ali je stvorila privid da učustvuje više ponuđača.

Da će biti raspisan tenderu u decembru iz 2019. drugi ponuđači nisu ni mogli znati jer nije bio u planu javnih nabavki, dok je kako tvrde iz “Meter&Controla” konzorcijum “Mezona” već imao sve spremljeno i posjedovao tačne specifikacije tražene na tenderu. Ovo je kako navode dalo mogućnost konzorcijumu “Mezona” da može da ponudi cijenu veću za 20 do 25 odsto od tržišnih- stoji u dopisu koji je beogradska firma proslijedila Ministarstvu kapitalnih investicija.

Brojila ugrađivana za 700 evra, iako je cijena oko 50

Kako navode iz “Meter&Controla”  na tenderima je traženo da ponuđač ponudi nabavku i ugradnju opreme, odnosno strani proizvođači morali su u Crnoj Gori imati partnera koji ima iskustvo u postavljanju brojila, a najviše bodova mogao je da ima samo “Mezon”.

-Cijena samog brojila bila 283,4 evra, dok je njihova ugradnja naplaćivana 663 i 713 eura, iako prema standardnim cijenema na istim poslovima u regionu ona ne prelazi 50 evra, odnosno da je državni CEDIS tada imao višemilionske troškova koje nije trebao imati- naveli su iz “Meter&Controla.

Cedis je 7. juna formirao Komisiju za tendere čiji je zadatak da analizira sve sporne tendere iz prethodnog perioda. Njen rad je  ograničen na šest mjeseci, odnosno do 7. decembra.

Iz CEDIS-a navode da je projekat ugradnje pametnih brojila počeo još u vrijeme kada je ova firma kao sektor Distribucije bila u sastavu EPCG, i to u periodu kada je italijanski A2A bio akcionar.

-Komisija će na kraju podnijeti izvještaj o tome šta je uradila. Nakon odrađene analize, ako se utvrde eventualne nepravilnosti, za koje postoje opravdane sumnje, rukovodstvo CEDIS-a donijeće odluku o daljem djelovanju povodom ovog slučaja- navedeno je iz CEDIS-a.

CEDIS je u potpunom vlasništvu državne EPCG-a i njoj pripada sav neto prihod ovog preduzeća. EPCG he dužna da višak uplaćuje u državni budžet, što implicira da je uvećanje troškova na spornim tenderima značilo i manje novca za državnu kasu.

 

3 Comments
  1. Buki komentariše

    Ništa novo od evivaVaški …Banda pljačkaša je mislila da će dovijeka…Pare su na računima uigrane alave ekipe a država ako postoji će povratiti sve što je ta bagra pokrala..

  2. ButrosGalileo komentariše

    Mezon je stari „favorit“ u poslovima u cedis i epcg,uvijek privilegovan,uz formalno poštovanje procedura za javne nabavke.Sraslo sve sa korupcijom i jadima,ima li oblasti da se ne namještaju poslovi „zaslužnima“ koji onda „otruju“one koji su im obezbijedili extra profit.Svi zadovoljni,jedino država u minusu.Koliko je samo para isisano na sličan način,tako da je priča o korupciji realna,istinita,na žalost,i sveobuhvatna,krade se na svaku stranu.Blago nama s njima(drps) koji su ubacili taj virus.Trebaće vakcina i revakcina da se napusti začarani krug pljačke,koji funkcioniše u ovoj propaloj,opljačkanoj zemlji.

  3. the shining komentariše

    I kako onda da se vlasnik mezona ne pokrije crnogorskom zastavom, crvenom ili zelenom svejedno, i ne prosvjeduje protiv ustolicenja mitropolita srpske crkve na cetinju kad je to atak na vjecni montenegro?

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.