Belgija: Zaplijenjeni kokain na meti kriminalaca

0

Belgija je u posljednje vrijeme zaplijenila toliko kokaina da se sada suočava sa novim problemom – njene zalihe kokaina postaju meta kriminalaca koji žele da ih ukradu. Zajedno sa Holandijom, Belgija je među vodećim evropskim destinacijama za drogu koja dolazi iz Latinske Amerike. Uglavnom je riječ o kokainu, čije su se zapljene u ovoj zemlji posljednjih mjeseci znatno povećale.

Ali, dok Holandija ima mogućnost da spali kokain koji zaplijeni, Belgija to još ne radi, čime je posebno primamljiva kriminalcima.

„Zaplijenili smo količine koje su bile dio proračunatog rizika za kriminalne organizacije. Ali količine koje danas zaplijenimo su mnogo veće i prevazilaze dio tog rizika“, rekla je komesarka za droge Ine Van Vajmerš.

U petak su dvojici lučkih radnika koji su radili u blizini zaplijenjenog kontejnera kod Antverpena prijetili nožem. Incident se dogodio tri nedjelje nakon što je u Antverpenu presretnuto sedam teško naoružanih Holanđana, koji su planirali da povrate zaplijenjeni tovar kokaina.

Posljednjih godina Belgija je doživjela nagli porast nasilja koji je povezan sa drogom. Zemlja je postala ključna destinacija u globalnoj trgovini drogom, sa središtem oko Antverpena, druge najveće luke u Evropskoj uniji.

Najnoviji incidenti pokazali su belgijskim vlastima da narko-bande neće ustezati od brutalnog nasilja, ne bi li povratile kokain koji su zaplijenili policajci ili carinici.

U 2022. godini u gradu se dogodila 81 pucnjava i eksplozija, a u prvih pet mjeseci ove godine još 25, uključujući i pucnjavu u kojoj je ubijen 11-godišnjak, navodno nećak jednog od glavnih dilera.

To je takođe dovelo i do borbe u političkom ringu, jer se postavlja pitanje gdje leži odgovornost za kašnjenje u odlaganju zapljenjene droge.

Šef carine i akciza u belgijskom ministarstvu finansija Kristijan Vanderveren ocijenio je da zaplijenjena droga treba da bude spaljena što je prije moguće, po mogućnosti tog dana kad je zaplijene.

„Holandija presreće drogu i odmah je spaljuje, mi trenutno nemamo tu opciju“, rekao je on.

Međutim, belgijska ministarka životne sredine, Zuhal Demir, kaže da ne postoji problem sa kapacitetom, već da nema dovoljno osoblja u saveznoj carinskoj upravi.

Van Vajmerš je predstavila belgijskom Savjetu za nacionalnu bezbjednost plan za borbu protiv kriminala u vezi sa drogom. Rekla je da su u sve uključeni carina i radnici koji rukuju otpadnim materijalom kako bi se carini omogućio „brži put“ za spaljivanje droge. Caka je u tome što carina nije jedini izvor opasnog otpada, tvrdi Van Vimerš, a zapleniti kokain je „teško predvidjeti“.

Postoje i bezbjednosni problemi za carinike tokom perioda od zapljene i skladištenja droge, do njenog transporta do spalionice. Nakon što su carinici zaplijenili kokain, odgovorni su za čuvanje tog tovara, potvrdila je za Politiko federalna policija.

„Očekujemo da će biti više budžeta za obezbjeđenje transporta i za psihološku podršku carinicima“, rekao je Johan Lipens, sindikalni predstavnik Kristan-demokratske ACV ranije ovog mjeseca, prije dva nedavna incidenta.

U međuvremenu, količina droge koju su zaplijenile belgijske vlasti nastavlja da raste, piše Politiko.

U Antverpenu je 2022. godine zaplijenjeno 110 tona kokaina, što je rekord koji će izgleda biti oboren ove godine, a Vanderveren je u svom radio intervjuu otkrio da je 40 tona zaplijenjeno samo u jednom mjesecu. Prošlog petka belgijska carina je saopštila da je zaplijenila 7,5 tona kokaina u jednoj pošiljci, sakrivenoj ispod kutija banana.

U holandskoj luci Roterdam, još jednom saobraćajnom čvorištu na evropskom kontinentu, zaplijenjeno je 52,5 tona kokaina 2022. godine, a godinu ranije oko 70 tona.

Gradonačelnik Antverpena Bart De Vever smatra da je Antverpen privlačan narko-kartelima zbog lokacije – povezan je sa Sjevernim morem, nalazi se samo 40 minuta vožnje od Brisela i blizu je nekih od najvećih njemačkih industrijskih centara.

(nova.rs)

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.