Bajden pozdravio dalje širenje NATO-a ka ruskim granicama
Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Džozef Bajden pozdravio je dalje širenje NATO-a ka ruskim granicama, optužujući republikanskog rivala Donalda Trampa da podriva jedinstvo vojnog bloka koji predvodi Amerika.
Rusija je godinama izražavala zabrinutost zbog sve većeg prodora NATO-a, posmatrajući takvu politiku kao egzistencijalnu prijetnju. Međutim, u intervjuu za špansku televiziju Univision, koji je emitovan u utorak, Bajden je rekao da je nedavno pristupanje Finske i Švedske u redove bloka tokom ukrajinskog sukoba veliko dostignuće.
„Uradili smo nešto na šta sam bio veoma ponosan. U NATO-u sam angažovan tokom cijele svoje karijere. Uspjeli smo da proširimo alijansu, a imamo 3.000 kilometara granice jer imate dve nordijske nacije koje su se pridružile NATO-u. Postoji čitav niz zemalja NATO-a duž ruske granice”, rekao je američki predsjednik.
Bajden je dalje tvrdio da je zastoj u Kongresu oko paketa vojne pomoći Kijevu vrijednog 61 milijardu dolara „veoma opasan” za jedinstvo bloka i optužio bivšeg američkog predsjednika Trampa da praktično drži tu mjeru – i cijelu republikansku stranku – kao taoce.
„Tramp vodi tu stranku. On je drži u nekoj vrsti smrtnog stiska. Posljednje što nam treba je da vidimo da NATO počne da se raspada. To bi bila katastrofa za Sjedinjene Države, katastrofa za Evropu, katastrofa za svijet”, rekao je Bajden.
SAD su Ukrajini poslale više od 113 milijardi dolara u različitim oblicima pomoći od početka neprijateljstava sa Rusijom. Moskva je više puta osuđivala inostrane isporuke oružja Kijevu, tvrdeći da će one samo produžiti sukob, dok će Zapad učiniti direktnim učesnikom u neprijateljstvima.
Finska ima granicu od 1.300 kilometara sa Rusijom, a Moskva je tvrdila da članstvo u NATO-u ugrožava, a ne garantuje, bezbijednost Finske. Nakon što se Helsinki pridružio alijansi prošle godine, ruski predsjednik Vladimir Putin najavio je stvaranje novog vojnog okruga koji se graniči sa nordijskom nacijom. Švedska se pridružila bloku prošlog mjeseca.
Putin je skoro dvije decenije upozoravao da politika NATO-a podriva rusku nacionalnu bezbijednost, ali bi prava „crvena linija” za Moskvu bila pokušaj da se snage bloka prebace u Ukrajinu.
Sukob u Ukrajini je za Moskvu „egzistencijalni” i „pitanje života i smrti”, rekao je Putin u februaru, dok je za Zapad samo pitanje „poboljšanja taktičkih pozicija”, prenosi RT Balkan.