Bajden nazvao Si Đinpinga diktatorom

0

Američki predsjednik Džozef Bajden nazvao je kineskog kolegu Si Đinpinga „diktatorom“, dan nakon što je državni sekretar Entoni Blinken posjetio Peking, u pokušaju da stabilizuje bilateralne odnose sa Kinom.

Iako je Blinken u Pekingu rekao da bi poglavlje sa navodnim kineskim špijunskim balonom trebalo da bude arhivirano, Bajden je u utorak iznio lični komentar, rekavši da je Si bio veoma posramljen kada je uništen iznad američkog tla.

Kako navodi Rojters, nejasno je zašto je Bajden tako govorio o Siju.

„Razlog zbog kojeg je Si Đinping bio veoma uznemiren kada sam srušio taj balon je to što je u njemu bila špijunska oprema za koju nije ni znao. To je velika sramota za diktatore, kada ne znaju šta se desilo“, rekao je Bajden i dodao da Kina ima „stvarne ekonomske poteškoće“.

Si, koji se sastao sa Blinkenom u ponedjeljak, nije javno odgovorio na Bajdenove jučerašnje komentare.

Samo dan pre Bajdenovih komentara, Blinken i Si su se dogovorili da stabilizuju odnose i unormalizuju rivalstvo Vašingtona i Pekinga tako što neće dozvoliti da se nadmetanje pretvori u konflikt.

Oni su se složili da nastave diplomatski angažman uz više posjeta američkih zvaničnika u narednim nedjeljama i mjesecima. Bajden je kasnije u utorak rekao da bi američki izaslanik za klimu Džon Keri mogao uskoro da ode u Kinu.

Bajden je u ponedjeljak rekao da misli da su odnosi između dvije zemlje na pravom putu i ​​ukazao da je tokom Blinkenovog putovanja postignut napredak.

Bajden je u utorak rekao da je Si zabrinut zbog takozvane strateške bezbjednosne grupe Kvad, koja uključuje Japan, Australiju, Indiju i Sjedinjene Države. Američki predsjednik je rekao da je ranije rekao Siju da SAD ne pokušavaju da opkole Kinu Kvadom.

Sjeverna Koreja saopštila je danas da je Blinken išao u Peking da „moli“ da se ublaže tenzije, nakon, ocjenjuje Pjongjang, neuspješne politike da se pritisne Kina, preneo je Rojters.

U komentaru za novinsku agenciju KCNA, Džong Jong Hak, koji se opisuje kao analitičar za međunarodne odnose, rekao je da je ova rijetka posjeta imala za cilj ublažavanje tenzija, dok bi, istovremeno, „pokušaj da se pritisne i obuzda Kina mogao da se vrati kao bumerang i zada fatalan udarac američkoj ekonomiji“.

(rt balkan)

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.