Bajden dao rok: Imate 90 dana za hitnu istragu o porijeklu koronavirusa
„Njujork tajms“ je objavio tekst kojim se objašnjava pozadina iznenadne odluke predsjednika SAD Džoa Bajdena da naredi američkim obavještajcima hitnu istragu o porijeklu koronavirusa. Prema ovim navodima, u toku je naučna i špijunska operacija čiji cilj je da istraži nešto što se sve dosad smatralo samo teorijom zavere, a sada se sve glasnije spominje kao objektivna mogućnost – da je koronavirus potekao iz kineske laboratorije, prenosi Nova.rs.
Kako piše „Tajms“, Bajdenov rok od 90 dana došao je nakon što su obavještajni zvaničnici saopštili Bijeloj kući da imaju veliku količinu dokaza koje bi tek trebalo kompjuterski analizirati, a koji bi mogli da bace novo svjetlo na najveću misteriju na planeti u ovom trentuku.
Zvanični su odbili da precizno opišu nove dokaze, ali definitivno je riječ o istrazi teorije o tome da je virus možda slučajno procurio iz kineske laboratorije. Prema ovim navodima, američki zvaničnici nisu iskoristili sve podatke iz kineskih komunikacija do kojih su došli, među kojima su trase kretanja kineskih laboranata, kao i matrica širenja virusa oko grada Vuhana, prenosi Nova.rs.
Meta nove istrage je i moguća namjera kineske vlade da zataška slučajno curenje virusa.
„Njujork tajms“ ocjenjuje da bi Bajdenova akcija mogla da ima posljedice i u SAD, ali i u međunarodnim odnosima. Kako navodi list, administracija predsjednika SAD se sada nada da će i američki saveznici doprinjeti istrazi teorije koja je sve dosad smatrana malo vjerovatnom, ili čak teorijom zavere.
Dosadašnji pokušaji da se presretnu kineske komunikacije nisu dale mnogo rezultata, a obaveštajci sa Zapada tvrde da je malo verovatno da će ikada pronaći mejl ili SMS poruku koja bi dokazala da je došlo do neke vrste nesreće u laboratoriji.
Obavještajci jedne od država koje SAD smatraju savezničkom prenjeli su informaciju o tome da je troje radnika laboratorije u Vuhanu hospitalizovano sa simptomima nalik gripu oboljelo još na jesen 2019. godine. Kako navodi „Njujork tajms“, informacija o oboljelim radnicima se smatra važnom, ali zvaničnici upozoravaju da ona ne predstavlja dokaz da su virus dobili u laboratoriji; moguće je da su ga tamo donjeli.
Svima je jasno da je virus iz SAD-a donešen u Vuhan i tamo pušten među populaciju. SAD su sponzorisale labaratoriju u Vuhanu isključivo da bi bili upoznati sa detaljima organizacije i o prirodi aktivnosti ove labaratorije. Bila je to odavno osmišljena operacija destabilizacije Narodna Rapublike Kine. Po svemu sudeći virus je u Vuhan donio diplomata iz Švadske koji je radio za tajnu službu SAD-a.
Prethodna dva napada na Kinu odrađena su preko Hong Konga upotrebom Ptičijeg Gripa. Slab odgovor vlasti Kine i Hong Konga u labaratorijskom smislu na ove napade, uvjerio je tajne službe SAD-a da će modifikovani KoronaVirus uspješno destabilizovati vlast Komunističke Partije u Kini i dovesti do ekonomskog i političkog haosa koji je i bio cilj ove operacije. Tajne službe SAD-a su bile šokirane na koji način su predstavnici Kineskih vlasti i građani Kine prevazišli ovaj napad. Kina je pokazala svoje najbolje lice organizovanog društva. Brza proizvadnja vakcine ja pokopala nade SAD-a da će nanijeti štetu Kini. Kina je izašla jača. Ova istraga SAD-a o porjeklu virusa je patetičan pokušaj da skrenu pažnju sa njihove odgovornosti za globanu krizu i milione mrtvih koje su izazvali. Napad na Kinu je bio zločin protiv čovječnosti i ne smije se zaboraviti. SAD mora da odgovara za ovakve podmukle zločine protiv Kine i cijelog svijeta.