U nemogućnosti da građanima Srbije ponude adekvatan i ozbiljan program od kojeg bi imali koristi, pojedini opozicioni lideri prethodnih dana su otkrili svoje planove koje bi sproveli u djelo ukoliko bi došli u situaciju da vrše vlast na različitim nivoima vlasti.
Među prioritetnim zadacima kandidati Dragana Đilasa za predsjednika Srbije i gradonačelnika Beograda istakli su teme koje 95 odsto Srba ne bi razmatralo ni u „najluđim snovima“.
Nemoćni da narodu argumentovano ponude nešto više od „diktatora“ Aleksandra Vučića koji je u prethodnih deset godina podigao Srbiju iz pepela u svakom pogledu, opoziocioni prodemokratski liderčići srpsku javnost zamajavaju temama koje imaju za cilj zatiranje srpskog nacionalnog identiteta. I to vrijeme koje im mediji ustupaju i za koje su se „izborili“, opozicionari koriste za promovisanje ideja koje vode ka nacionalnom samoponižavanju i anuliranju srpskog naroda.
Tako bi nekadašnji neslavni načelnik Generalštaba Vojske Srbije i kandidat Dragana Đilasa za predsednika Zdravko Ponoš radi vidiop Srbiju kao članicu NATO pakta.
Na taj način bi Ponoš uspješno priveo kraju misiju koju je započeo kao prvi čovjek Vojske od 2006. do 2008. godine. Đilasov pulen kojeg je nekadašnji gradonačelnik Beograda krijući od Vuka Jeremića istakao kao kandidata za predsjednika očito ne vidi ništa sporno u činjenici da Srbija jednog dana postao dio alijanse koja je ne njenoj teritoriji pobila na hiljade ljudi tokom zločinačke akcije 1999. godine. Na Ponoša očigledno srpske žrtve i osiromašeni uranijum ne djeluju na isti način kao kod svakog iole trezvenog Srbina.
– Nikada ne recite nikad!- odgovorio je Ponoš na novinarko pitanje da li bi Srbija ikada mogla da postane članica NATO-a?
ZA ĐILASOVOG PONOŠA – ULAZAK U NATO JE OPCIJA!
N1: "Da li mislite da bi Srbija ikada mogla da postane članica NATO?"
Zdravko Ponoš – Đilasov kandidat za predsednika Srbije:
"NIKADA NE RECITE NIKAD!" pic.twitter.com/xFqKovOmQE
— Detektor laži (@LaziDetektor) February 10, 2022
Kao osvjedočeni NATO igrač, Ponoš bi se rado odrekao tradicinalno dobrih odnosa sa Rusijom, naročito u vojnoj sferi.
– Da li je vojna vezanost za Rusiju isto neka tradicija, naslijeđena vojna tehnika i tehnologija – ali to ne znači da to treba da bude razlog za specijalne veze – rekao je Ponoš.
„Vikiliksove“ depeše prepoznaju Ponoša kao NATO čovjeka
Inače Ponoševo ime se pominje u depešama „Vikiliksa“. Amerikanci ga u njima prepoznaju kao NATO čoveka i stoga ne treba da čudi velika zainteresovanost i pritisak Vašingtona da upravo on bude imenovan za načelnika Generalštaba Vojske Srbije. Odlukom tadašnjeg predsjednika Borisa Tadića, 2006. godine Ponoš je imenovan na tu poziciju.
U depeši 06BELGRADE842 navodi SE da „reforme srpske odbrane obezbjeđuju vojnu orijentaciju i stav koji će biti u našem američkom interesu“ i dodaje da je „u srcu reforme sistema odbrane tadašnji zamjenik načelnika Generalštaba, general-major Zdavko Ponoš“.
Dalje depeša 06BELGRADE880 „govori“ o Ponoševim stavovima, pa se ocenjuje:
– General Ponoš je nedvosmislen oko strateške opredijeljenosti srpskih oružanih snaga ka ulasku u Partnerstvo za mir i konačnom učlanjenju u NATO. Ponoš je, da bi taj cilj bio ostvaren, naveo izazove koji su pred njim da se Vojska Srbije samoukine – smanjenje ljudstva na 27.000 umjesto postojećih 62.000, velika redukcija i zatvaranje vojnih baza i usvajanje moderne strukture vojnih snaga, a kao najvažnije Ponoš je rekao da promjena stanja svijesti oružanih snaga, a naročito oficira, predstavlja najveći izazov.
U zabilješci 06BELGRADE1382 navodi se kako ambasador SAD-a Majkl Polt traži od premijera Vojislava Koštunice da podrži „brzo razrješenje pitanja komandovanja vojskom, uključujući i imenovanje Ponoša za načelnika Generalštaba“.
Koštunica je, zatim, primijetio da je „čudno što SAD kao da znaju više o Ponošu od njega“. Posle toga, Polt zaključuje u dokumentu pod brojem 06BELGRADE1554, da Koštunica „izleda blokira Tadićeve pokušaje da imenuje politički lojalnog i reformistički nastrojenog Ponoša“.
Američki diplomata se pominje i u depeši 06BELGRADE1959. Polt je ovdje naveo da je „Tadiću ukazao da će svoje javno i jasno obavezivanje na evroatlantske integracije i posvećenost saradnji sa NATO najbolje dokazati tako što će potvrditi imenovanje Ponoša kao načelnika Generalštaba“.
Janković nema mira od „monumentalnog i pomalo kičastog“ spomenika Stefana Nemanja
Penzionisani političar i kandidat Dragana Đilasa za prvog čovjeka Beograda Vladeta Janković kao najveći problem srpske prijestonice doživljava monumentalni spomenik osnivaču srpske srednjovjekovne države Stefanu Nemanji. Zato bi njegov prvi potez sa pozicije gradonačelnika Beograda, na radost Druge Srbije, bilo izmještanje ovog kulturno-istorijskog spomenika sa Savskog trga u Raškoj oblasti. Bivši ambasador Srbije u Vatikanu je Stefana Nemanja vidio u manastiru Đurđevi Stupovi u okolini Novog Pazara, da bi mu se poslednjih dana projavila misao da bi isti predstavljao sjajno arhitektonsko rješenje za tvrđavu Maglič nadomak Kraljeva.
-Ja sam i onda rekao da tom spomeniku nije mjesto tamo gdje je postavljen. Zašto se ne bi takav spomenik tih dimenzija, on je ogroman – 26 metara, zašto se on ne bi postavio, na primjer, ako znate dolinu kad prođete Kraljevo, pa idete prema Studenici, to se zove Dolina jorgovana, s lijeve strane puta će vam ostati jedno brdo sa tvrđavom na vrhu, to se zove Maglič. Kada biste spomenik ovih dimenzija postavili gore to bi u svakom pogledu bilo idealno rešenje. Jer Stefan Nemanja, budući Sveti Simeon, je srpsku državu napravio tu, tu je Raška. Tu bi on stajao gore na vrhu i gledao gledao svoje djelo, a odozdo viđen bi mnogo bolje nego što djeluje ovde u rupi gdje su ga postavili. Meni, a i mnogim drugim ljudima, izgleda da u ovom spomeniku ima elemenata kiča, a kada biste ga postavili na tako jedno udaljeno mjesto, gdje bi došla do izražaja njegova monumentalnost, jer on moćno djeluje, da se ne lažemo, samo su detalji za naš ukus da ima ga elemente kiča-rekao je Janković.
ĐILASOV VLADETA NE ODUSTAJE: SPOMENIK SELIMO U BRDA!
Đilasov kandidat za gradonačelnika Vladeta Janković iznosi planove o izmeštanju spomenika Stefanu Nemanji:
"Zašto ga ne bismo premestili na brdo posle Kraljeva, na Maglič, na UDALJENO MESTO JER SPOMENIK IMA ELEMENATA KIČA!" pic.twitter.com/Kek9zCbsoH
— Detektor laži (@LaziDetektor) February 7, 2022
Priznao pomoć Zapada prilikom razvlašćivanja Miloševića
Janković je svojevremeno priznao da je Zapad obilato pomagao razvlašćivanje Slobodana Miloševića i predsjedničku kandidaturu Vojislava Koštunice.
za štampu dok je koalicija, tada okupljena oko Vojislava Koštunice, bila na vlasti u Srbiji.
– Ima tu još nešto, a što vrijeme više prolazi u to sam ubjeđeniji. Moćni zapadni krugovi, i politički i finansijski, shvatili su da sa Miloševićem mora da se raskrsti. Odlučili su se za Koštunicu iz očevidnih razloga, što će reći – ne zato što je bio autentični demokrata i lično nekaljan, nego prije svega zbog njegove nacionalne orijentacije i prihvatljivosti za Miloševićevo očajno biračko tijelo- naveo je Janković.
„Ekolozi“ bi da zatvaraju sve rudnike po Srbiji i ostave na desetine hiljada ljudi bez posla
Prošlog četvrtka sve aktivniji ekolozi su organizovali protest ispred Predsjedništva Srbije. Protestvovali su protiv Rio Tinta čija je misija iskopavanja litijuma u Srbiji okončana odlukom Vlade Srbije. Glasnogovornica ekologa, glumica i političarka u pokušaju jasno je obznanila šta je cilj „zelenih“ u Srbiji- zatvaranje svih rudnika u zemlji koje bi prouzrokovalo otpuštanje na desetine hiljada radnika koji koru hleba zarađuju u tom sektoru.
– Zato smo mi ovdje, jer se borimo za ne rudnicima u Srbiji – poručeno je na protestu.
LUDILO UZIMA MAHA – FEJK EKOLOZI TRAŽE ZABRANI SVIH RUDNIKA!
U Srbiji desetine hiljada ljudi živi od rudnika, zahvaljujući njima imaju hleba za sebe i decu ali to je očigledno BAŠ BRIGA LAŽNE EKOLOGE IZ BEOGRADA:
"ZATO SMO MI OVDE, JER SE BORIMO ZA – NE RUDNICIMA U SRBIJI!" pic.twitter.com/vTBjWuZvEX
— Detektor laži (@LaziDetektor) February 10, 2022
Ako je suditi po dosadašnjem toku predizborne kampanje i temama koje opozicionari nameću kao prioritetne, aktuelna vlast nema razloga za zebnju na svim nivoima, naročito ako u fokusu njihove kampanje budu dominirale teme ekonomskog karaktera.
