ASP: Zamrznuti plate funkcionerima na dvije godine, kao što su minimalne penzije

0

Vlada Crne Gore, poslije primjene programa „Evropa sad 2“, treba parlamentu kroz izmjene Zakona o zaradama zaposlenih u javnom sektoru da predloži da se plate najvišim funkcionerima u zemlji zamrznu na dvije godine, a kako je to urađeno sa najnižim penzijama, saopštili su iz Akcije za socijalnu pravdu (ASP).

„Početkom ove godine, u jednom od prvih poteza vlade Milojka Spajića, prag minimalnih penzija je podignut na 450 eura, a obuhvaćeno je oko 73 hiljade pripadnika najstarije populacije, što je najveći dio javnosti pozdravio kao korak u pravcu poboljšanja njihovog materijalnog položaja. Tada je saopšteno da će minimalne penzije biti zamrznute na dvije godine, odnosno do početka 2026. godine, a u međuvremenu je Spajićeva vlada provela program „Evropa sad dva“, koji je doveo do određenog uvećanja zarada zaposlenih i podizanja minimalne zarade u zemlji“, naveli su iz ASP.

Međutim, kako su dodali, „prije dva dana na javnu raspravu su stavljene izmjene Zakona o zaradama zaposlenih u javnom sektoru, koje se najavljuju mjesecima unazad, a kojima se predviđa rapidan skok primanja najviših funkcionera u zemlji, dok se istovremeno ne ukidaju brojne privilegije, kreirane svojevremeno za dodatno punjenje džepova javnih funkcionera i službenika, od kojih se očito nijedna vlast ne namjerava odreći“.

„U zemlji je u posljednje dvije i po godine došlo do velikog rasta cijena, a već dugo su pojačane sumnje javnosti o kartelsko-mopolskim djelovanjima u brojnim sektorima, poput trgovačkog, građevinskog, bankarskog, farmaceutskog, ali nijedna vlada, uključujući i aktuelnu, nije preduzela ozbiljne poteze da zaštiti građanstvo. Stoga su primanja penzionerske populacije i uposlenih značajno devalvirana, a sa druge strane vidimo da je vlada vrlo izdašna kada su u pitanju džepovi javnih funkcionera, koji ionako imaju sasvim zadovoljavajuća primanja u odnosu na veći dio građanstva, a dodatno i niz beneficija, koje sve suštinski podrazumijevaju novac. O građanima koji primaju socijalnu pomoć i najugroženijima u ovoj zemlji ne treba trošiti riječi, jer su oni od svake vlade potpuno zaboravljeni i ostavljeni na milost i nemilost surovostima života“, naglasili su iz ASP.

Kako su dsodali, „ASP preporučuje da trenutni donosioci odluka izbjegavaju vrijeđanje inteligencije građana o nekakvim složenostima poslova u javnoj upravi, jer nam je još od vremena Demokratske partije socijalista ostalo da je ovo država partijsko-nepotističko-kronističke javne uprave, gdje se profesionalizam mjeri uglavnom po poslušnosti i interesnoj povezanosti, a ne po stručnosti, dok nam je ukupni pravosudni sistem odavno na „zlu glasu“ da je pod različitim uticajima i da ne može da isporuči pravdu u zemlji“.

„Stoga građanima nije potrebno predloge o ogromnom iznosu za uvećanje zarada najviših javnih funkcionera pravdati složenošću poslova, jer bi to bilo optimalno za uređenu državinu vladavine prava, od koje smo mi veoma daleko.U cilju solidarisanja sa građanstvom, te imajući u vidu da najviši javni funkcioneri svakako već primaju pristojne zarade, Vlada Milojka Spajića treba da predloži parlamentu izmjene Zakona o zaradama zaposlenih u javnom sektoru kojima se zarade najviših funcionera, nakon primjene programa „Evropa sad dva“, zamrzavaju na dvije godine, baš kako je to urađeno sa minimalnim penzijama, a ne da se džepovi onima koji ionako imaju najviše dodatno napune, kako bi bili „otporniji“ najviše na skokove cijena, a koje upravo oni najmanje osjećaju, zaključili su iz ASP.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.