ASP: Funkcioneri „zaboravljaju“ da prijave firme i imovinu u inostranstvu

0

Dok crnogorske institucije zadužene za borbu protiv korupcije danas organizuju novi okrugli sto kako bi prikupile sugestije za najavljene izmjene Zakona o sprječavanju korupcije, postojeća rješenja daju prostor javnim funkcionerima da „zaborave“ da prijave firme i imovinu u inostranstvu, a miješanje javnog sa privatnim interesom i dalje je veoma izraženo i bez adekvatnih sankcija, ocijenili su u NVO Akcija za socijalnu pravdu.

U ASP navode jedan od primjera, gdje nekadašnji predsjednik Opštine Budva Marko Carević nikada nije prijavio kćerku firmu osnovanu u Srbiji, dok je u isto vrijeme njegova privatna, a kasnije porodična kompanija, imala pojedinačno najveće promete sa jednom podgoričkom firmom, kojoj je kroz tendere sa pozicije predsjednika lokalne uprave davao mnoge poslove.

Kako tvrde, „Marko Carević je početkom 2019. godine prvi put izabran za predsjednika Opštine Budva, a njegova firma ‘Carinvest’ sa sjedištem u Kotoru, u kojoj je tada imao potpuno vlasništvo, je pola godine kasnije osnovala u Novom Sadu firmu ‘Carinvest RS'“.

U imovinskom kartonu tadašnjeg predsjednika Opštine Budva za 2020. godinu, koji je javno dostupan, navode iz ASP, „u dijelu prikaza osnivačkih uloga u pravnim licima navodi se samo crnogorski ‘Carinvest’ u kojem ima 100 odsto udjela, dok se novosadska kćerka firma ne navodi“.

„Marko Carević je oktobra 2021. godine vlasništvo u kotorskom ‘Carinvestu’ prenio na sina. ‘Carinvest RS’ Novi Sad registrovano je 07.06.2019. godine. Osnivač je Carinvest. Preduzeće nema aktivnosti i osnovano je u cilju kupovine željezare Bomex u stečaju iz Srbije i u proceduri i u najavi je da se zemljište prebaci na matičnu firmu Carinvest Kotor… radi se o zemljištu u Lastvi Grbaljskoj“, piše u dokumentu u posjedu Akcije za socijalnu pravdu (ASP), a koji datira sa kraja 2023. godine, kada je kotorski „Carinvest“ ugovarao jedan finansijski aranžman.

„Preduzeće je takođe otkupilo potraživanja banke iz Srbije, prema preduzeću Safiro Beach Resort, u čijem je vlasništvu parcela kod Jadranskog sajma u Budvi u iznosu od oko 3,5 miliona eura. Međutim, ovo potraživanje je naplaćeno. Carinvest Kotor je kreditom kod Lovćen banke preko firme iz Srbije finansiralo otkup ovih potraživanja, a naplatom potraživanja je zatvoren kredit kod banke. Kako povraćaj pozajmice nije bio moguć odmah sa Carinvest RS na Carinvest zbog zakona u Srbiji, a da Carinvest ne bi plaćao bespotrebnu kamatu koja je u tom trenutku bila oko 20.000 eura na mjesečnom nivou, Carinvest RS je pozajmio taj novac povezanom preduzeću Carinvest Rent doo, a Carinvest Rent dalje Carinvestu“, takođe se navodi u dokumentu.

Na okruglom stolu koji su prije desetak dana organizovali Ministarstvo pravde i Agencija za sprječavanje korupcije, mogla se čuti tvrdnja da se provjera imovine javnih funkcionera praktično svodi na ono što oni prijave od imovine u Crnoj Gori.

„Osim što prijava imovine u inostranstvu očigledno zavisi samo od javnog funkcionera, upravo je primjer Marka Carevića i jedan od onih koji ukazuje na ‘tanku nit’ između javnog i privatnog interesa, a imajući u vidu da je od dolaska na funkciju sa podgoričkom firmom ‘Asfalt Beton gradnja’ kroz tenderske postupke zaključio veliki broj ugovora, uglavnom za izgradnju i rekonstrukciju puteva“, piše u saopštenju ASP.

Podaci u posjedu ASP-a „pokazuju da je u nekoliko godina Carevićevog mandata, porodična firma ‘Carinvest’ sa ‘Asfalt Beton gradnjom’ imala pojedinačno najveće prikazane promete, pa je tako u 2020. to bilo 3,4 miliona eura, u 2021. oko 1,6 miliona, u 2022. godini 2,2 miliona“.

Oni su dodali da je „još 2020. godine su prikazani snimci na kojima se vidi da su građevinske mašine ‘Carinvesta’ angažovane na poslovima ‘Asfalt Beton gradnje’ (dobijenim od Opštine Budva), ali treba naznačiti da je porodična firma Carevića registrovana i za prodaju građevinskog materijala, poput betona ili asfalta, koji su upravo osnovna sirovina za izgradnje i rekonstrukcije puteva“.

„Marko Carević se sa mjesta predsjednika Opštine Budva povukao nakon potpisivanja Temeljnog ugovora u avgustu 2022. godine. Prije dvije sedmice je objelodanjeno da ga je kotorski Osnovni sud oslobodio optužbe u slučaju protivpravnog zauzimanja zemljišta, njegov sin Milan Carević, na koga je prenio vlasništvo u „Carinvestu“, osuđen je na pola godine kućnog zatvora, a firma treba da plati novčanu kaznu od 100 hiljada. Presuda je nepravosnažna“, zaključuje se u saopštenju ASP-a.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.