Apel više od 100 srpskih intelektualaca za zaštitu svetinja i vjernika Ukrajinske pravoslavne crkve
Više od 100 srpskih intelektualaca uputilo je apel za zaštitu svetinja i vjernika Ukrajinske pravoslavne crkve, pozivajući ukrajinske vlasti da odmah zaustave progon pravoslavnih vjernika i nasilno preuzimanje hramova UPC.
Apel, koji je potpisalo 109 srpskih intelektualaca, prenosimo u cjelosti:
„Mi, predstavnici akademske zajednice, kao i kulturni pregaoci Republike Srbije i srpskih zemalja, izražavamo duboku zabrinutost zbog grubog kršenja osnovnih ljudskih prava u Ukrajini.
Prije svega, riječ je o zastrašujućem kršenju ustavnih normi i zakona koji garantuju slobodu vjeroispovesti.
Ono što se sada dešava sa sveštenicima i vjernicima Ukrajinske pravoslavne Crkve, ne može se nazvati nikako drugačije do državni teror.
Naime, prema podacima zaštitnika prava građana Ukrajine, do danas je preko 75 sveštenika UPC i stotine članova njihovih parohija izloženo različitim oblicima represije.
Osim sporadičnih slučajeva paljenja vjerskih objekta, samo u 2022. godini, uz neskrivenu podršku vlasti, preoteto je 250 hramova kanonske Crkve. Ove godine ne samo što je nastavljen nego je i intenziviran taj trend. Upravo sada, oni koji podržavaju tzv. PCU (raskolnička Pravoslavna crkva Ukrajine), koju inače ne priznaje 11 od 15 pomjesnih pravoslavnih crkava, otimaju hramove u Hmeljnickoj, Černovickoj, Kijevskoj i drugim oblastima Ukrajine. Sveštenici i vjernici UPC izloženi su najrazličitijim vidovima progona. Njih ne samo što zastrašuju, nego ih i tuku, muče, povrijeđuju, truju suzavcem. Podržavaoci ‘PCU’, često uz asistenciju državnih struktura, ne libe se da koriste fizičko nasilje čak i protiv episkopa UPC. Štaviše, neke vladike su, na osnovu nevješto konstruisanih, izmišljenih razloga, poslati u zatvor ili su stavljeni pod sankcije. Ovi i drugi podaci ukazuju na to da je u toku dobro isplanirano temeljno uništavanje cijelih eparhija UPC.
Uporedo s tim, širom Ukrajine regionalni i gradski savjeti donose odluke o zabrani funkcionisanja UPC u njihovim regionima. U parlamentu Ukrajine registrovani su predlozi zakona za zabranu Crkve, a 15. maja 2023. godine sudska odluka je otvorila mogućnost lišavanja UPC njenog službenog naziva i prenos njene imovine na druge konfesije. Ukrajinska država ne samo što nije vratila UPC imovinu, koja je bespravno oduzeta u sovjetskom periodu, nego joj se danas oduzima pravo na korišćenje zemljišnih parcela na kojima se nalaze njene bogomolje.
Imajući u vidu da živimo u XXI vijeku, teško je razumjeti kako su mnogi u današnjoj Ukrajini, pa i u zapadnim zemljama, ne samo ravnodušni nego i saglasni sa nečuvenim progonom vjernika UPC. U isti mah dok se u savremenom svijetu propagiraju najrazličitija prava, mnogi zatvaraju oči za bol, suze i krv miliona Ukrajinaca, koji samo žele da sačuvaju vjeru svojih predaka. Vjeru koja nema vezu sa tekućim ratom i političkim problemima između Ukrajine i Rusije.
Budući da je naša moralna obaveza, kao intelektualaca, da dignemo glas protiv nepravde, protiv kršenja ljudskih prava i narušavanja ljudskog dostojanstva, pozivamo vlasti Ukrajine da odmah zaustave progon pravoslavnih vjernika i nasilno preuzimanje hramova UPC.
Takođe molimo oficijelni Kijev da obezbijedi strogo poštovanje važećeg ukrajinskog zakonodavstva i međunarodnog prava u pogledu slobode savjesti i vjeroispovijesti.
Pored toga, obraćamo se evropskim institucijama, njenim organizacijama za zaštitu ljudskih prava, kao i cjelokupnoj svjetskoj zajednici sa pozivom da aktivno stupe u odbranu ne samo vjerskih nego i osnovnih ljudskih prava članova UPC. Pozivamo ih, prije svega, da na kritične tačke, tamo gde je progon već na djelu, pošalju svoje posmatrače i pomognu u brzom preduzimanju mjera usmjerenih na prekid progona i administrativnog pritiska na Ukrajinsku Pravoslavnu Crkvu, njene sveštenoslužitelje i parohijane. Na prvom mjestu očuvanju jurisdikcije UPC nad Sveto-Uspenskom Kijevsko-oečerskom lavrom i Sveto-Uspenskom Počajevskom lavrom, koje predstavljaju velike svetinje za cio Pravoslavni svijet“.