Anketa: Većina ispitanika kriminal i korupciju vide kao problem Crne Gore

0

Više od 96 odsto ispitanika saglasno je sa stavom da organizovani kriminal predstavlja problem u Crnoj Gori, dok njih 94,7 isto tvrdi i za korupciju.

To pokazuju rezultati ankete “Percepcija Državnog tužilaštva u Crnoj Gori”, koju je za potrebe Organizacije za evropsku bezbjednost i saradnju (OEBS) uradila specijalizovana agencija za istraživanja “Defacto”.

“Kumulativno, 94,7% ispitanika je saglasno sa stavom da je korupcija problem u Crnoj Gori, a 96,3% isto tvrdi u pogledu organizovanog kriminala… U poređenju sa rezultatima prethodnih talasa, uočavamo da je u porastu broj ispitanika i ispitanica koji korupciju i organizovani kriminal smatraju problemom”, navodi se tekstu.

U blagom je padu, piše, broj ispitanika koji smatraju da se Tužilaštvo upješno bori protiv korupcije, u odnosu na prošlogodišnje istraživanje.

“Kumulativno, 41,2% ispitanika smatra da se Tužilaštvo uspješno bori protiv ove pojave, dok nešto više od polovine ispitanika i ispitanica (54,6%) tvrdi suprotno”.

Prema istraživanju, kumulativno, većina građana smatra da je većina tužilaca podložna korupciji. Tako su odgovorili na pitanja o broju tužilaca umiješanih u koruptivne aktivnosti.

“Nešto više od jedne četvrtine (26,1%) smatra da je većina tužilaca podložna korupciji, skoro jedna trećina (32,2%) smatra da je određen broj podložan… Što je ispitanik stariji, u većoj mjeri smatra da je većina tužilaca podložno korupciji”, dodaje se tekstu.

Povjerenje u SDT i Novovića

Specijalno državno tužilaštvo (SDT) i šef te institucije Vladimir Novović imaju najveće povjerenje javnosti, navodi se u istraživanju.

“Većina ispitanika podržava rad glavnog specijalnog tužioca Vladimira Novovića (54,8%), što je porast u odnosu na prethodnu godinu (2022. godine – 44,1%)… Najveće povjerenje među građanima uživa Specijalno državno tužilaštvo kome donekle ili u potpunosti vjeruje 55,1% ispitanika (2022. godine – 42,7%). Vrhovnom državnom tužilaštvu u potpunosti iil donekle vjeruje skoro polovina (49,6%) ispitanika i ispitanica (2022. godine – 42,6%). U Više državno tužilaštvo u Podgorici donekle ili u potpunosti vjeruje 46,6% ispitanika i ispitanica (2022. godine – 38,2%), u Više državno tužilaštvo u Bijelom Polju 41,4% (2022. godine – 34,3%) dok u osnovna državna tužilaštva u potpunosti ili donekle vjeruje 45,6% ispitanika i ispitanica (2022. godine – 39,6%)”, stoji u anketi.

Rezultati iz ovog talasa istraživanja, dodaje se u tekstu, pokazuju da skoro jedna trećina ispitanika (32,5%) ima veoma pozitivan ili donekle pozitivan opšti stav prema Državnom tužilaštvu, dok nešto više od jedne trećine navodi da ima donekle negativan ili veoma negativan stav (36%).

“Kada uporedimo podatke kroz godine, može se primijeniti trend koji ukazuje na pad broja ispitanika i ispitanica koji imaju veoma pozitivan ili donekle pozitivan opšti stav prema Državnom tužilaštvu: 2020, (52,6%), 2021, (40,2%), 2022, (44,5%) i 2023. godine (32,5%)”.

Autori podsjećaju da opšti stavovi o Državnom tužilaštvu predstavljaju ključan aspekt pravosudnog sistema i odražavaju duboke društvene i političke dinamike unutar zemlje.

Državno tužilaštvo, piše, ima ključnu ulogu u ostvarivanju pravde, borbi protiv kriminala i očuvanju vladavine prava, zbog čega stavovi građana, institucija i političkih aktera prema tom organu utiču na njegovu efikasnost, transparentnost i integritet.

Obavještavajte građane o pozitivnim promjenama

Na osnovu navedenih nalaza istraživanja, autori preporučuju jačanje borbe protiv korupcije, nezavinosti i profesionalizma u radu, transparentnosti i informisanosti građana, kao i bolju saradnju sa civilnim društvom.

“Imajući u vidu visok procenat građana koji smatraju da je korupcija problem u Crnoj Gori, Državno tužilaštvo treba da intenzivira svoje napore u borbi protiv korupcije. Ovo uključuje efikasno procesuiranje slučajeva korupcije, saradnju sa relevantnim institucijama i aktivno učešće u prevenciji korupcije. Tužilaštvo može nastojati da u svojim nastupima naglašava pozitivne promjene u ovom domenu, da se trudi da građanima predstavi stanje kako je bilo ranije a kako sada, kako bi fokus zaista bio na pozitivnim promjenama. Angažovanje eksperata koji mogu pomoći u formulisanju ovakvih PR poruka moglo bi značajno doprinijeti rastu povjerenja u Državno tužilaštvo”, navodi se u preporuci koja se tiče borbe protiv korupcije.

 

(Vijesti)

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.