(ANALIZA) Kako bi glasali građani Crne Gore na vanrednim parlamentarnim izborima? PES ostvario drastičan pad, ZBCG značajno porasla, DPS blago raste, Milatović i URA zajedno nemaju preko 5%!

0

Ukoliko bi danas došlo da vanrednih izbora u Crnoj Gori, samo preko 50% građana Crne Gore bi izašlo na iste, pokazalo je istraživanje u koje je Borba imala uvid.

Naime, trend pada izlasnosti nastavio bi se i nakon podgoričkih izbora, a trendovi pada odnosno rasta političkih partija i saveza krajnje su interesantni. Demokratska partija socijalista vratila bi se na mjesto najjače stranke u Crnoj Gori. Ova partija, koja je na izbore izašla sa dijelom konstituenata Evropskog saveza, i kada je osvojila 23.2% ovog puta bi osvojila 26.1% čime pokazuju da im odgovara slabija izlaznost.

A slabija izlaznost umnogome utiče na Pokret Evropa sad premijera Milojka Spajića. Očito je da je Milatovićevo napuštanje stranke izazvalo turbulencije te bi umjesto 25.5% koliko su uzeli na prošlogodišnjim izborima, ovog puta premijerovu stranku podržali 17.2% građana Crne Gore.

Mala izlaznost očito odgovara i koaliciji Za budućnost Crne Gore. U ovu koaliciju ovog puta uvrštena je i Ujedinjena Crna Gora koja je na prošlim izborima nastupila u okviru liste PES-a, ali nije uvršten SNP koji je na prethodnim izborima nastupio u koaliciji sa Demosom Miodraga Lekića. Naime, po ovim rezultatima, koalicija ZBCG osvojila bi 20.1% podrške čime bi postali najjača stranka nekadašnje većine od 30. avgusta.

SNP, koji je u koaliciji sa Demosom osvojio 3.1%, na ovim izborima bi osvojili 1.9% podrške, međutim, ovdje se mora uzeti u obzir da bi i ova stranka potencijalno ušla u politički savez srpskih stranaka unutar koalicije ZBCG, što politički trendovi i pokazuju.

Interesantan bi bio rezultat ostalih građanskih stranaka tridesetoavgustovske većine. Naime, Demokratska Crna Gora nastupila je sa građanskim pokretom URA na prethodnim izborima međutim prilikom pregovora o formiranju vlasti, Bečić i Abazović su pregovarali odvojeno. S tim u vezi, i istraživanje je podijelilo podršku koju je ostvarila njihova koalicija a u tabeli stoji da su Demokrate 2023. godine ostvarila podršku od 9.6%, dok je URU podržalo 2.8%. Na ovim izborima, ukoliko bi nastupili samostalno, Demokrate bi podržalo 9.8% građana Crne Gore dok bi GP URA podržalo svega 2% građana.

Interesantno bi se kotirao i pokret koji bi potencijalno osnovao predsjednik države Jakov Milatović. Naime, Milatović je na prethodnih parlamentarnim izborima bio potpredsjednik Pokreta Evropa sad, međutim, nastupao je sa pozicije predsjednika svih građana Crne Gore i nije se miješao u političku kampanju. Stoga, nije poznato koliko je on uticao na rezultat Pokreta Evropa sad. U ovom slučaju, ukoliko bi došlo do vanrednih parlamentarnih izborima, Milatovićev pokret podržalo 2.1% izašlih građana Crne Gore.

Što se tiče ostatka suverenističkih stranaka, Stranku evropskog progresa Duška Markovića podržalo bi 3.5% građana Crne Gore, dok bi Evropski savez, dobio podršku od 2.8% građana Crne Gore.

Manjinske stranke takođe ne bi trebale da se raduju vanrednim parlamentarnim izborima. Bošnjačku stranku bi umjesto 7.1%, koliko je bila njihova podrška prošle godine, sada podržalo 6.1%. Hrvatsku građansku inicijativu bi umjesto 0.7%, ovog puta podržalo 0.3% građana, Demokratsku uniju Albanaca 1.1%, Forcu, umjesto 1.9%, ovog puta bi podržao 1% građana, a jedino bi Albanska alternativa ostvarila rast i osvojili bi 2% podrške građana Crne Gore.

Preokret takođe ne bi mogao da se raduje vanrednim izborima jer bi ostvarili pad i umjesto 1.6% osvojili bi 1.3%. CEP Novaka Adžića na svom debitantskom nastupu na državnom nivou osvojio bi 0.9%, dok bi Pokret za promjene Nebojše Medojevića podržalo svega 0.3% građana Crne Gore.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.