Analitičari saglasni: Makronov i Šolcov plan za Kosovo koji je Vučić odbio je reciklaža Išingerove ideje o dvije Njemačke koji Srbiji ne nudi ništa novo!

0

Plan u 13 tačaka za Kosovo koji su po nezvaničnim informacijama predložili francuski predsjednik i njemački kancelar, Emanuel Makron i Olaf Šolc, reciklaža je Išingerovog modela „dvije Nemačke“, u njegovoj srži je zahtjev da Srbija prizna nezavisnost lažne države, a da zauzvrat dobije nekakvu evropsku perspektivu na klimavom i dugom štapu, i kao takav neprihvatljiv je za Beograd.

Ovako sagovornici „Novosti“ ocjenjuju dokument lansiran u albanskim medijima, a za koji se tvrdi da su ga nedavno u Prištinu i Beograd donijeli izaslanici Makrona i Šolca. U njemu se predlaže da sledeće godine, posle deset godina od potpisivanja Briselskog sporazuma, počne nova faza u dijalogu Beograda i Prištine, a zatim da nakon još deceniju, kada EU bude spremna da se proširi i uključi Zapadni Balkan, dođe do konačnog formalnog sporazuma o priznavanju, kao preduslova za članstvo Kosova i Srbije u EU.

U dokumentu se navodi da „Srbija zasada, umjesto priznavanja, mora da prihvati Kosovo kao posebnu političku i pravnu realnost“. Pojašnjava se da je ovde „suština ispravna upotreba semantike“ – prihvatanje nezavisnosti Kosova, nasuprot priznavanju nezavisnosti Kosova.

Ističe se da „do sredine 2023. mora biti postignuta suštinska normalizacija odnosa“. Od Srbije se traži da se ne protivi članstvu Kosova u međunarodnim organizacijama, koje bi trebalo da se odvija u četiri faze: najpre da Priština uđe u Savjet Evrope, zatim u Interpol i Unesko, potom da počne pregovore za članstvo u NATO i aplicira za EU, i konačno da dobije stolicu u Ujedinjenim nacijama. Ako predlog bude prihvaćen, nezavisnost Kosova će prihvatiti i pet preostalih zemalja EU, dok će Srbija imati značajnu finansijsku pomoć i biće priznata kao sila regiona.

Državni sekretar u Ministarstvu spoljnih poslova Nemanja Starović poručio je da je nezahvalno komentarisati dokument koji nije zvaničan i čija je jedna interpretacija albanskog portala, na kojem je papir objavljen, ali sa 95 odsto zatamnjenog teksta. Naglasio je da je taj predlog u formi non-pejpera i da je neobavezujući, da je predsednik Vučić odbio da ga zvanično primi, da je sam rekao da ga je pročitao, a da su formulacije koje sadrži neprihvatljive i da ne možemo ni formalno da ga razmatramo.

I nekadašnji diplomata Zoran Milivojević kaže, za „Novosti“, da je ovo samo jedan u nizu non-pejpera o KiM i da ne nudi ništa novo:

– Bez obzira na semantične vratolomije sa pozivanjem da se „prihvati realnost“, on u suštini već na početku govori o priznavanju Kosova i kao takav je neprihvatljiv. Nebitno je šta se dalje navodi i predlaže u dokumentu, nevažna su obrazloženja koja su data. Vodeće evropske sile imaju interes da brzo riješe kosovsko pitanje i pokušavaju da nađu način kako da prevaziđu činjenicu da Srbija neće priznati Kosovo. Sve je ovo u sklopu novih pritisaka i ucjena kako bi se Srbiji nametnula rješenja koja su u njihovom interesu.
Milivojević kaže da plan koji se pripisuje Makronu i Šolcu u osnovi ima model „dvije Nemačke“, koji takođe podrazumijeva međusobno priznavanje u jednom momentu. Ukazuje i da oročavanje našeg evropskog puta na novih deset godina pokazuje da politika proširenja uopšte nije na dnevnom redu EU i da ta „evropska perspektiva“ koja nam se nudi nema nikakvog sadržaja i da figurira kao šargarepa.

Nekadašnji potpredsjednik vlade i šef Koordinacionog centra za KiM Nebojša Čović ukazuje da „predlog koji su donijeli Pletner i Bon, savjetnici njemačkog kancelara i francuskog predsjednika, sadrži, u najprostijoj analizi, semantičku igru riječi:

– Do sada je bilo – „priznajte“, a sada „prihvatite“ nezavisnost Kosova, pa ćemo putovati kroz neko vrijeme od deset godina. Takav predlog sa naše strane jednostavno nije moguće prihvatiti – kazao je Čović.

(Novosti online)

 

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.