Interesantna polemika vodila se na televiziji Tanjug između novinara Pobjede Duška Mihailovića, i političkih analitičara našeg portala Vladimira Dobrosavljevića i Vladimira Pavićevića. Naime, tema je bila formiranje Vlade Crne Gore, ali i izbor Andrije Mandića na mjesto predsjednika Skupštine.
Naime, Mihailović je pronašao izjavu Andrije Mandića iz 2007. godine uoči svečanosti u Skupštini Crne Gore kada se izglasavao Ustav.
„Andrija Mandića je tada pročitao partijsku deklaraciju gdje se srpski narod poziva na nepoštovanje Ustava. Andrija Mandić u četvrtak treba da se zakune na tom Ustavu. Mogao bi gospodin Dobrosavljević kao savjetnik da kaže hoće li savjetovati da Mandić počne da poštuje Ustav“, kazao je Mihailović.
Dobrosavljević je na ove prozivke odgovorio da samim tim što Andrija Mandić živi i posluje u Crnoj Gori, poštuje Ustav Crne Gore.
„Mandić je u ovom citatu iz 2007. godine vrlo jasno stavio do znanja da se protivio načinu na koji je sproveden referendum i na koji je donijet novi Ustav Crne Gore i na to ima potpuno legitimno političko pravo. Što se tiče ostalih stvari, samim učestvovanjem u političkom životu Crne Gore se priznaje i Ustav i sve ostale zakonske norme koje iz njega proističu“, kazao je Dobrosavljević.
Mihailović je na to kazao da vjeruje da neko može da se promijeni ali i da to mora da dokaže konkretnim djelima.
„Mi smo nedavno imali odluku o Zakonu o predsjedniku, odnosno njegovu promjenu. Nije poenta što je on promijenjen, već da se njime mijenjao Ustav što je Ustavni sud i potvrdio. Mi imamo tendenciju nepoštovanja Ustava iz tih političkih grupacija, a čak i cijepanja Ustava. Nakon niza tih događaja, moraće da uvjeri crnogorsku javnost da je zaista promijenio stav“, podvukao je Mihailović.
Pavićević se na to nadovezao i predložio novinaru Pobjede da, kada već vadi iz arhive izjave Andrije Mandića, neka onda iz bogate arhive Pobjede izvuče izjave Mila Đukanovića 90-ih godina kada se išlo u „rat za mir“ na Dubrovnik.
„Milo je bio glavni političar koji je radio na tome. On je bio predsjednik Vlade. Ako postoji neki čovjek u crnogorskoj politici koji je pravio zaokrete, to je Milo Đukanović. Ako opravdava Mila, kako se ne sjeti predsjednička kampanje Andrije Mandića i njegove kampanje za predsjednika, gdje ste imali čovjeka koji se predstavlja kao pomiritelj. Kako Duško Mihailović to ne prepoznaje“, pita se Pavićević.
Mihailović na to odgovara da on ne radi za Mila Đukanovića i da Pavićević treba da „izgugla“ šta je on pisao tih godina.
„Ja nisam rekao da DF ne treba da bude u Vladi već da je u Vladi, a to nije dobro za Crnu Goru zbog zabrinutosti naših savjetnika iz NATO alijanse“, kazao je on.
Dobrosavljević sa druge strane tvrdi da je ovaj i ovakav dogovor ipak postignut, a da ne bi bio postignut da na Generalnoj Skupštini Ujedinjenih nacija predsjednik Crne Gore Jakov Milatović nije dobio saglasnost od državnog sekretara Blinkena da je ZBCG prihvatljiv.
„To je jasno svakome ko poznaje međunarodne odnose i ko zna kako se formiraju politički stavovi na ovim prostorima. Druga stvar, što se Mandić tiče, ne bih rekao da je on imao zaokrete. Ako dosljedno pratite njegovu politiku, on se od osamostaljivanja Crne Gore zalagao za jednu maksimu – a to je sva prava svima. On se zalagao da sve identitetske zajednice u Crnoj Gori moraju biti tretirane ravnopravno. Činjenica je da jedna nije bila u istom položaju kao one druge“, podvukao je Dobrosavljević.