Aleksandar Čortić: Statistika je neumoljiva, u Crnoj Gori nema većinskog stanovništva

1

„Srba u Srbiji živi oko šest miliona, dva miliona nas ima u regonu i dva diljem sveta, pa ispada da skoro svaki drugi Srbi živi van matice. Srbi u regionu su autohtono stanovništvo svojih zemalja, oni su konstitutivni narodi u svojim zemljama, mada trpe izuzetne pritiske. Srbija sve više, ekonomskim snaženjem, pomaže, ali nekako u hodu, te nedostaje sistematičnost“

 

„Jedine dve zemlje u Evropi koje nemaju većinsko stanovništvo su Crna Gora i Letonija. Đukanović je pokušao da ujedinjavaljnjem svih protiv Srba to ispravi, ali je statistika neumoljiva“, rekao je u „Srpskom svijetu“ Aleksandar Čotrić, narodni poslanik, član skupštinskog Odbora za dijasporu, KiM i aforističar.

 

„Srba u Srbiji živi oko šest miliona, dva miliona nas ima u regonu i dva diljem sveta, pa ispada da skoro svaki drugi Srbi živi van matice. Srbi u regionu su autohtono stanovništvo svojih zemalja, oni su konstitutivni narodi u svojim zemljama, mada trpe izuzetne pritiske. Srbija sve više, ekonomskim snaženjem, pomaže, ali nekako u hodu, te nedostaje sistematičnost, smatra gost „Srpskog svijeta“ i dodaje:

Ranije smo imali ministarstvo za dijasporu, pa kancelariju, a sada imamo Upravu, koja je dugo bila u vd stanju, a nedovano je nađeno sjajno rešenje. Na njeno čelo je postavljen Arno Gujon, humanitarac koji ima i naše i francusko državljanstvo, i koji je prešao u pravoslavnje, sjajno poznaje probleme i kao francuska dijaspora u Srbiji, ima dodatni senzibilitet za probleme koje će razumeti i rešavati“, rekao je Aleksandar Čotrić i skrenuo pažnju na izuzetno tešku situaciju u kojoj se nalaze Srbi u Makedoniji:
Po zvaničnim podacima, u Severnoj Makedoniji Srba ima oko 35.000, ali po svim pokazateljima ima mnogo više od 100.000. U Kumanovu čine 20 odsto stanovnika, ali ih samo stotinu pohađa nastavu na srpskom. Kvalitet nastave je loš, pa deca, kada završe osnovnu školu, ne znaju dobro ni srpski ni makedonski. Srednje škole na srpskom nema. Katedra na Univerzitetu „Kliment Ohridski“ je pred gašenjem, za šta i mi snosimo krivicu. Dok Makedonci u Srbiji imaju čak i dečje časopise i priznat im je jezik kao zvaničan u sredinama gde žive. Imaju svoje Nacionalno veće. Međutim i pored naše nebrige i njihove stihije, Makedonci nas smatraju najbližim narodom, pa smo preko muzike, kulture izuzetno prisutni u Makedoniji, kaže Aleksandar Čotrić.

1 Comment
  1. roberto komentariše

    Tvoj Komentar
    Nabijen sve srbende na
    ku..rac

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.