Adžić: Crna Gora prati međunarodne standarde u oblasti borbe protiv pranja novca i finansiranja terorizma

0

Crna Gora kontinuirano radi na jačanju sistema za borbu protiv pranja novca i finansiranja terorizma i u skladu sa savremenim izazovima u ovoj oblasti određuje strateške ciljeve i realizuje aktivnosti, poručio je ministar unutrašnjih poslova Filip Adžić na Manival evaluaciji sistema sprečavanja pranja novca i finansiranja terorizma u Crnoj Gori.

„Strateški pravac postavljen je još 2015. godine, kroz prvu Strategiju za prevenciju i suzbijanje terorizma, pranja novca i finansiranje terorizma, dok je 2021. usvojena nova Strategija koja na cjelovit način prikazuje nacionalnu politiku u prevenciji i suzbijanju terorizma, pranja novca i finansiranja terorizma“, naveo je Adžić.

Prema njegovim riječima, u cilju sprovođenja strategije formiran je Nacionalni operativni tim, čiji je osnovni zadatak operativno usklađivanje aktivnosti na planu suzbijanja nasilnog ekstremizma, terorizma, pranja novca i finansiranja terorizma.

„Sa jednakom posvećenošću nastavili smo sa sprovođenjem mjera utvrđenih Aranžmanom EU i Crne Gore za implementaciju Zajedničkog akcionog plana za borbu protiv terorizma na Zapadnom Balkanu, usklađujući nacionalno zakonodavstvo u ovoj oblasti sa relevantnim Direktivama Evropske unije, FATF preporukama i preporukama MONEYVALa“, rekao je ministar unutrašnjih poslova.

On je podsjetio na niz normativnih rješenja koja doprinose efikasnijem funkcionisanju cjelokupnog sistema sprečavanja pranja novca i finansiranja terorizma.

„U oktobru prošle godine usvojen je Zakon o obradi podataka o putnicima u vazdušnom saobraćaju, u cilju sprečavanja i otkrivanja krivičnih djela terorizma i drugih teških krivičnih djela (PNR), a u okviru Sektora za borbu protiv kriminala formirana je Jedinica za obradu podataka o putnicima u avio sabraćaju“, kazao je Adžić.

Kako je dodao, „vrlo brzo očekujemo usvajanje Strategije razvoja Uprave policije koja će opredijeliti pravac djelovanja policije u skladu sa najboljim međunarodnim standardima i praksama“.

„Takođe, nacrt prve nacionalne strategije borbe protiv transnacionalnog organizovanog kriminala je pripremljen, i u potpunosti će zaokružiti nadležnost Vijeća za nacionalnu bezbjednost i Biroa za operativnu koordinaciju kao i primjenu evropskih strateških dokumenata. Ova dva strateška dokumenta umnogome će doprinijeti obezbjeđivanju efikasnije zaštite od zloupotrebe finansijskog sistema što je i preduslov za ekonomski razvoj naše države“, rekao je Adžić.

U cilju unapređenja saradnje i postizanja što djelotvornijeg i efikasnijeg postupanja u borbi protiv kriminala, kako je rekao Adžić, „preduzeli smo aktivnosti na potpunom uspostavljanju automatske razmjene podataka između ključnih institucija za sprovođenje zakona (Policija, FOJ, Tužilaštvo, sudstvo, Centralna banka,  Uprava prihoda i carina, Uprava za katastar i državnu imovinu, Uprava za izvršenje krivičnih sankcija), koja je zasnovana na Sporazumu za unapređenje saradnje u oblasti suzbijanja kriminala“.

„Kao i svaki drugi sistem, i ovaj zavisi od kadra, te je ovo pitanje tretirano kao prioritetno kako kroz Pravilnik o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji MUP-a, tako i kroz povećanje zarada pripadnika Uprave policije. Naš fokus ostaje jačanje integracijske i međuinstitucionalne saradnje u cilju efikasnijeg funkcionisanja cjelokupnog sistema sprečavanja pranja novca i finansiranja terorizma, a Vlada će uložiti napore da novi Zakon o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma koji je u završnoj fazi, bude u što skorijem roku pred poslanicima“, zaključio je Adžić.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.