Advokat Sinoda SPC-a: Režim gura protivustavni zakon, udara se na temelje srpske crkve!

2

Pravni zastupnik Sinoda Srpske pravoslavne crkve advokat Minja Nikolić ocijenio je da su predlogom zakona o slobodi vjeroispovijesti prekršene preporuke Venecijanske komisije i da se srpska crkva dovodi u neravnopravni položaj sa drugim vjerskim zajednicama.

„Ali, takođe, Venecijanska komisija je o tom predlogu zakona rekla da je trebalo mnogo toga drugačijeg napraviti. Mislim da je tu osnovni problem o kome treba da razmišlja i vlada Crne Gore i javnost i svi drugi“, kazao je Nikolić.

I sam Odbor skupštine Crne Gore rekao je da se takav predlog zakona ne slaže sa Ustavom, pa su onda to brže bolje demantovali.

„Vidjećemo šta će reći odbor. Ovo je pravna stručna služba odbora rekla. Radi se o tome da postoje očigledna odstupanja od stavova Venecijanske komisije. A tu ima veoma ozbiljnih stvari. Jedna od tih stvari je da se konstatuje da su druge vjerske zajednice, sem SPC-a, zaključile bilateralne sporazume sa vladom Crne Gore 2011. godine. Samo Srpska pravoslavna crkva nije. SPC je predlagala da i ona zaključi takav sporazumm, ali vlada se o to oglušila. Tema u tim sporazumima je imovinski status“, naveo je Nikolić.

Prema njegovim riječima, nekim vjerskim zajednicama, sa kojima su zaključeni ugovori, se garantuje pravo na imovinu.

„Tu je problem, a onda to lančano znači da je taj predlog zakona u suprotnosti i sa Ustavom Crne Gore, jer pokazuje neravnopravan odnos između crkava i vjerskih zajednica na štetu Srpske pravoslavne crkve. Povređeno je i ustavno načelo zabrane diskriminacije opet na štetu SPC-a, kao i ustavom zajamčeno pravo da se svima nudi jednaka zaštita prava“, istakao je Nikolić, gostujući na RTS-u.

U predlogu se, kako je napomenuo, nigdje ne kaže da se to odnosi na SPC, ali po svemu se vidi da je tu nekako potisnuta Srpska pravoslavna crkva u podređeni položaj.

„Suština je u tome da je izostao konstruktivni demokratski dijalog. Na to je ukazala i katolička crkva i papa Franja. Nije bilo učešća crkava u fazi koja prethodi predlogu zakona, a to je javna rasprava. Ona je djelimično održana, ali po prethodno datom predlogu. Ovaj novi predlog koji je došao tri ili četiri godine kasnije ima posebno važnih izmjena koje se odnose na status imovine“, rekao je Nikolić.

Na pitanje šta ukoliko predlog zakona prođe odbor, i šta bi to značilo za Srpsku pravoslavnu crkvu, Nikolić kaže da postoji dilema da li da se ide putem sporazuma sa svim crkvama i vjerskim zajednicama i sa SPC, ili da se ide putem da se svjesno krši sopstveni ustav, ali i preporuke i stavovi Venecijanske komisije.

„Ta dilema stoji pred Crnom Gorom i mislim da će biti dovoljno razuma da se tome pristupi na način koji je najmudriji“, naveo je Nikolić i dodao:

„Jednostavno izostavljen je postupak, nema postupka u kome se utvrđuje pravo države. Taj postupak se ne podrazumijeva, on mora biti propisan. Takođe, nema omogućavanja učešća u postupku uknjižbe. Ona je pravolinijski sprovedena kao po naredbi i to isključuje mogućnost da mogu zaštititi svoja prava u samom postupku. Posebno smatram da je tu ugrožena Srpska pravoslavna crkva“, zaključio je Nikolić.

2 Comments
  1. Crnogorski Betoven komentariše

    Crkva treba samo da dokaze valjan lravni osnov upisa. Sta je tu problem. Bez toga nema vlasnistva. Sva tumacenja koja daju ovi pravni „strucnjaci“ imaju za cilj da legalizuju nelegalne stvari.

  2. Nemaš ti pojma komentariše

    Crnogorski Blentovene. Ako se sporiš sa komšijom da je ušao objektom u tvoj posjed, ti pokrećeš sudski spor i dokazuješ svoje vlasništvo. Ne pokreće komšija da dokaže ono što ti tvrdiš!

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.