Advokat Lutovac: Činjenično neutemeljene optužnice uzrok milionskih odšteta
Advokat Branislav Lutovac govoreći o milionskim odštetama koje plaćaju crnogorski građani na ime naknade štete, rekao je da su uzrok tome pravno nekvalitetne i činjenično neutemeljene optužnice.
On upozorava i da izostaje svaki vid odgovornosti zbog nestručnosti tužilaca, te umjesto da budu sankcionisani, oni čak bivaju unaprijeđeni.
Ministar pravde Bojan Božović kaže da bi Tužilaštvo trebalo da predlaže mjere pritvora kada je to zaista neophodno, kao i da sudovi ne bi trebalo olako da ih prihvataju, već da budu ažurniji i efikasniji, kako ne bismo imali i dodatne rizike poput probijanja zakonskih rokova.
Visina isplaćenih odšteta onima koji su neosnovano bili u pritvoru zasad nije poznata, ali je jasno da su u pitanju milionski iznosi. Samo u posljednjih 15 godina, Crna Gora je isplatila više od 13 milona po tom osnovu.
Prema izvještaju zaštitnika imovinsko-pravnih interesa Bojane Ćirović za period od 1. aprila do 30. juna, država će morati da plati kontroverznom rožajskom biznismenu Safetu Kaliću 150.000 eura a Jovici Končaru preko 55.000 evra, što i nije finalna cifra budući da Rožajac i njegova porodica vode još nekoliko postupaka.
Lutovac kaže da država trpi štetu.
„Pravno nekvalitetne i činjenično porozne optužnice glavni su uzrok milionskih odšteta koje plaćaju svi građani Crne Gore. Pogrešne pravne kvalifikacije krivičnih djela, slaba, nepotpuna i nedorečena dokazna građana dovela je do oslobobađajućih presuda i do velike štete za državu zbog neosnovanih pritvora optužnih i radi naknade štete zbog neosnovano oduzete imovine“, rekao je Lutovac.
Ministar Božović kaže da bi tužilaštvo i sudovi morali da budu oprezniji kada je u pitanju određivanje pritvora.
„Moramo brinuti o tome da se predlaganje pritovora kao mjere obezjeđenja prisustva okrivljenog u postupku predlaže samo kad je neophodno jer mi u ZKP-u imamo i druge mjere. Sa druge strane bi bilo dobro kada sud ne bi olako i možda i toliko često prihvatao tu predloženu mjeru, iz prostog razloga što dovodi i do ovih situacija. U krajnjem, dobro bi bilo i da sudovi budu ažurniji i efikasniji u donošenju pravosnažnih presuda“, rekao je ministar Božović.
Po mišljenju advokata Lutovca, bez vetinga nema pomaka u ostvarivanju pravde u našoj državi.
„Ono što je ključno izostao je svaki vid odgovornosti postupajućih tužilaca. Umjesto da odgovaraju zbog svoje nestručnosti i neoprostivih grešaka, oni su, da paradoks bude veći, napredovali. U svim zemljama sa demokratskom tradicijom, tužioci u ovakvim situacijama sami podnose ostavke, ne čekajući da država intereveniše. To je kod nas nezamislivo“, rekao je Lutovac.
Ministar Božović kaže da Ministarstvo pravde radi na izmjenama Krivičnog zakonika, u saradnji sa Evropskom komisijom.
„Pokušavamo da sam krivični postupak ubuduće bude značajno efikasniji, a sama mogućnost onda u tom slučaju neosnovanih pritvora ili pritivora koji bi trajali do same granice roka koji je predviđen ZKP-om bi značajno bila manja“, rekao je Božović.
On se nada da će te izmjene biti finalizovane do kraja godine, i da ćemo samim tim imati efikasnije krivične postupke.
(RTCG)