Ova Vlada nije donijela očekivani napredak, posebno na polju evropskih integracija, ekonomske politike, vladavine prava i ostvarivanja i zaštite manjinskih prava. Prvi put nakon mračnih 90-ih, manje brojni narodi se osjećaju ugroženim i kao građani drugog reda, dok se njihovo prisustvo u javnoj administraciji i u lancu odlučivanja svelo na minimum, što navodi na zaključak da Vlada ne djeluje inkluzivno, već političke elite zastupaju uski krug etničkih subjekata u Crnoj Gori, rekao je član Predsjedništva Bošnjačke stranke Admir Šahmanović.
On je rekao da je Crna Gora od faktora stabilnosti i promotera dobrosusjedskih odnosa u regionu postala gorući problem.
Dodaje da EU put stagnira, na dnu je agende trenutne većine u kojoj dominantni dio suštinski preferira promjenu spoljnopolitičkog kursa države. Naše članstvo u NATO alijansi poljuljano je aktivnostima Vlade u vezi sa curenjem podataka i preispitivanjem u vezi sa slanjem naše vojske u misije. Funkcionisanje sistema javne uprave je ugroženo. U prvih šest mjeseci mandata nove Vlade, otpušteno je oko 70 odsto visoko rukovodnog kadra, u poređenju sa državama članicama EU u kojima je prosječna promjena maksimalno 30 odsto.
„Imamo i paradoksalnu situaciju da je većina političkih aktera iz skupštinske većine u svađi, dok najveći politički akter, Demokratski front, bojkotuje rad parlamenta, čime je u potpunosti blokirana zakonodavna procedura i više desetina zakona koji čekaju na usvajanje“, rekao je Šahmanović.
Dodaje i da je situacija izuzetno alarmanta u pravosuđu, kao i da je u Vrhovnom, Upravnom i Ustavnom sudu već duže vrijeme VD stanje, Sudski i Tužilački savet su na ivici kvoruma, a kraj krize se ni ne nazire. Takođe, Državna izborna komisija je bez predsjednika i to najbolje pokazuje u kakvoj se krizi Crna Gora danas nalazi.
„Maćehinski odnos Vlade u proteklih godinu dana prema manje brojnim narodima se ogleda i kroz državni budžet i investicije. Budžet za 2021. godinu, koji je istorijski usvojen u junu ove godine, nije podržao vitalne tekuće projekte u regionima naseljenim pretežno etničkim manjinama, već je prepoznato samo nekoliko projekata regionalnog karaktera, i to u veoma maloj mjeri u pogledu izdvojenih sredstava, nedovoljno za realizaciju. Imamo istu situaciju u nacrtu prijedloga Budžeta za 2022. godinu, u okviru kojeg je prepoznata većina predloženih projekata, ali opet u veoma malom obimu sredstava, nedovoljno ni za pokretanje tenderske procedure, a da ne govorimo o završetku investicija“, kaže Šahmanović.
Takođe kaže da inflacija galopira u posljednjih godinu dana i da se bilježi porast cijena bukvalno svega. Stopa nezaposlenosti vrtoglavo raste i svakim danom se bliži neslavnim rekorderskim nivoima.
Ističe da je to jasan znak da političari i ostali članovi Vlade nemaju sluha za građane ili u najboljem slučaju nisu dorasli zadatku, što je u relativno kratkom roku prepoznato od javnosti.
Kaže da sve navedeno samo je dio haotičnog stanja u kojem se država trenutno nalazi i pod hitno treba promijeniti odnose u društvu i način funkcionisanja društva, koji će svima omogućiti da se osjećaju sigurnije i da im budućnost zaista ima perspektivu. Ono čime se aktuelna vlast dominantno bavila su identitetska pitanja, političiki revanšizam, pitanje popisa, uvođenje vjeronauke, dok bi akcenat trebalo staviti na ubrzanju pregovora sa EU, na unapređenju kvaliteta života građana kroz ekonomski razvoj i inovacije, stvaranje moderne i efikasne javne uprave koja će biti zamajac razvoju privrede i koja će se uspješno nositi sa svim izazovima sa kojim ćemo se susresti u budućnosti.
„U ovom trenutku smjena vlasti je potrebna zato što ova Vlada nema ni političku podršku ni kapacitet da iznese reformsku agendu koju su obećali i ispuni što je najvažnije svoje obaveze prema građanima i EU“, zaključuje Šahmanović.
Ne mlatunjaj !