Argentina je na krovu svijeta: Mesi je fudbalski Bog, “gaučosi” slave titulu!

1

Kakvo finale u Kataru… Finale kakvo se ne pamti! Fudbalska reprezentacija Argentine se po treći put (prvi nakon 1986) popela na svjetski tron. Gaučosi su u finalu Svjetskog prvenstva u Kataru, na stadionu „Lusail ikonik“ detronizovali Francusku nakon penala 7:5. Meč je u regularnom toku završen rezultatom 2:2, dok je nakon dodatnih pola sata bilo 3:3.

Strijelci za Argentinu su bili Mesi u 23. iz penala i 108. i Anhel di Marija u 36. minutu, dok je sve golove za Francusku postigao Kilijan Embape u 80 (penal), 81. i 118. minutu. Francuz je postao prvi čovjek nakon legendarnog Pelea koji je upisao het-trik u finalu Svjetskog prvenstva.

Na kraju je poslednji penal postigao Gonzalo Montijel, Emiliano Martinez je u drugoj seriji odbranio jedanesterac Komanu, Čuameni je u trećoj šutirao pored gola, ali je ovo bilo finale Lionela Mesija, koji se cijelim tokom meča „trkao“ sa Kilijanom Embapeom, smjenjivali su se na vrhu liste strijelaca. Na kraju je Francuzu pripala zlatna kopačka, sa osam golova, Leo je postigao jedan manje ali je prigrabio najvažniji trofej, jedini koji mu je falio, titulu svjetskog prvaka.

Čekaće se još najmanje tri i po godine da se vidi da li će neka reprezentacija uspjeti da odbrani svjetsku titulu. Poslednji su u tome uspjeli Brazilci prije 60 godina. Argentinci će pokušati to da urade u Sjedinjenim Američkim Državama, Meksiku i Kanadi. Sasvim sigurno tada neće u sastavu imati kapitena i najboljeg igrača Lionela Mesija. Leo je u poslednjem meču na šampionatima planete konačno podigao „boginju”, jedini veliki trofej koji mu je nedostajao čime je, sviđalo se to nekome ili ne, najvjerovatnije zacemntirao svoje ime kao najboljeg fudbalera svih vremena.

Argentinci su put ka tituli počeli porazom od Saudijske Arabije (1:2) i postali prva reprezentacija nakon Španije u Južnoj Africi 2010. godine koja je izgubila prvi meč i kasnije stigla do trofeja.

„Albiseleste” su od početka meča pa do 80. minuta dominirali protiv povučenih, bezidejnih i sporih „trikolora”. Iks faktor je bio Anhel di Marija, kojeg kao da je Lionel Skaloni čuvao za finale. As Juventusa je na lijevoj strani bio nerješiva enigma za „pijetlove”. U 23. minutu je izbacio Osmana Dembelea, ovaj ga sapleo u svom kaznenom prostoru, a Šimon Marčinjak pokazao na bijelu tačku. Lionel Mesi je preuzeo odgovornost i doveo popularnu „Skalonetu” u vođstvo.

NIKO KAO „LA PULGA”

Mesi je tako postao prvi fudbaler u istoriji svjetskih prvenstava, koji je na jednom turniru postizao golove u grupnoj fazi, u osmini finala, četvrtfinalu, polufinalu i finalu!

Ni nakon prvog gola se nije ništa bitnije promijenilo na terenu stadiona u Luisailu. „Mućaćosi” su držali loptu i kaznili prvi ozbiljniji izlet, sada već bivših šampiona u 36. minutu. Bila je to odlična akcija. Južnoamerikanci su oduzeli loptu, Mesi je na centru igrališta okrenut leđima ka protivničkom golu „lansirao” Hulijana Alvareza, ovaj je odmah dodao usamljenom Aleksisu Mekalisteru koji je na suprotnoj strani pronašao Di Mariju, a ovaj rutinski udvostručio prednost svog tima.

Inače, čim je poljski sudija Šimon Marčinjak dao znak za početak finalnog susreta katarskog Mundijala, Lionel Mesi je oborio je još jedan rekord. Postao je fudbaler sa najviše utakmica na svjetskim šampionata u istoriji. Do večeras, Argentinac je bio izjednačen sa Njemcem Lotarom Mateusom (po 25 mečeva).

Mesi je debitovao protiv Srbije i Crne Gore 2006. godine u Njemačkoj, tada je postigao i prvi pogodak, a nakon toga nastupio je u Južnoj Africi 2010, u Brazilu 2014, kada je izgubio finale, i 2018. u Rusiji.

Iza Lea i njegovih 26 susreta ostaju pomenuti Mateus sa 25, zatim Miroslav Klose sa 24, Paolo Maldini sa 23, Kristijno Ronaldo sa 22, Dijego Maradona, Uve Zeler i Vladislav Žmuda sa po 21.

ŽIRU I DEMBELE IZAŠLI VEĆ U 41. MINUTU

Nevjerovatna scena viđena je u finalnom meču. Selektor Franuckse Didije Dešan je već u 41. minutu izvršio dvostruku izmjenu. Iz igre je izveo ni manje ni više nego Olivijea Žirua i Dembelea. Na teren je poslao Markusa Tirama i Randala Kolo Muanija.

Sledeća izgledna prilika Argentinaca viđena je u 59. minutu, kada je Alvarez šutirao iskosa na prvu stativu, Igo Loris odbranio. Samo par sekundi kasnije, Rabio je u poslednjem trenutku na petrcu izblokirao Mesija. Igrao se 63. minutu kada je Mesi uposlio Alvareza u srcu šesnaesterca rivala, ali je golman Francuske na vrijeme izašao i prvi stigao do lopte.

Za razliku od prvog poluvremena, Di Marija je u drugom više dejstvovao po desnoj strani. Roviti Anhelito međutim nije izdržao do kraja. U 64. minutu ga je zamijenio Markos Kunja.

BLICKRIG DEŠANOVOG TIMA

U jeku napada Gaučosa, Francuska se nevjerovatnim blickrigom vratila u meč. Dešanovi izabranici su za samo minutu postigli dva gola i izjednačili.

Francuzi su ni iz čega došli u priliku da se vrate u meč. Rezervista Kolo Muani je pobjegao Nikolasu Otamendiju, štoper „albiselestea” oborio tamnoputog napadača u svom šesnaestercu, pa je Marčinjak morao ponovo da pokaže na „kreč“. Pogodio je Emiliano Martinez stranu, ali je Kilijan Embape šutirao snažno i precizno u malu mrežu. Bio je to prvi šut „trikolora” u okvir gola.

Argentinci se nisu bili ni oporavili od šoka, a već su izgubili prednost. Još jednom su veliki posao odradili rezervisti. Koman je oduzeo loptu Mesiju na sredini terena, Tiram je prebacio do Embapea na ivici šesnaesterca, a najskuplji igrač današnjice, bez razmišljanja, loptu, ne dozvolivši joj da padne na zemlju, poslao u dodnji desni ugao za 2:2.

OBA TIMA MOGLA DO POBJEDE U REGULANOM TOKU

Razletjeli su se nakon drugog gola Francuzi po terenu. Na mukama je bila „La Skaloneta”, a oba tima su u nadoknadi vremena imala šanse da stignu do pobjede. Rabio je u 94. Iz dobre pozicije sa lijeve strane šutirao, Dibu Martinez ukrotio loptu iz drugog pokušaja. Zatim je Embape umakao po lijevoj strani, dodao Kolo Muaniju, koji se nije najbolje snašao.

U samom finišu, tačnije u sedmom minutu sudijske nadoknade Mesi je silovito šutirao sa 20 metara pod prečku, tačno po sredini lopta, Loris obranio.

MARTINEZ PROPUSTIO DVIJE MEČ LOPTE U PRODUŽETKU

Ispod svakog nivoa u Kataru je igrao Lautaro Martinez, a tako je nastavio i u finalu. Skaloni je napadaču Intera pružio šansu u produžecima. Lautaro je na isteku prvog propustio dvije meč lopte. U oba navrata ga je izblokirao Upamekano.

LEO I EMBAPE ZA INFARKT

Fudbalski bogovi su htjeli da Mesi bude igrač odluke. Najbolji fudbaler današnjice je u 109. minutu prvo odigrao odličan pas, Lautaro je šutirao, Loris odbio, a Mesi odbitak iz blizine poslao iza gol linije.

Nije ni tu bio kraj drame. Kada su svi pomislili da titula ide u Argentinu, Motijel je podigao lakat u svom kazenom prostoru i lopta ga je pogodila u ruku. Embape je ponovo bio hladnokrvan iz penala za 3:3 u 118. minutu.

Do kraja je Mesi nakon jednog slaloma mogao da riješi, ali i Kolo Muani glavom na drugoj strani.

U trećem minutu sudijske nadoknade lopta je pala ispred usamljenog Kolo Muanija koji je opalio iz sve snage, ali suviše blizu Emilijana Martineza, koji je raširao i ruke i noge i odbranio.

Odmah su na drugoj strani Argentinci jurnuli u kontru, Mesi je centrirao, Lautaro Martinez glavom šutirao pored stative.

DIBU MARTINEZ MAJSTOR ZA PENALE

Da je majstor za penale golman Argentine Dibu Martinez je potvrdio još jednom. Pročitao je udarac Komana u drugoj seriji, natjerao provokacijama Čuamenija već u narednoj seriji da ne gleda gdje šutira i da opali pored stative. Embape i Kolo Muani su bili precizni za Francuze, ali to nije bilo dovoljo, jer su na drugoj strani hladnokrvni bili Mesi, Dibala, Paredes i Gonzalo Montijel pa nije bilo potrebe da se ulazi u petu seriju.