Premijerka Srbije Ana Brnabić izjavila je da je oružani sukob na Kosovu i Metohiji izbjegnut i mir sačuvan samo zahvaljujući mudroj politici predsjednika Srbije Aleksandra Vučića.
Brnabićeva je, rekla da u 2023. godini očekuje dalju nestabilnost na KiM, kao i da je prethodnu godinu obilježila nestabilnost koju je kreirao premijer privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti, svojim jednostranim potezima i terorom nad Srbima.
„Prošla godina je bila godina nestabilnosti koju je kreirao svojim jednostranim potezima Aljbin Kurti, godina u kojoj je njegov prvi potez bio da ukine pravo glasa Srbima na Kosovu i Metohiji i da im zabrani da učestvuju na referendumu o vladavini prava na teritoriji Kosmeta i time nije samo prekršio Briselski sporazum, već je praktično išao na ukidanje Briselskog sporazuma“, kazala je premijerka.
Brnabićeva dodaje da je Kurti uskratio Srbima i ona prava koja su bila garantovana Briselskim sporazumom i navodi da je krenuo u 2022. godinu ne samo tim da za njega Briselski sporazum ne postoji, već i da će ukinuti osnovna prava Srbima na KiM koja su im bila garantovana tim sporazumom.
Ističe da, nažalost, nije naišao na suviše oštru reakciju zemalja Kvinte i EU, pa je to ponovio i u aprilu.
„Od tada kreće svojevrsna spirala nasilja koja nas je dovela na samu ivicu oružanog sukoba. Želim da se kao predsednica Vlade Srbije zahvalim predsedniku Aleksandru Vučiću zato što je sukob nekoliko puta tokom 2022. godine bio izbegnut samo njegovom mudrom reakcijom, ogromnim stepenom tolerancije i političkom mudrošću da se ne reaguje na, kakve god, provokacije Aljbin Kurti izveo“, naglasila je Brnabić.
Kako je navela premijerka, Kurti je započeo 2022. ukidanjem prava Srbima na Kosovu i Metohiji da glasaju, a završio sa zabranom posete Kosmetu patrijarhu Srpske pravoslavne crkve Porfiriju.
Navodi da je to jedan krug za koji nije sigurna da može da objasni nedovoljnu angažovanost nekih međunarodnih partnera, da spreče takvu eskalaciju nasilja i provokacije.
Takođe, premijerka napominje da ne može da objasni ni zašto je nedostajala angažovanost međunarodnih partnera da se stavi tačka na implementaciju Briselskog sporazuma i da ono što je započeto 2013. godine potpisivanjem tog sporazuma bude i sprovedeno.
Naglasila je da je nakon potpisivanja Briselskog sporazuma, sa tim nastavljeno 2015. kada su dogovoreni opšti principi u vezi sa Zajednicom srpskih opština, pa onda 2018. kada je upravljački tim počeo rad na statutu Zajednice srpskih opština i kada je Brisel hvalio Prištinu za to u Izveštaju o napretku.
„Nisam sigurna da mogu da objasnim kako nismo uspeli da završimo to do ove 2023. godine. Da jesmo i da je svako uradio svoj deo posla, na način kako je to uradio Beograd i Srbi na KiM, bila bi potpuno drugačija situacija. Nažalost, očekujem dalju nestabilnost u 2023. godini, a na nama ostaje da se, koliko god to bilo teško, borimo za mir“, navodi premijerka.
Na pitanje da li ima profesionalnu ili ličnu želju za koju bi volela da joj se ostvari u 2023. godini, kao i šta bi poželela građanima Srbije, premijerka kaže da je njena jedina želja u ovom trenutku – mir.
„Mir, mir, mir, to je ono što je nama potrebno kako bismo nastavili sve ono što smo radili čitav niz godina, za šta smo se borili i da bismo obezbedili da Srbija nastavi da napreduje i da svi naši građani imaju sve ono što su zaslužili i da ostvare sve svoje potencijale“, kazala je Brnabićeva.
Kako kaže, i kada se dođe do prosečne plate od 1.000 evra i penzije od 500 evra, to je izuzetno malo kada se pogleda kakav je potencijal naših ljudi.
Podseća da se pre 10 godina, kada je sadašnja vlast preuzela vođenje države, krenulo iz dubokog minusa i da je dosta urađeno.
„Da bismo nastavili dalje, a znam da možemo da nastavimo dalje, potreban nam je mir, stabilnost i to je sve teže obezbediti“, navela je ona.
Volela bi, kaže, da vidi još veću podršku svih međunarodnih partnera u tome da u ovom delu Evrope, na Balkanu, bude sačuvan mir.
„Svakako da smo mi i predsednik Aleksandar Vučić njima najbolji, najozbiljniji i najstabilniji partnera zahvaljući kome je sačuvan mir uprkos svim jednostranim potezima Aljbina Kurtija, uprkos svim provokacijama, uprkos svom teroru i maltretiranjima Srba na Kosovu i Metohiju. Aleksandar Vučić je bio dovoljno mudar i staložen da sačuva mir, ali i da jasnu poruku da šta su naše crvene linije“, poručila je premijerka Brnabić.
(pink.rs)

Vučic je mudro odigrao.Vodi dobru politiku.sacuvao je mir i narod na KiM.
Brnabić voli Srbiju. Za svaku državu natalitet je važan. Misli se na penzionere, na mlade, povećava se životni standard. Mir je u državi.
Samo vi velicajte djavola ,a predstavljate se toboz pravoslavcima .!
Zahvaljujući mudrim potezima, Srbija je sačuvala mir i zaštitila svoj narod na KiM
Drzava Srbija se mirnim putem i diplomatijom mora boriti za sve ljude na KiM.
Svaka čast Vučiću na ogromnoj volji i snazi da se bori za svoj narod,da radi i gradi i uz to da nesebično brani srpske svetinje.
Predsednik Vučić jedini ima hrabrosti da svima saspe istinu u lice. To je jedan od razloga ogromne podrške koju ima u našoj zemlji.
Vucic zeli da se dobije kompromisno resenje za KiM za pregovrackim stolom, ali to nije moguce jer Pristina ne zeli da sedne za taj sto i otpocne pregovore u traganju resenja.
Po delima se vidi koliko se Vucic bori za svoj narod i zemlju.
Vučić je dao sve od sebe da se mir sacuva,ulozio je i trud i rad
Realno je tako, da Vučić nije odigrao kako je odigrao sve veliko je pitanje šta bi bilo, al’ opet na kraju se sve dobro završilo. Svaka čast na tome, ali očekujte da će albanci opet kroz neko vreme napraviti novu dramu !
Ono koliko je Vucic uradio i izborio se za Kosovo nije niko do sada
Kraj prethodne godine delovao je kao zatišje pred buru. Nadam se da će biti očuvan mir i obezbeđena stabilnost.
Predsednik Vučić je svojom smirenošću taktikom i pametnim potezima uspeo da se ne izazove sukob na KiM iako ne podržava iživljavanje nad našim narodom i podržava naše heroje koji su u nekoliko meseci u nazad doživeli na neki način maltretiranje.
Potezi koje je radio Vučić bili su šahovski rečeno, velemajstorski za očuvanje mira.
Vucic je uspeo sto niko nije do sada! Hvala mu sto je sacuvao mir!
Pametnom Vučićevom politikom sacuvan je mir.Mir je uvek prioritet.
Mir i stabilnost su prioriteti politike Srbije, to su građani na izborima i podržali. Dokaz je da Vučić u delo sprovodi ono što je promovisao i zato je radio na sprečavanju sukoba na Kosovu i Metohiji, nešto što su teroristi iščekivali da bi imali razlog za teror nad Srbima.
Vučić je dao sve od sebe kako bi sačuvao mir i stabilnost. Lider za primer svima.
Svaka cast, istrajan je bio u svojoj odluci, istinski se borio za svoj narod!
Vucic ce zbog ocuvanja mira i stabilnosti i dalje imati moju podrsku.
Predsednik Vučić, sa timom ljudi oko sebe, donosi mudre odluke koje prvenstveno imaju za cilj očuvanje mira i bezbednosti na Kosovu, kroz dijalog i mirnim putem.
Srbija uvek sve resavala mirnim puteem.
Borbom i upornošću je Predsednik je uspeo da sačuva naš narod na KiM!
Predsednik Vucic vodjenjem mudre politike je obezbedio stabilnost i mir nase zemlje i gradjana.
Uz Vucica smo postigli sve bez sukoba !
Samo zahvaljujući mudroj politici predsednioka Vučića, sačuvan je mir na KiM.
Zahvaljujuci dobrom vodjstvu predsednika resavaju se svi problemi na miran nacin. Vucic dobro vodi Srbiju, i brine o svom narodu.
Šta je sve Kurti radio srpskom narodu,i dokle je išao sa njegovim inatom,ljudi i država Srbija je pobedila