Ružić: To što Dačić nije bio u Vašingtonu ne znači da SPS neće ući u novu vladu
Ekonomski deo sporazuma u Beloj kući je apsolutno najvažniji, pre svega otvaranje kancelarije Američkog razvojnog fonda. A to što Ivica Dačić nije bio tamo, nema nikakve veze sa pitanjem ulaska SPS u Vladu, ocenjuje u intervjuu za „Blic“ ministar za državnu upravu i potpredsednik SPS Branko Ružić.
Burni momenti oko potpisivanja Sporazuma o ekonomskoj normalizaciji u Beloj kući su za nama, da li vas je iznenadio zahtev o međusobnom priznanju stavljen pred Beograd u prvom nacrtu dokumenta?
– Više me je razočarao nego što me je iznenadio. Ne vidim koja je bila svrha toga, osim neke vrste provokacije, jer ozbiljni domaćini, kao što su predsednik SAD i njegovi saradnici, veoma dobro znaju našu politiku, a naročito im je poznato koliko je predsednik Vučić čvrst u pogledu očuvanja naših temeljnih državnih interesa. Dobro je što su brzo odustali od tog manevra, jer sporazum drugačije ne bi bio postignut.
Koju tačku sporazuma vidite kao najbitniju?
– Ekonomski deo sporazuma je apsolutno najvažniji. Pre svega otvaranje kancelarije Američkog razvojnog fonda u Beogradu, kao prve u našem regionu, jer to će biti tačka za ulaz novih investicija i finansijske i tehničke podrške našoj ekonomiji, a to dalje znači mnogo novih radnih mesta i, uopšte, podizanje svih naših ekonomskih performansi. Veoma važna je i snažna podrška zoni “mini-šengena”, jer ta naša inicijativa ovim dobija veliki zamah, a region definitivno postaje područje bez trgovinskih i administrativnih barijera.
Izgleda da je bilo barijera za Dačića. Iako je ministar spoljnih poslova, nije putovao u Vašington. Da li je to vama neobično?
– Ministar Dačić je već godinama, uz predsednika Vučića, jedan od najvažnijih članova našeg tima za dijalog o Kosovu i Metohiji, učestvovao je u svim fazama procesa, pa i u ovoj u Vašingtonu, tako da to što fizički nije bio prisutan nimalo ne umanjuje njegovu važnu ulogu u ovom komplikovanom i teškom poslu. Najvažnije je to da smo, uprkos svim pritiscima i izazovima, dobili sporazum koji u potpunosti štiti naše državne interese, a uz to otvara novu perspektivu za našu zemlju i građane, pre svega kada je reč o ekonomiji.
Najavljeno je da će i posle sastanka u Briselu biti formirana Vlada. Da li Dačićevo odsustvo u Vašingtonu može da bude signal da SPS neće biti deo Vlade?
– Uzalud tražite vezu između tih događaja, jer je, prosto, nema. Dakle, ministar Dačić je, kao i svaki put do sada, bio potpuno uključen u rad našeg tima, u obimnu pripremu naše delegacije za razgovore u Vašingtonu, kao i u sam tok pregovora. Formiranje vlade je sasvim na drugom koloseku i nema nikakve dodirne tačke sa procesom oko Kosova i Metohije.
Dačić kaže da će, u slučaju da SNS otkaže partnerstvo, SPS biti konstruktivna opozicija. Da li biste i vi tako u tom slučaju usmerili SPS?
– Jasno je da SNS ima takav izborni rezultat da može samostalno da formira Vladu, tako da nije reč o matematici, već o politici. Mi smo u političkom savezu sa SNS-om jer, uz sve razlike, delimo neke ključne zajedničke stavove koji nas povezuju. Mi smo zadovoljni dosadašnjom saradnjom, jer je ona donela mnogo toga dobrog Srbiji i našim građanima, tako da smatramo da je dobro da ta saradnja bude nastavljena i u novoj vladi. Da li će tako i biti, to zavisi od SNS-a i predsednika Vučića, jer prirodno je da oni, kao ubedljivo najveća politička snaga, određuju i pravac i sastav nove vlade. Ukoliko se to ne desi, mi svakako nećemo menjati svoju politiku, pa ni one ključne tačke koje delimo sa SNS-om, a to su zaštita našeg suvereniteta i vitalnih državnih interesa, nastavak snažnog ekonomskog razvoja i stalno podizanje zaposlenosti i standarda naših građana.
Ruzic je upravo velika smetnja Dacicu.