Kina priželjkuje Bajdena i sprečavanje dubljeg sukoba

0

Kako su bilateralni odnosi sa Sjedinjenim Državama u slobodnom padu, Kina se sprema za dodatne turbulencije uoči američkih izbora u novembru i mogućnost da pobjeda Džoa Bajdena pruži šansu za izbjegavanje dubljeg sukoba.

To piše agencija Rojters, pozivajući se na izvore bliske kineskom rukovodstvu. Zahtjev Vašingtona ove nedjelje da Kina u roku od 72 sata zatvori svoj konzulat u Hjustonu razbjesnio je Peking i izazvao osvetničku naredbu da SAD zatvore konzulat u Čengduu.

Kina, kao i obično, nije direktno kritikovala predsjednika Donalda Trampa, koji često priča o ličnom prijateljstvu za predsjednikom Sijem Đinpingom, nego su državni mediji u zajedljivim komentarima predstavili taj potez kao predizbornu taktiku.

Rojters navodi da neki jastrebovi u kineskoj vladi i vojsci vide još jedan Trampov mandat kao šansu da ubrzaju uspon Kine, gdje su mnogi ohrabreni njenom pozicijom dok posmatraju metež u SAD, uključujući krizu oko kovida-19.

Međutim, zajedno sa očajem zbog Trampove nepredvidivosti i sklonosti ka uvođenju tarifa, te oprezom zbog njegovog neprijateljstva na mnogim frontovima, raste i zabrinutost zbog rizika od oštrijeg sukoba, izjavili su za Rojters šest kineskih zvaničnika i osobe povezane sa rukovodstvom.

Peking iritiraju i česte kritike na račun “komunističke Kine” i njene vladajuće Komunističke partije – državni sekretar Majk Pompeo je upotrijebio tu riječ 27 puta u govoru u četvrtak, kada je rekao da je oštriji odnos prema Kini “misija našeg vremena”.

Kina, koju je Trampova pobjeda 2016. zatekla nespremnu, zadužila je vladine analitičare da ranije počnu da pripremaju izvještaje o izborima i raspoloženju američkog javnog mnjenja, sa fokusom na demokratskog izazivača Bajdena i njegovu politiku, kazali su Rojtersu upućeni izvori.

“Nema nikakvih iluzija o vraćanju odnosa na dobre stare dane, ali bi novi predsjednik makar pružio šansu za resetovanje odnosa”, rekao je kineski zvaničnik, koji je želio da ostane anoniman zbog osjetljivosti teme.

“Na kraju krajeva, odnos ne može biti gori od trenutnog”, dodao je.

Tokom Trampovog mandata, odnosi SAD i Kine su pali na najniži nivo posljednjih decenija, oko niza pitanja – od trgovine i tehnologije, preko pandemije kovida-19, do kineskih teritorijalnih pretenzija u Južnom kineskom moru i obračuna sa demonstrantima u Hongkongu.

Tramp kaže da je on prvi predsjednik u posljednjih nekoliko decenija koji se usprotivio Pekingu i njegova kampanja optužuje Bajdena da popušta Kini.

U Rojtersovoj analizi se navodi da je oštar stav prema Kini sada politika obiju stranaka u Vašingtonu, kao i da se očekuje da će Bajdenova administracija biti spremnija da se udruži sa saveznicima u sukobljavanju Pekingu i stroža po pitanju ljudskih prava.

Međutim, Bajdenova administracija bi mogla biti naklonjenija saradnji – sa nove “pozicije američke snage”, kako to zovu ljudi iz kampanje, usljed obnovljenog ulaganja u američku konkuretnost, inovacije i infrastrukturu.

“Izgleda da Kinezi ne gaje iluzije u vezi sa tim da bi Bajdenova pobjeda mogla preinačiti stav Vašingtona prema Kini, ali će vjerovatno ponuditi dijalog sa novom administracijom”, kaže Danijel Rasel, koji je bio glavni diplomata za istočnu Aziju za vrijeme mandata Baraka Obame i na početku Trampovog.

Rasel nema formalnu ulogu u Bajdenovoj kampanji, ali je blizak sa njegovim spoljnopolitičkim saveznicima.

Bajdenovi i Trampovi tabori kažu da Kina navija za ovog drugog.

Tim Murto, Trampov direktor za komunikacije u kampanji 2020, kaže da Kina nesumnjivo podržava Bajdena.

“On im je ugađao i unapređivao njihove interese tokom njegovih 47 godina u Vašingtonu”, rekao je Murto za Rojters.

Endru Bejts, portparol Bajdenove kampanje, tvrdi, pak, da Kina radi što joj se prohtije za vrijeme Trampa, koji je, kako je rekao, “najslabiji predsjednik u istoriji Amerike u odnosu prema Kini.”

Kako su bilateralni odnosi u opadanju, neki zvaničnici i analitičari u Pekingu kažu da će se pristup Kine narednih mjeseci sastojati od pokušaja da obuzda tenzije sa Vašingtonom i sveti se samo kada je to potrebno.

Što se tiče značajnih ponuda za dijalog, Rojters ocjenjuje da njih vjerovatno neće biti, jer Kina smatra da to nema smisla u sezoni kampanje, kada je antikinesko raspoloženje u porastu.

“Kina je ljuta na Trampa zbog njegovih kritika na račun Kine i zbog uvođenja sankcija”, kaže Ši Jinhong, savjetnik kineske vlade i profesor na pekinškom Univerzitetu Renmin.

“Štaviše, Kinezi osjećaju da je njegov politički rejting kod kuće poljuljan, tako da je njegova vrijednost opala.”

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.