Nova afera: Tramp omogućio sajber napade CIA na Rusiju i Iran

0

CIA je izvršila seriju sajber napada protiv Rusije i Irana posle 2018. godine kada je Tramp potpisao dokument kojim autorizuje ovu vrstu aktivnosti. Ovo je izjavio bivši službenik američke administracije .

Dokument daje Agenciji slobode koje su bile uskraćene u vrijeme prethodnih predsjedničkih administracija – posle potpisivanje ukaza, za ovu vrstu napada više nije potrebno odobrenje Bijele kuće. Bivši službenik dodaje da se u dokumentu direktno pominju Rusija, Kina, Iran i Severna Koreja, ali da se potencijalno može primijeniti i na druge zemlje.

Ova nova punomoćja CIA nisu zamišljena kako bi Agencija sakupila više podataka o drugim zemljama, već da bi organizovala agresivne sajber operacije s ciljem objavljivanja dokumenata kako bi se zaustavila operacija neke druge obavještajne službe ili demolirale električne instalacije, kao što je na primjer bio slučaj 2009. godine sa uništvanjem centrifuga koje su iranci navodno koristili za obogaćivanje uranijuma.

Ukaz je dao CIA zeleno svijetlo da unište protivničku infrastrukturu, kao što su petrohemijski pogoni i da učestvuje u rušenju organizacija koje su do tada bile nedodirljive, kao što su banke ili druge finansijske institucije.

Prema riječima bivših zaposlenih, takođe im se otvorila mogućnost da sprovode sajber operacije protiv medija, dobrotvornih ili vjerskih organizacija ili biznis struktura i pojedinaca za koje vjeruju da rade u korist „neprijateljskih” obavještajnih službi.

Kako se navodi, CIA nije gubila vrijeme od kada je od Trampa dobila nova punomoćja. Za poslednje dvije godine, od kada je dokument stupio na snagu, Agencija je izvela desetinu operacija koje su dotle bile samo na listi želja. Dok se po navođenju saradnika u CIA slavilo, kritičari su potpisivanje ovog dokumenta vidjeli kao veliku opasnost koja bi mogla da bude prijetnja za ljudske živote.

Sagovornici su odbili da daju detalje o ovim sajber operacijama ali navode da su mnoge bile izvedene protiv Rusije i Irana. Dodaju da je od izbora u Americi 2016. godine, CIA tražila načine da udari na Kremlj kao odgovor na navodno miješanje ove zemlje u izbore za predsjednika SAD. Međutim, tada su im članovi Obamine administracije rekli da to ne čine. Početkom Trampovog mandata napadi na Rusiju bili su izbjegavani, ali je s vremenom interesovanje za operacije protiv Rusije u Agenciji raslo.

Na primer, CIA je na objelodanila informacije o navodno nezavisnoj ruskoj kompaniji koja je „vjerovatno radila za rusku obavještajnu službu”, tvrde bivši zaposleni u Agenciji. Iako su odbili da kažu o kojoj konretnoj operaciji se radi, ruski BiBiSi je u julu 2019. objavio da su hakeri ukrali 7,5 terabajta podataka kompanije SyTeh, koja „radi za FSB”.

U drugom napadu, nepoznata grupa je u martu 2019. na platformi Telegram objavila imena, adrese, fotografije i brojeve telefona iranskih agenata obavještajne službe. Nekoliko mjeseci kasnije takođe na Telegramu pojavili su se podaci iz tri iranske banke o 15 miliona debit kartica navodno povezanih sa iranskim Korpusom čuvara islamske revolucije.

Kako tvrde izvori „Jahu Njuz”, ranije administracije su se borile protiv puštanja bankovskih podataka, jer bi to moglo da dovede do destabilizacije globalnog finanskijskog sistema.

U septembru 2018. Džon Bolton je objavio da je Tramp potpisao direktivu za olakšavanje Obaminih pravila o sajber operacijama. I dalje je tajna o kakvim pravilima se radi.

I CIA i Državni savjet bezbijednosti odbili su da prokomentarišu ove tvrdnje.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.