U Hrvatskoj uhapšen seksualni manijak: Zlostavljao i iskorišćavao 33 djevojčice onlajn
Policija je tokom tromjesečne akcije „Nemezida X“, sprovedene na području 16 policijskih uprava, identifikovala 33 maloljetne djevojčice koje su bile žrtve onlajn seksualnog zlostavljanja, a za koja je osumnjičen 25-godišnjak, saopšteno je iz Direkcije policije.
Policija 25-godišnjeg hrvatskog državljanina sumnjiči da je od 2021. do 2023. počinio 62 krivična djela protiv polnog zlostavljanja i iskorišćavanja djece.
Osumnjičeni je, navodi policija, stupao u kontakte s djecom i maloljetnim osobama koristeći lažne profile na društvenim mrežama, zloupotrbljavajući njihovo povjerenje i nedovoljno životno iskustvo.
Potom ih je podsticao i vrbovao da s njim razmjenjuju seksualno eksplicitan sadržaj, nagovarao ih na snimanje eksplicitnih fotografija i video zapisa, slao im pornografske sadržaje te ih upoznavao s takvim sadržajima, a takođe je tražio fizičke susrete radi zadovoljenja njegovih seksualnih potreba.
U nekim situacijama je ucjenama i prijetnjama prisiljavao žrtve da izrađuju i prosleđuju seksualno eksplicitne sadržaje vlastite izrade te da same nad sobom rade polno izjednačene radnje i takve snimke mu dostavljaju, navela je policija.
Iz policije dodaju da slijedi druga faza kriminalističkog istraživanja usmjerena na otkrivanje dodatnih maloljetnih žrtava te da je akciju koordiniralo Odjeljenje maloljetničke delinkvencije i kriminaliteta na štetu mladih i porodica Direktorata policije u saradnji sa Policijskom upravom varaždinskom kao nosiocem kriminalističkog istraživanja.
Prema podacima Direktorata policije, od sprovođenja akcije „Nemezida“, počevši od 2015. godine, policijski službenici za mlade identifikovali su ukupno 241 dijete žrtvu i otkrili i procesuirali 54 počinitelja koji su počinili ukupno 484 krivičnih djela, prenio je HRT.
Upozorili su i da je starosna granica žrtava onlajn polnog zlostavljanja i iskorištavanja sve niža te da su ključni uzroci izostanak kritičkog razmišljanja i nedovoljno razvijeno samozaštitno ponašanje, a što je sve nužno u prevenciji viktimizacije u ovom domenu kriminaliteta na štetu djece.
Stoga su pozvani roditelji i stručnjaci da kroz edukaciju i razgovor s djecom povećaju njihovu sigurnost na internetu.
(Tanjug)