Spaić: Povećanje socijalnih davanja za osobe sa invaliditetom je neophodno

0

Pogledom na predlog budžeta Crne Gore za 2025. da se primijetiti da se dio budžeta koji se odnosi na rashode planirane po osnovu prava iz oblasti socijalne zaštite povećao neznatno, što govori u prilog tome da Ministarstvo finansija nema, još uvijek, namjeru da se pozabavi povećanjem socijalnih davanja za lica sa invaliditetom, saopštio je Miloš Spaić iz Nove srpske demokratije (NSD).

“Da budem precizan, u budžetu za 2024. iznos opredijeljen za rashode iz oblasti socijalne zaštite iznosio je 212.063.000 eura dok je za 2025. planirano 221.540.000 eura, sa druge strane za rashode po osnovu nadoknade za tuđu njegu i pomoć u budžetu za 2024. bilo je oko 72.000.000 eura dok je za 2025. planirano 77.000.000 eura. Ovo neznatno povećanje od par miliona znači da Ministarstvo finansija nije planiralo neko značajnije povećanje socijalnih davanja, osim redovnog usklađivanja”, kazao je Spaić.

Navodi da ne sumnja u namjere Vlade Crne Gore da poboljša status građana, “što je i dokazano kroz mnoge poteze, povećanje penzija ili plata”.

“Ali se i socijalna davanja za lica sa invaliditetom moraju povećati bez odlaganja kako bi i ova grupacija imala dostojan odnos države prema njima i po ovom osnovu. Ovaj problem nas dovodi do onoga što će Nova srpska demokratija predlogom izmjena Zakona o socijalnoj i dječijoj zaštiti pokušati da konačno riješi. Riječ je o mom predlogu izmjena navedenog zakona u smislu povećanja iznosa za tuđu njegu i pomoć i ličnu invalidninu koji se nalazi na prilagođavanju skupštinskoj formi u Parlamentu Crne Gore”, dodao je Spaić.

Prema njegovim riječima, činjenica da je trenutni iznos lične invalidnine 303 eura a tuđe njege 89 eura, a pritom govorimo o socijalnim davanjima koja se odnose na lica sa invaliditetom, grupaciju na koju je država dužna u skladu sa ratifikovanom Konvencijom UN o pravima lica sa invaliditetom i Ustavom Crne Gore obratiti posebnu pažnju, “jasno ukazuje da su navedena primanja najniža u Crnoj Gori te se ona moraju znatno povećati”, što je, navodi, i predložio kroz predložene izmjene zakona o socijalnoj i dječijoj zaštiti.

“Poređenja radi trenutna minimalna penzija u Crnoj Gori iznosi 450 eura a plata 600/800 eura dok je prosječna plata 944 eura tako da je sasvim jasno da su iznosi od 303 eura na ime lične invalidnine i 89 eura na ime tuđe njege za lica sa invaliditetom na sramotno niskom nivou, te je moja lična i profesionalna obaveza za šta imam punu podršku Nove srpske demokratije, koja vodi računa o svim građanima pa tako i licima sa invaliditetom, da pokušam zajedno sa mojim partijskim kolegama da ispravim ovu nepravdu prema licima sa invaliditetom”, kazao je Spaić.

Apelovao je na kolege u Parlamentu da podrže njegov predlog.

“Za sve one koji bi se kolebaju ili bi, što bi bilo katastrofalno, bili protiv povećanja navedenih socijalnih davanja reći ću samo to da razmisle da li bi njima i za šta bilo dovoljno 303 eura na ime lične invalidnine ili još gore 89 eura na ime tuđe njege. Ako ovo nije dovoljno za odluku, mogu uzeti u obzir da je život lica sa invaliditetom skuplji zbog prepreka sa kojima se susreću u svakodnevnom životu. Mislim da nema toga kome nije jasno, a da želi dobro licima sa invaliditetom, da lična invalidnina i tuđa njega moraju biti značajno povećani te da će, nadam se, svi podržati moj predlog ispred Nove srpske demokratije u Skupštini”, zaključio je Spaić.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.