Zagađenje vazduha problem Bijelog Polja, nabavljeni i ugrađeni eko filteri

0
Opština Bijelo Polje realizovala je projekat nabavke i ugradnju ekološki prihvatljivih filtera vazduha koji su instalirani na postrojenju za toplifikaciju koje se nalazi u zgradi bivšeg Privrednog suda, u ulici Radomira Medojevića.

Sekretar Sekretarijata za održivi razvoj Armin Sijarić kaže da su se odlučili da ekološki prihvatljive filtete postave baš na ovoj zgradi iz razloga što su u njoj, osim organa Osnovnog i Višeg tužilaštva i Prekršajnog suda, smješteni i neki organi lokalne samouprave kao što je Direkcija za imovinu.

–Iskazan je visok stepen odgovornosti javne uprave za pitanja zagađenja vazduha, problem koji je konstantno godinama evidentan u našem gradu u periodu zimskih mjeseci – kaže Sijarić i dodaje da zabrinjava što je zagađenje vazduha po svim mjerenjima najveće u Bijelom Polju.

Registrovano 13.086 individualnih ložišta

Sijarić ističe da su u ovoj godini planirali ugradnju prečišćivača vazduha na postrojenju u OŠ „Risto Ratković“, u urbanoj sredini, te da su u ustanovama Zavod za zdravstvo i Fond PIO nabavljeni klima uređaji. Planirana je i nabavka prečišćivača vazduha za unutrašnje prostorije vrtića, škola, zdravstvenih ustanova kao i gradskih kapela i gasalhana na teritoriji opštine Bijelo Polje

– Nakon rješavanja pitanja kolektivnih zagađivača ostaje nam pitanje individualnih kojih u Bijelom Polju ima preko 13.000, od čega 10.000 u urbanoj zoni koji koriste čvrsto gorivo, uglavnog drvo. Prema ranije izvedenim istraživanjima u Bijelom Polju imamo 13.086 individualnih ložišta, od toga je oko dvije i po hiljade na pelet tj. biomasu, a ostatak čine potrošači na čvrsto gorivo – kaže Sijarić.

– Nabavka i ugradnja ciklona i prateće opreme u kotlarnici koju čine četiri komponente koje se skoro u potpunosti uvoze iz inostranstva, iz Republike Češke i zemalja EU, dio je projekta koji Opština Bijelo Polje sprovodi u okviru unapređenja i zaštite kvaliteta vazduha u Bijelom Polju u skladu sa usvojenim budžetom za ovu godinu.Naš osnovni cilj je da prečišćavanje vazduha kod najvećih zagađivača svedemo u za to prihvatljive ekološke evropske i međunarodne standarde. Sobzirom na to da je unapređenje kvaliteta vazduha kompleksan problem i zahtijeva koordiniran rad svih subjekata društva pa i centralne vlasti, apelujemo na vladine i ostale državne institucije da u skladu sa zakonskim obavezama, važećom Strategijom i Državnim planom unapređenja kvaliteta vazduha opredijele budžetska sredstva za 2025. godinu kako bi preostala postrojenja kolektivnih zagađivača zamijenili ili osposobili za bezbjednu emisiju vazduha u atmosferu – naglašava Sijartić i dodaje da je upućen dopis Sekretarijatu za planiranje i uređenje prostora i Glavnom gradskom arhitekti da svakom investitoru prilikom izdavanja UT uslova kao obavezne uslove navedu da se kotlovi na ugalj i čvrsta goriva ne smiju ugrađivati bez atestiranih filtera.

Inače, prema podacima nevladine organizacije „Ozon“ najzagađeniji grad u Crnoj Gori je Bijelo Polje,sa prekoračenjem dnevnih vrijednosti praškastih čestica PM10 – čak 57, a odmah iza njega su Pljevlja sa 54 dana.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.