Elektro inženjeri okosnica ubrzanog razvoja i transformacije energetskog sistema

0

Elektro inženjeri svojim inovacijama oblikuju svijet, a sadašnje i buduće generacije elektro inženjera biće okosnica ubrzanog razvoja i transformacije energetskog sistema zasnovanog na održivim rješenjima, poruka je sa stručnog skupa Osmi dani elektro inženjera Inženjerske komore Crne Gore (IKCG).

Predsjednik Odbora direktora Elekroprivrede Crne Gore Milutin Đukanović otvarajući skup, kazao je da je elektroenergetika istorijska šansa za Crnu Goru.

“Elektroprivreda Crne Gore je svoje planiranje razdvojila na dva dijela, na dugoročno planiranje- hidroelektrane, gasne i sistem odmah i sad. Prvo što treba da realizujemo je- proizvodi gdje trošiš. Druga poslovna filozofija Elektroprivrede, koja može da se primjeni odmah i sad je da koristimo hidroenergetsku infrastrukturu za priključenje solarnih elektrana. I treći sistem je da sve to prati razvoj baterijskih sistema. Mnogo je posla za Crnu Goru u narednim godinama i pozivam kolege i koleginice da se uključe u energetsku revoluciju u Crnoj Gori”, rekao je Đukanović.

Predsjednik Skupštine IKCG Srđan Laković naglasio je da je uticaj elektro inženjera veliki, a biće još mnogo veći, jer će energija i telekomunikacija biti osnov razvoja cijelog svijeta.

Predsjednik Strukovne komora elektro inženjera IKCG Rajko Radusinović kazao je da je i ove godine izdat zbornik u kojem su objavljeni radovi 17 autora, a kojima su obuhvaćene različite teme i problemi.

“Nalazimo se pred usvajanjem novih, posebnih zakona, vezanih za planiranje prostora i za izgradnju objekata, kojima se predviđa drugačija organizaciona struktura IK. Uvjeren sam da ćemo se i ovom zakonskom rješenju uspješno prilagoditi i nastaviti da dajemo puni doprinos kako razvoju naše države, tako i zaštiti interesa i stručnom usavršavanju naših članova, čemu će poslužiti kako ovi osmi, tako i deveti susreti elektro inženjera iduće godine”, rekao je Radusinović.

Generalni direktor Direktorata za energetsku efikasnost u Ministarstvu energetike Božidar Pavlović naveo je da se na posljednjem pozivu za novi ciklus obuke za energetske preglede zgrada i sertifikovanje zgrada, koje organizuje Univerzitet, prijavilo blizu 80 inženjera, što je višestruko više u odnosu na obuke organizovane u prethodnom periodu.

“To je jasan signal da inženjerska struka želi da se razvija, da usvaja nova znanja i vještine koja doprinose primjeni novih tehnlogija i razvoju društva u cjelini. U Ministarstvu energetike se trudimo da postavimo standarde, koji garantuju unapređenje oblasti za koje smo nadležni. Ostvarivanje postavljenih standarda zahtjeva razvoj stručnih kapaciteta, a što je šansa za inženjere, naročito elektro struke da šire interesovanja i nadograđuju znanja u specifičnim oblastima”, istakao je Pavlović.

Razvoj energetike, donošenje novih propisa u oblastima obnovljivih izvora energije, energetske efikasnosti i primjeni zelenih tehnologija generišu, kako smatra, potrebe za novim profilima inženjera svih, a posebno elektro struke, koji postaju odgovorni za uvođenje i primjenu novih tehnoloških rješenja u Crnoj Gori.

“Vjerujem da je razvoj obnovljivih izvora energije, unapređenje mrežnje infrastrukture, uvođenje sistema pametnog upravljanja i razvoj drugih povezanih oblasti ozbiljna perspektiva za razvoj elektro struke u Crnoj Gori, a u isto vrijeme i ozbiljna razvojna šansa Crne Gore. Siguran sam da će sadašnje i buduće generacije elektro inženjera biti okosnica ubrzanog razvoja i transformacije energetskog sistema u narednom periodu, zasnovanog na održivim rješenjima i čistim tehnologijama”, poručio je Pavlović.

Predsjednica Skupštine Glavnog grada Jelena Borovinić Bojović istakla je da elektro inženjeri svojim inovacijama oblikuju svakodnevicu.

“Uvjerena sam da je kvalitet rada svih vas na najvišem nivou i da možete da se mjerite sa vašim kolegama iz najrazvijenijih svjetskih centara. Upravo ovaj region je na polju elektrotehnike dao takve umove kao što su Nikola Tesla i Mihailo Pupin”, rekla je Borovinić Bojović.

Članica upravnog odbora Inženjerske komore Srbije Gordana Tatalović smatra da su za rješevanje savremenih izazova ključni razmjena znanja, iskustava i ideja između kolega iz regiona.

“Sigurna sam da će i osmi dani elektro inženjera Crne Gore pružiti dragocjene uvide, otvriti nove perspektive i postaviti temelje za još bolju saradnju između naših komora i stručnjaka”, rekla je Tatalović.

Predsjednik Odbora direktora Crogorskog elektroprenosnog sistema, Aleksandar Mijušković, kazao je da je skup prilika za razmjenu znanja i ideja koje nas vode ka modernijem, održivijem i energetski efikasnijem društvu.

“Inženjer nije samo profesija – to je poziv koji oblikuje svijet. U porodici inžinjera posebno mjesto imaju elekto inžinjeri koji donose inovacije i rješenja za svakodnevne i globalne izazove, od proizvodnje, prenosa, distribucije elektične energije do tehnoloških dostignuća u telekomunikacijama, automatizaciji, zelenim tehnologijama, vjestačkoj inteligenciji. Mi u CGES-u, kao lideru u energetskom sektoru, ponosimo se timom od preko 100 inženjera koji svakodnevno obavljaju najraznovrsnije poslove i doprinose razvoju naše infrastrukture i implementaciji novih tehnologija”, istakao je Mijušković.

Posebno su, kako je dodao, posvećeni zelenoj tranziciji kroz modernizaciju prenosne mreže i povezivanje obnovljivih izvora električne energije.

“Naša zajednička odgovornost je da budemo lideri promjena i stvorimo održiv energetski svijet za buduće generacije”, kazao je Mijušković.

Predsjednik Organizacionog odbora Stručnog skupa Osmi dani elektro inženjera IKCG Željko Maraš smatra da je struka kojom se bave struka koja doživljava promjene ne više na godišnjem ili mjesečnom, već na dnevnom nivou.

Pohvalio je entuzijazam kolega, koji uvijek imaju odlične ideje za organizaciju dana elektro inženjera i zahvalio sponzorima, prijeteljima i društvenoj zajednici bez čije pomoći i podrške skup ne bi bio onakav kakav jeste.

“Zhavaljujem svim kolegama, a posebmo profesoru Milovanu Raduloviću, koji je moja desna i lijeva ruka. On je čovjek iz sjenke, koji sve radi nečujno, ali bez čije pomoći skup ne bi bio ovakav kakav jeste”, rekao je Maraš.

Predsjednik odjeljenja Elektroinženjera iz Sjeverne Makedonije Vlade Grozdenovski poželio je uspješan rad na osimim danima elektro inženjera i poručio da očekuje da bude na istom skupu i naredne godine.

Inženjer u ENOP-u Miodrag Kaluđerović, predstavljajući rad “Kompleksno korišćenje hidro potencijala vrela i povremenih tokova Crne Gore”, kazao je da je Evropa do sada u reverzibilnim elektranama podigla 60 gigavata, do 2030. godine treba 200 gigavata, a do 2050. za tranziciju treba 600 gigavata snage u reverzibilnim elektranama.

“Reverzibilne elektrane su nezamjenjive za šta mi imamo idealne uslove. Na ovaj način, elektro inženjeri Crne Gore i svi subjekti ne ulaze u Evropu kao balkanska sirotinja, nego sa savremenim rješenjima, bogatim za Crnu Goru i isto tako značajnim za okruženje i Evropu”, rekao je Kaluđerović.

Inženjerka u PERMONTE-u Natalija Radonjić, predstavljajući realizacija solarne elektrane instalisane sange 5 MW u Crnoj Gori, rekla je da je će ta solarna elektrana u narednih 15 dana biti priključena na mrežu, a cijeli proces je trajao oko dvije i po godine.

“Ukupna proizvodnja koju očekujemo iz ove elektrane je osam gigavat sati na godišnjem nivou, dok je ukupna ušteda emsije CO2 pet i po hiljada tona. Elektrana je izgrađane u okolini Podgorice. Solarni paneli na ovoj elektrani su sa vijekom trajanja od 30 godina”, kazala je Radonjić.

Profesor na Elektrotehničkom fakultetu Martin Ćalasan, govoreći o integraciji obnovljivih izvora energije u distributivni sistem i problemima i potencijalnim rješenjima, naglasio je da je elektro energetski sistem izuzetno složen, kompleksan i dinamičan od kojeg svaki potrošač zahtjeva da u svakom trenutku dobije odgovarajuću količinu električne energije odgovarajućeg kvaliteta.

“Pričati o solarnim elektranama nije jednostavno, jer njihova priča u energetskom sistemu zavisi od velikog broja parametara. Prvo, uvijek moramo voditi računa o njihovoj snazi, invertorima, kontroli i monitoringu, ali sa druge strane moramo biti svjesni da su solarne elektrane izuzetno osjetljive na vremenske uslove. Nije svejedno da li je sunčano ili oblačno, da li je kiša, snijeg, vjetar. Sve ovo može da bude u nekim siituacijam plus, u nekim minus, ali ne možemo govoriti ni da je sve tako dobro, ni da je sve tako loše”, rekao je Ćalasan.

Pokrovitelji događaja su Ministarstvo energetike, Ministarstvo prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine, Elektrotehnički fakultet, Glavni grad. Generalni sponzori su Elektroprivreda Crne Gore i Crnogorski elektroprenosni siste. Srebreni sponzori su; Čikom, Schneider Electric, Egal, Vertiv, BS- Projekt 2009 i Zarja elektronika. Bronzani sponzori su Legrand, ETI, Zetagradnja, Telemont, prenosi PR Centar.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.