Francuski farmeri štrajkuju na traktorima ispred Evropskog parlamenta
Francuski farmeri na traktorima organizovali su protest kod Evropskog parlamenta u Strazburu protiv zaključivanja sporazuma o slobodnoj trgovini sa zemljama bloka Merkosura (Argentina, Bolivija, Brazil, Paragvaj i Urugvaj), javio televizijski kanal BFMTV.
Plenarna sjednica Evropskog parlamenta zakazana je za danas.
„Najmanje 25 traktora stiglo je u blizinu Evropskog parlamenta u Strazburu u znak protesta protiv sporazuma o slobodnoj trgovini sa Merkosurom“, navodi se u saopštenju TV kanala.
Kako napominje BFMTV, farmeri nisu mogli da se voze direktno do Evropskog parlamenta jer su im put blokirali naoružani žandarmi i kombiji policije. Jedan od poljoprivrednika koji protestuju i član Koordinacionog sindikata sela rekao je za TV kanal da poljoprivrednici pregovaraju da im se omogući da priđu bliže, kao što im je ranije obećano.
Ranije su francuski farmeri javili da će nastaviti proteste protiv nečinjenja vlasti i nepovoljnih trgovinskih sporazuma Evropske unije. Poljoprivrednici traže pojednostavljivanje birokratskih procedura, isplatu zakasnjelih subvencija EU, podršku mladim poljoprivrednicima, smanjenje kontrole njihovog rada.
U različitim regionima su izvodili akcije ispred prefektura, bilo je pokušaja da se blokiraju auto-putevi, posebno na francusko-španskoj granici.
Predlog zakona o pomoći poljoprivrednicima, koji je u maju usvojen u Donjem domu francuskog parlamenta nakon masovnih nemira, nikada nije razmatran u Senatu zbog odluke predsjednika Emanuela Makrona da raspusti parlament. Kako navode sindikati, obećanja vlade nikada nisu ispunjena.
U Francuskoj su se masovni protesti poljoprivrednika održali krajem 2023, početkom 2024. godine. Demonstranti su blokirali ključne auto-puteve, saobraćaj traktorima, sijPenom i gomilom stajskog đubriva. Poljoprivrednici su bombardovali prefekture i vladine zgrade stajnjakom i otpadom, osuđujući poljoprivrednu politiku vlade za koju kažu da ih čini nekonkurentnim.
Poljoprivrednici su se posebno usprotivili uvozu poljoprivrednih proizvoda, ograničenju korišćenja vode za navodnjavanje, povećanju cene dizel goriva, kao i restriktivnim merama zaštite životne sredine i sve većem finansijskom opterećenju proizvodnje.
Na vrhuncu krize, kolone farmera na traktorima krenule su ka Parizu u opsadu glavne pijace hrane na jugu grada. Vlasti glavnog grada dovele su specijalne snage i oklopna vozila.