JU Narodna biblioteka „Radosav Ljumovic“ odgovorila DANU: Reagovanje na tekst „Pobjede“

0

„Da ne pada snijeg da prekrije brijeg, već da svaka zvjerka pokaže svoj trag,“ staru narodnu izreku mogli bismo primijeniti na najnovije saopštenje DANU od 25. novembra 2024, koje se našlo na stranicama prvih novina nove Jugoslavije. Ovo saopštenje je, prema mišljenju brojnih komentatora, konačno otkrilo pravo lice svojih autora.

Čitajući tekst, nejasno je da li je on reakcija na promociju knjige o Blagoju Jovoviću, čovjeku koji je presudio Anti Paveliću, ili pamflet koji služi interesima krugova bliskih revizionističkoj i neoustaškoj politici. U svakom slučaju, autori ovog saopštenja, vođeni ideološkim sljepilom, u potpunosti zanemaruju istorijske činjenice.

Ko je bio Blagoje Jovović?

Blagoje Jovović je čovjek koji je 1957. u Argentini pucao na Antu Pavelića, vođu fašističke Nezavisne Države Hrvatske (NDH). NDH je tokom Drugog svjetskog rata odgovorna za masovne zločine nad Srbima, Romima, Jevrejima i mnogim Hrvatima koji su se suprotstavljali njenom režimu. Istorijski podaci potvrđuju postojanje sistema koncentracionih logora u NDH, uključujući logore poput Jasenovca i Stare Gradiške, gdje su se vršili najbrutalniji zločini.

Transparentna namjera knjige „Blagoje Jovović, srpski heroj u vučijoj jazbini“ nije veličanje pokreta ili ideologija, već osvjetljavanje uloge pojedinca koji je, vođen osjećajem pravde, odlučio kazniti jednog od najvećih zločinaca tog doba.

Revizija ili ignorisanje istorije?

DANU, u svom saopštenju, ne upućuje ni jednu riječ kritike na račun ustaškog režima i Pavelićevih zločina. Umjesto toga, fokusira se na napad na promociju knjige i pokušava diskreditovati Jovovićevu ulogu, ignorišući potvrđene istorijske činjenice. Ovakav pristup izazvao je osudu javnosti, koja DANU optužuje za pokušaj revizije istorije i relativizaciju fašističkih zločina.

Osporavanje Jovovićeve priče predstavlja pokušaj skrivanja neugodnih istina o mračnoj strani NDH. Napadi na knjigu o Jovoviću ne doprinose kritičkom preispitivanju prošlosti, već predstavljaju bijedan pokušaj oživljavanja narativa koji opravdavaju fašizam. Kao što mnogi ističu, pravo lice istorije ne može se sakriti ni ideološkim pamfletima, ni političkom retorikom.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.