„Ispitati političke faktore koji podstiču kriminal“
Vlada Crne Gore je ove sedmice objavila najnoviji izvještaj „SOCTA 2024“ – procjena opasnosti od teškog i organizovanog kriminala, u kom se, između ostalog, navodi da u Crnoj Gori trenutno djeluje 11 organizovanih kriminalnih grupa čija je primarna djelatnost šverc kokaina na međunarodnom nivou.
Ukazano je i na brojne druge izazove s kojima se naša zemlja suočava, poput korupcije, šverca oružja, trgovine ljudima i slično…
Predsjednik Internacionalne policijske organizacije Crne Gore (IPO Montenegro) i ekspert iz oblasti bezbjednosti Ivan Pekić ukazao je u izjavi za „Dan“ na značaj dokumenta „SOCTA 2024“, ali i na njegove određene manjkavosti.
– Dokument SOCTA 2024 (Serious and Organized Crime Threat Assessment) za Crnu Goru predstavlja ključni alat za procjenu prijetnji od teškog i organizovanog kriminala u državi. SOCTA se obično oslanja na detaljne podatke prikupljene od policije, pravosudnih organa i međunarodnih partnera, što doprinosi sveobuhvatnosti procjene. Ako podaci nisu ažurirani, ili se ne oslanjaju na nezavisne izvore, dokument može biti podložan pristrasnosti. Potrebna je veća transparentnost o izvorima podataka kako bi se osigurala vjerodostojnost zaključaka – rekao je Pekić.
Istakao je da pomenuti dokument obično pruža dobar pregled ključnih kriminalnih aktivnosti, kao što su trgovina narkoticima, krijumčarenje akcizne robe – duvana i duvanskih proizvoda, korupcija, s posebnim fokusom na korupciju na visokom nivou, krijumčarenje ljudi i trgovina ljudima, sajber-kriminal, krijumčarenje oružja, pranje novca i na ono što je novina, a to je ekološki kriminal.
– Dokument „SOCTA 2024“ za Crnu Goru mogao bi nedovoljno naglasiti regionalnu i međunarodnu dimenziju organizovanog kriminala, posebno u kontekstu tzv. Balkanske rute. Ako se ne analiziraju šire kriminalne mreže, procjena ostaje nepotpuna. Primjena standardizovanih metoda (Europol model, analiza rizika) omogućava uporedivost sa procjenama u drugim zemljama. Potrebno je osigurati prilagođenost metodologije lokalnom kontekstu Crne Gore, uključujući specifične socijalno-ekonomske i političke faktore koji podstiču kriminal. „SOCTA“ naglašava značaj institucionalne saradnje između agencija za sprovođenje zakona i međunarodnih organizacija, poput Interpola i Europola. Izostanak konkretnih preporuka za jačanje kapaciteta domaćih institucija može oslabiti praktičnu primjenu dokumenta – naveo je Pekić, nastavljajući:
– Dokument „SOCTA 2024“ za Crnu Goru predstavlja značajan korak ka razumijevanju i suzbijanju prijetnji od teškog i organizovanog kriminala. Ipak, njegova učinkovitost zavisi od kvaliteta podataka, kontekstualizacije u specifične prilike Crne Gore i sposobnosti vlasti da implementiraju preporučene mjere – kazao je Pekić.
Pekić je dodao i da bi „SOCTA 2024“ trebalo detaljnije da analizira prepreke poput korupcije unutar sistema.
– Dokument često uključuje preporuke za unapređenje strategija i politika za borbu protiv kriminala. Preporuke su ponekad previše opšte ili teško primjenjive u praksi zbog nedostatka resursa. Fokus na realistične i konkretne akcije bio bi koristan. „SOCTA“ može poslužiti kao osnova za donošenje strateških odluka i formulisanje nacionalnih strategija protiv organizovanog kriminala. Rizik je da se dokument posmatra kao formalnost, bez adekvatne implementacije. Postoji potreba za većim političkim konsenzusom kako bi se preporuke „SOCTA“ sprovele u djelo – smatra Pekić.
U dokumentu koji je Vlada objavila na svom sajtu, između ostalog, navodi se da jednu od ključnih prijetnji po stanje bezbjednosti na području Evrope predstavlja povećana dostupnost nelegalnog vatrenog oružja, a eskalacija ratnih sukoba na globalnom nivou može uticati na promjenu krijumčarskih ruta i nelegalnih tokova vatrenog oružja u Evropi, koja može biti manifestovana povećanjem rizika od ekspanzije dostupnosti vatrenog oružja, povećanjem broja krivičnih djela povezanih sa zloupotrebom vatrenog oružja, ali i njegovom upotrebom prilikom izvršenja terorističkih napada.
– Teritorija Crne Gore jednim dijelom i dalje služi kao tranzitna teritorija za krijumčarenje oružja iz država regiona ka državama zapadne Evrope. Tokom prethodnog perioda, u Crnoj Gori nijesu bile prepoznate OKG koje svoju dominantnu kriminalnu aktivnost usmjeravaju na krijumčarenje oružja. Posljednji podaci ukazuju na pojavu određenih kriminalnih grupa sa područja Crne Gore koje mogu biti uključene u krijumčarenje vatrenog oružja iz Crne Gore ka državama Evropske unije, ali je i dalje dominantno krijumčarenje koje se odnosi na individualne slučajeve i naoružavanje za lične potrebe – navodi se u dokumentu „SOCTA 2024“, prenosi „Dan“.