Dilema oko korišćenja „SKY“ komunikacija kao dokaza aktuelna je i u zemljama regiona. Vanja Bajović, profesorka Pravnog fakulteta u Beogradu, u svom stručnom radu „EncroChat i SKY ECC komunikacija kao dokaz u krivičnom postupku“ osvrnula se na ovu problematiku.
Na pitanje šta znači odluka Evropskog suda pravde i da li se kriptovana komunikacija može koristiti kao dokaz u sudskim postupcima, Bajović objašnjava da je odluka značajna jer predstavlja prvi stav jedne nadnacionalne sudske instance u vezi s ovom pravnom dilemom prisutnom širom Evrope.
Spor pred Sudom EU u Luksemburgu
Posebnu pažnju javnosti privukao je slučaj kada su sudije regionalnog suda u Berlinu uputile zahtjev Sudu EU u Luksemburgu, protiveći se korišćenju SKY komunikacija kao dokaza. Njemački sud se pozvao na tri ključna argumenta:
Francuska nije otkrila tehničke detalje hakovanja.
Podaci su pribavljeni bez učešća Njemačke, iako su korisnici bili na njenoj teritoriji.
Hakovanje i nadzor nisu sprovedeni u skladu s njemačkim zakonima, koji zabranjuju masovni nadzor.
Sud u Luksemburgu je prihvatio ove zahtjeve, ali nije eksplicitno zabranio upotrebu takvih podataka kao dokaza. Umjesto toga, definisani su strogi kriterijumi:
Država koja koristi ove podatke mora imati sličnu mjeru predviđenu svojim zakonodavstvom.
Bajović je naglasila da odluke Evropskog suda pravde ne obavezuju direktno Srbiju, ali bi trebalo da posluže kao model ako država teži evropskim integracijama i vladavini prava. Po njenom mišljenju, podaci iz SKY komunikacija treba koristiti prvenstveno kao operativne smjernice za prikupljanje klasičnih dokaza, a ne kao ključni faktor za donošenje presuda.
Ako tužilaštvo zasnuje optužnicu isključivo na SKY prepiskama, to može dovesti u pitanje dokazni kvalitet takvih podataka – upozorila je Bajović.
Ona smatra da bi pravosudni organi u Srbiji trebalo da usklade svoj pristup s evropskim standardima, čak i strožije, uzimajući u obzir pravne specifičnosti zemlje koja nije članica EU.
Širi kontekst
Mnogi pravni stručnjaci, kako u Srbiji, tako i u inostranstvu, slažu se da SKY komunikacije ne bi smjele biti presudan ili jedini dokaz u krivičnim postupcima.
Njihovo korišćenje kao osnovnog dokaza može ugroziti kvalitet i pravičnost sudskih odluka, zaključila je profesorka Bajović.