Zone sukoba u svijetu za tri godine povećane za dvije trećine

0

Ratovi u svijetu su se proširili i intenzivirali, sa dalekosežnim uticajima na globalni ekonomski rast i sigurnost hrane, pokazuje novi Indeks intenziteta sukoba.

Djelovi svijeta koji su zahvaćeni sukobima su tokom posljednje tri godine povećani za 65 posto, navodi se u izvještaju organizacije koja se bavi analizama rizika Verisk Maplecroft.

Sukobi i nemiri su se od 2021. godine proširili i intenzivirali u Ukrajini, Mjanmaru, na Bliskom istoku i u “konfliktnom koridoru” u afričkom regionu Sahel, navedeno je, prenosi Tanjug.

Prema izvještaju, sukobi unutar ili između zemalja zahvataju 6,15 miliona kvadratnih kilometara, što je gotovo dvostruka površina Indije. To predstavlja 4,6 posto svjetske kopnene mase, u poređenju sa 2,8 posto 2021. godine.

Broj stradalih u sukobima je povećan za 29 posto u istom periodu, piše britanski The Guardian.

Znatan rast rizika od 2021. zabilježen je u ukupno 27 zemalja, uključujući Ekvador, Kolumbiju, Indiju, Indoneziju i Tajland.

U regionu Sahela i Roga Afrike, od Malija do Somalije, nasilje je udvostručeno za posljednje tri godine.

U Burkini Faso je 86 posto teritorije zahvaćeno sukobima, a nasilje velikih razmjera izbilo je u Sudanu i Etiopiji.

Sukobi imaju dalekosežne uticaje

Osim zatišja tokom pandemije COVID-19, stručnjaci navode da se tokom posljednjih najmanje deset godina bilježi trend rasta nasilja, a da se mnoge dugotrajne krize nastavljaju nesmanjenim intenzitetom.

Direktor istraživanja u Verisk Maplecroft Hugo Brennan rekao je da nedavni sukobi imaju dalekosežne uticaje na privredu, ekonomski rast i sigurnost hrane, navodeći kao primjer poremećaje u globalnim lancima snabdijevanja usled ruske invazije na Ukrajinu, što je ugrozilo izvoz žitarica na Bliski istok i u Afriku.

“Rizici od sukoba se povećavaju već nekoliko godina i globalna preduzeća moraju da razmišljaju o tome. Možete pogledati međunarodne medije i pomisliti: ‘Nemam fabriku u Sudanu, to ne utiče na mene’, ali zbog uticaja na lanac snabdijevanja, sukob na dalekom mjestu može uticati na vas”, rekao je.

Izvršna direktorica međunarodne organizacije SOS Dječja sela Angela Rosales izjavila je da je 470 miliona djece pogođeno ratovima širom svijeta, uključujući Ukrajinu, Sudan, Gazu i Liban.

 

(Al Jazeera/agencije)

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.