Tekovine bivšeg režima satriješe državu: Likvidacije po ulicama, ubistva, bjegunca nijesu mogli locirati tri sedmice
Crna Gora ima nešto više od 600.000 hiljada stanovnika, a stopa kriminala je tolika da bi joj pozavidjele i mnogo veće, odnosno naseljenije zemlje. Stupce crne hronike svakodnevno pune vijesti o ubistvima, porodičnom nasilju, zaplijenama narkotika, duvana, oružja.
Rat klanova najveći, ali ne i jedini problem
Ubistva tempiranim bombama, rafalima, snajperom predstvljaju dio širokog dijapazona načina koje koriste članovi tzv. kavačkog i škaljarskog klana prilikom međusobnih likvidacija. Građani svemu tome svjedoče na prometnim ulicama u sred bijela dana. To je sve očito posljedica 30-godišnje vladavine Demokratske partije socijalista čiji pipci i do današnjeg dana opstaju u sistemu a zbog kojih dolazi i do ovakvih nemilih scena na ulicama Crne Gore.
Tužna je zbilja da su dva kriminalna klana uspjela skoro pa da preuzmu državu, da se inflitriraju u određene djelove sistema, a sve uz pomoć jedne partije koja je prije četiri godine detronizovana, ali izgleda samo formalno, jer njihovi pipci u djelovima sistema još uvijek sabotiraju promjene.
Haos u sektoru bezbjednosti koriste i pojedinci poput Alije Balijagića, koji je ubio dvije osobe i tri sedmice izmicao potjeri, a na kraju je uhapšen od strane policije Republike Srbije.
U ponedjeljak 18. novembra se dogodilo još jedno ubistvo. U dvorištu jedne kuće u Podgorici je ubijena tridesetdevetogodišnja žena.
Osim ubistava, porodično nasilje je već odavno uzelo maha, a saobraćajne nesreće su isto jedan od problema koji potkopavaju bezbjednost građana.
Ovakvu situaciju u sektoru bezbjednosti koriste upravo oni politički subjekti koji su i direktno odgovorni za nju, tražeći odgovorne u trenutnoj vladajućoj većini. Svakako, rezovi koje treba sprovesti u sektoru bezbjednosti, treba da budu bolni, ali i efikasni.
Bez reformi nema ni bezbjednosti
Rat protiv organizovanog kriminala, te strožija kaznena politika za sve izgrednike, moraju da budu glavni prioritet kako Ministarstva unutrašnjih poslova, tako i poslanika u Skupštini Crne Gore.
Takođe, čišćenje minstarstva, policije, sudova i tužilaštava od sumnjivih i sa kriminalnim klanovima povezanih kadrova mora da bude u vrhu političke agende ove i svake naredne Vlade.
Ekonomska pitanja i standard građana su važni, ali da bi se ostvario zdrav ekonomski rast – i bezbjednosna situacija mora da bude podignuta na viši nivo. Ozbiljni investitori (a ne kriminalci) ne žele da ulažu novac u države gdje su kriminal i korpucija zaštitni znak poslovanja, kao što ni mnogi turisti ne žele da borave državama gdje im je fizički intergitet potencijalno ugrožen.
I na kraju, ukoliko ne dođe do ozbiljnih rezova i reformi u bezbjednosnom sektoru, pojedince bi trebalo smijeniti ili im dati rok da se sami povuku sa poslova ili funkcija koje trenutno obavljaju.