Beogradska bezbjednosna konferencija počinje danas u Sava centru
Beogradska bezbjednosna konferencija, u organizaciji Beogradskog centra za bezbjednosnu politiku, održava se od danas do srijede, 20. novembra u Sava centru, pod nazivom „U odbrani čovječnosti”.
Treću godinu zaredom, Beogradska bezbjednosna konferencija okupiće evropske i balkanske lidere, svjetske stručnjake, akademike, aktiviste, diplomate, sadašnje i bivše zvaničnike, a neke od ključnih tema ovogodišnje konferencije biće izbori u Sjedinjenim Američkim Državama i Evropskom parlamentu, rat u Ukrajini, sukobi na Bliskom istoku, sajber bezbjednost, strateška autonomija EU, plan rasta za Zapadni Balkan i mnoge druge.
Na konferenciji će govoriti bivša visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbjednost Federika Mogerini, bivši pomoćnik američkog državnog sekretara za Evropu i Evroaziju Filip Riker, specijalni izaslanik Francuske za Zapadni Balkan Rene Trokaz, predsjednica Venecijanske komisije Kler Bazi Maluri, ambasador Evropske unije u Srbiji Emanuele Žiofre, ministarka za evrointegracije Srbije Tanja Mišćević, bivši premijer Crne Gore Dritan Abazović, pisac, političar i aktivista civilnog društva Veton Suroi i drugi.
Centar za bezbjednosnu politiku na svom sajtu konstatuje da je skoro polovina svjetske populacije pozvana na birališta za godinu dana, što je, kako smatraju, dovelo do novog globalnog pada demokratije.
Zato će, kako navode, Beogradska bezbjednosna konferencija pokušati da da odgovore na pitanja da li bi izbori 2024. mogli da preoblikuju svjetski poredak kakav poznajemo, da li će izbori otvoriti put za uspostavljanje novog, manje demokratskog svjetskog poretka, obilježenog sukobima i pojačanom polarizacijom, da li će transatlantsko partnerstvo preživjeti taj izazov.
Konferencija će se i baviti aktuelnim sukobima u svijetu, među kojima ratom u Ukrajini i u Gazi.
Na konferenciji će, kako navode iz Centra za bezbjednosnu politiku, biti riječi o tome da li je proširenje EU do 2030. realan cilj, šta bi Zapadnom Balkanu donela dalja promena geopolitičkog odnosa snaga, kako bilateralni sporovi utiču na proces pridruživanja Zapadnog Balkana EU.
(Telegraf)