Lider Pokreta za promjene (PzP) Nebojša Medojević rekao je da Vlada Crne Gore treba da zatraži pomoć Kancelarije evropskog javnog tužioca (EPPO), za istrage visoke korupcije i pranja novca.
„Crnogorska policija i tužilaštvo nema adekvatne ljudske, institucionalne, materijalne i tehnološke kapacitete za efikasne istrage visoke korupcije, pranja novca, finansijskih prevara, prekograničnih prevara sa PDV. To se jasno vidi po broju istraga, optužnica i pravosnažnih presuda iz ovih oblasti“ – ukazuje Medojević.
On kaže da je rasvjetljivanjem meta afera “KLAP” i “VARDAR” otkrio ozbiljne zakonske, institucionalne i profesionalne nedostatke i propuste u službama nadležnim za otrivanje i gonjenje počinioca ovih krivičnih djela.
Fiktivne firme, lažni stečajevi, kriminalna naplata povraćaja nikad plaćenog PDV, pranje novca, podizanje gotovine na osnovu lažne dokumentacije, otkrili su zavjeru unutar Poreske uprave, Privrednog suda i državnih organa koja se protezala i van države Crne Gore.
„Ako se u obzir uzme i izuzetno visoki obim eknomije narkoterorizma i pranja velikih količina prljavog novca od šverca kokaina, kroz građevinarstvo, trgovinu, turizam, ugostiteljstvo, igre na sreću, bankarstvo i monetizaciju kriptovaluta, potreba Crne Gore za eksternom ekspertskom i institucionalnom podrškom je evidenta i prioritetna.
Zato bi Vlada Crne Gore u sklopu pregovara sa EU u poglavljuma 23 i 24 morala hitno tražiti otvaranje kancelarije EPPO u Crnoj Gori.“ – naglašava Medojević i dodaje da bi to bilo i u interesu same Evropske unije.
Odnosi između EPPO i Ministarstva pravde Crne Gore mogu se definisati posebnim Sporazumom u okviru nove platforme saradnje EU sa zemljama kabdidatima kroz ugovorne aranžmane na osnovu tzv. Makronovog plana.
Šta je EPPO?
Kancelarija evropskog javnog tužioca (EPPO) je nezavisno tijelo Europske unije odgovorno za istrage, krivični progon i podizanje optužnica za krivicna djela kojima se šteti finanSijskim interesima EU-a, što uključuje: prevare, korupciju, pranje novca, prekogranične prijevare u području PDV-a.
EPPO je započeo s radom 1. juna 2021.
Institucije i tijela EU-a te nadležna tijela iz 22 države članice koje su pristupile EPPO-u moraju prijaviti EPPO-u svaku krivicnu radnju koja utiče na budzet EU-a. Pojedinci također mogu prijaviti navodne slučajeve prevare i drugih kaznenih djela.
Sjedište EPPO-a je u Luksemburgu sastoji se od glavnog evropskog tužioca i kolegijuma tužilaca.
Glavni evropski tužilac upravlja EPPO-om, organizuje njegov rad i zastupa Kancelariju pri kontaktima s institucijama EU-a, državama članicama i zemljama izvan EU-a.
Laura Kodruta Kovesi imenovana je za prvu glavnu evropsku tužiteljku u oktobru 2019.
„Upravo radom EPPO je u Hrvatskoj uhapšeno više visokih državnih funkcinera, Ministara, direktora i članova uprava javnih preduzeća i fondova zbog korupcije, pranja novca, zloupotreba fondova EU.
Imajući u vidu izostanak napretka u poglavljima 23 i 24 kada se radi o pravosnažnim presudama iz ovih oblasti, a pasebno visoke korupcije u Vladi i pranju novca, cijenim da bi ovo morao biti prioritet u pregovorima Crne Gore i EU“ – zaključio je Nebojša Medojević.