Advokat Nikola Angelovski za BORBU: Treba razmotriti mogućnost da u sudove i tužilaštva uključimo sudije i tužioce iz SAD i Zapadne Evrope

0

Rat kriminalnih klanova na ulicama crnogorskih gradova još uvijek predstavlja veliki problem po bezbjednost države i građana. U nedostatku načina da se rat okonča, možemo čuti razne predloge od strane političara i članova Vlade. Najnoviji je predlog izmjene Zakonika o krivičnom postupku (ZKP) koji trenutno predviđa da pritvor može trajati do tri godine. Potpredsjednik Vlade Crne Gore za bezbjednost, odbranu, borbu protiv kriminala i unutrašnju politiku, predložio je da se izmjenom ZKP-a maksimalno trajanje pritvora produži na pet godina.

Oprečna su mišljenja stručnjaka da ova izmjena može uticati na smanjenje broja ubistava koja se dešavaju kada članovi kriminalnih klanova napuste pritvor.

Kontaktirali smo advokata Nikolu Angelovskog da bismo čuli njegovo stručno mišljenje povodom predloga izmjene ZKP-a i toga kako on smatra da država treba da reaguje i konačno osigura bezbjednost svih građana koji su ugroženi dugogodišnjim ratom kriminalnih klanova.

Angelovski vidi korupciju kao jedan od problema koji su u tijesnoj vezi sa organizovanim kriminalom, ne samo u Crnoj Gori, već u cijelom našem regionu.

,,Korupcija i organizovani kriminal se smatraju “rak ranom” u zemljama Zapadnog Balkana i zato se traži od svake zemlje, pa i od Crne Gore da ojača napore u suzbijanju tih pojava, a što skoro uvijek stoji u godišnjim izvještajima o napretku država ovog dijela Evrope u pregovorima sa Evropskom unijom.

Naši evropski partneri očekuju i to uvijek ponavljaju da crnogorsko sudstvo treba u svakom postupku da donese pravosnažnu presudu za korupciju i organizovani kriminal, a to svakako nije prvostepena presuda u bilo kom postupku, pa ni u krivičnom.

Kada govorimo o pritvoru, pritvor je uvijek po Zakoniku o krivičnom postupku krajnja mjera obezbjeđenja prisustva okrivljenog u krivičnom postupku, kada se druge mjere obezbjeđenja prisustva orkivljenog propisane tim zakonikom u konkretnom slučaju ne mogu primijeniti.“ – pojašnjava Angelovski.

Optuženi ima pravo na suđenje u razumnom roku

Naš sagovornik podsjeća da svaki optuženi, ko god on bio, prema međunarodnim konvencijama i crnogorskom Zakoniku o krivičnom postupku ima pravo na suđenje u razumnom roku, pa je na crnogorskom pravosuđu velika odgovornost da se na vrijeme okončaju sudski postupci u cilju ispunjavanja zadataka koji su Crnoj Gori postavljeni u poglavljima 23 i 24.

„Bitno je naglasiti da su shodno Zakoniku o krivičnom postupku stranke u postupku i tužilac i okrivljeni, a to znači ,,jednakost pravnog oružja“ u svakom takvom krivičnom postupku pred nezavisnim i nepristrasnim sudom.

Smatram da svi relevantni činioci u našem društvu u narednom periodu moraju da pronađu način da u izmjenama krivičnog zakonodavstva i zakonodavstva u dijelu ogranizacionog uređenja pravosuđa omoguće okrivljenom, ko god to bio, da u najkraćem roku bude izveden pred sud i da mu bude suđeno bez odlaganja, da sud bude u obavezi da postupak sprovede bez odugovlačenja i da onemogući svaku zloupotrebu prava koja pripadaju licima koja učestvuju u postupku i da trajanje pritvora, odnosno drugih ograničenja slobode mora biti svedeno na najkraće potrebno vrijeme.

Za ukazati je da je tekstu već usvojenog srednjoročnog programa Vlade 2024 – 2027. godina predviđeno formiranje Specijalnog suda za borbu protiv organizovanog kriminala, visoke korupcije, pranja novca i ratnih zločina, pa crnogorske vlasti ne trebaju bježati ni od mogućnosti da u sudovima, a u našim tužilaštvima budu delegirane sudije i tužioci iz zapadnoevropskih država i Sjedinjenih Američkih Država koji su već bili tužioci i sudije u takvim predmetima i koji su se već stručno dokazali u postupcima protiv ovakvih oblika kriminala sa kojima se suočava i Crna Gora, a kao sto je to već praksa u Bosni i Hercegovini i na Kosovu.“ – zaključuje Nikola Angelovski.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.