Nove okolnosti: Tramp i Mask „isparili“ sa crne liste zloglasnog ukrajinskog „Mirotvorca“

0

Novoizabrani američki predsjednik Donald Tramp i biznismen Ilon Mask isključeni su iz baze skandaloznog ukrajinskog sajta „Mirotvorac“* nakon Trampove pobjede na izborima u SAD.

Kartica sa podacima Donalda Trampa pojavila se na ukrajinskom portalu „Mirotvorac“ 2018. godine tokom njegovog prvog predsjedničkog mandata. Autori sajta su tada optužili američkog političara da je javno priznao da je Krim ruska teritorija.

U junu te godine niz medija je saopštio da je tokom večere na samitu G7 Tramp rekao drugim učesnicima sastanka da smatra da je Krim ruski jer svi koji žive na tom poluostrvu govore ruski jezik. Takođe, kako su mediji navodiji, šef Bijele kuće je pitao kolege zašto su stali na stranu ukrajinskih vlasti po tom pitanju.

Podaci američkog biznismena Ilona Maska takođe su nestali sa skandaloznog portala. Mask se našao u njihovoj bazi u oktobru 2022. godine nakon što je njegova kompanija „Spejs eks“ odbila da plaća kijevskom režimu internet „Starlink“, piše list „Argumenti i fakti“. Pored toga, ističe se, Mask je predlagao plan za rješavanje sukoba u Ukrajini u kojem je pozivao Kijev da prizna Krim kao rusku teritoriju.

Zvanična predstavnica Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova prokomentarisala je činjenicu da su Tramp i Mask isključeni sa spiska neonacističkog ukrajinskog sajta.

„Tramp je uklonjen iz baze podataka terorističkog portala ‘Mirotvorac’ koji često nazivaju ‘listom za odstrijel’. Ranije su ga proglasili za ‘neprijatelja Ukrajine’ zbog izjave o statusu Krima. Mislim da bi Donaldu Trampu i Ilonu Masku bilo zanimljivo da saznaju da se serveri te terorističke strukture nalaze, između ostalog, i u SAD“, napisala je Zaharova na Telegramu

Sajt „Mirotvorac“ je poznat je po skandaloznim postovima u kojima se objavljuju lični podaci ruskih i stranih novinara, glumaca, političara i svih onih koji navodno predstavljaju prijetnju nacionalnoj bezbjednosti Ukrajine. Na spisku su i oni koji su posjećivali Krim, kao i novinari koji su imali akreditacije Donbasa i izvještavali sa tog ratnog područja.

One koji se nađu na tom sajtu ukrajinski „Mirotvorac“ obično nazivaju „separatistima“, „saradnicima terorista“, „antiukrajinskim propagandistima“, „agentima Kremlja“ i sl.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.