Suljević: Zakon o NVO do kraja godine, bitan su partner i njihov doprinos je od posebne važnosti
Ministar Ernad Suljević je u Skupštini Crne Gore odgovarao na poslaničko pitanje u vezi Zakona o nevladinim organizacijama ali i o podršci nevladinom sektoru.
Suljević je kazao da je planirano shodno Strategiji saradnje organa državne uprave i nevladinih organizacija 2022- 2026 i Akcionim planom za realizaciju strategije za period 2024- 2026, da Prijedlog zakona o nevladinim organizacijama, bude donijet u IV kvartalu 2024. godine. Rekonstrukcija 44. Vlade Crne Gore, odnosno prateće organizacione i kadrovske promjene, bitno su uticale na dinamiku procesa, pa će samim tim planirane Izmjene i dopune zakona biti prolongirane za narednu godinu.
„Novoformirano ministarstvo kojim rukovodim, od pravnog prethodnika nadležnog za oblast saradnje sa nevladinim organizacijama, Ministarstva javne uprave, preuzelo je svu dokumentaciju koja se odnosi na Izmjene i dopune Zakona o nevladinim organizacijama. S tim u vezi, u toku je proces izmjene Rješenja o formiranju radne grupe, u odnosu na predstavnike organa državne uprave, dok će predstavnici nevladinih organizacija, koji su ranije putem javnog poziva izabrani za članove radne grupe, nastaviti sa radom. Nakon formiranja, Radna grupa će se upoznati sa preuzetom dokumentacijom i uz ekspertsku podršku koja je obezbijeđena u okviru projekta Tehničke podrške, finansiranog od strane Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori, nastaviti rad na finalnom tekstu Nacrta. Podrška Delegacije Evropske unije u tom smislu je od velikog značaja, imajući u vidu da je saradnja sa civilnim sektorom važan kriterijum za pristupanje Crne Gore Evropskoj uniji i samim tim, opredijeljeni smo da se donese kvalitetan i sveobuhvatan normativni akt, koji će biti usklađen sa EU standardima“, kazao je Suljević.
Ministar je naglasio da je od početka insistira na partnerskom i inkluzivnom pristupu, i da smatra da su nevladine organizacije bitan partner u ovom procesu i njihov doprinos je od posebne važnosti, kako kroz članstvo u radnoj grupi, tako i kroz davanje komentara, sugestija i prijedloga, čime se daje veći legitimitet i doprinosi kvalitetu samog teksta Nacrta.
Suljević je podsjetio je poslanike da je Ministarstvo 23. oktobra 2024. godine, u Evropskoj kući organizovalo konsultativni sasatanak sa predstavnicima nevladinih organizacija upravo sa ciljem dobijanja povratnih informacija o njihovim realnim potrebama i izazovima sa kojima se suočavaju, a dostavljeni prijedlozi i sugestije biće razmatrani od strane Radne grupe.
Kako je naveo Suljević ministarstvo planira da tekst Nacrta zakona pripremi i stavi na javnu raspravu u prvoj polovini naredne godine, a potom javnu raspravu organizuju u sve tri regije.
Ministar je istakao da tokom perioda rada na Nacrtu zakona, nevladine organizcije i drugi zainteresovani subjekti, imaju mogućnost da dostave sugestije Ministarstvu u cilju iznalaženja optimalnih rješenja za sva pitanja koja su od krucijalnog značanja za rad i razvoj nevladinih organizacija, kao važanog faktora u ukupnom socio- ekonomskom razvoju i partnera u procesu pripreme i implementacije javnih politika.
„U skladu sa postojećim Zakonom, za finansiranje projekata i programa nevladinih organizacija, izdvaja se ukupno 0,5% godišnjeg tekućeg budžeta države. Svakako da će država nastaviti da daje podršku projektima i programima nevladinih organizacija kojima se implementiraju javne politike i partnerski doprinosi unapređenju stanja u oblastima od javnog interesa“, kazao je Suljević.
Takođe je dodao da će sam model podrške biti predmet razmatranja radne grupe, u koju će biti uključen i predstavnik Ministarstva finansija.
„Ono što je važno je da država prepoznaje doprinos nevladinih organizacija i da će se kao u prethodnom periodu, raditi na unaprjeđenju podsticajnog okruženja za djelovanje nevladinih organizacija i samim tim, neće donositi rješenja koja bi se negativno odrazila na njihov rad“, zaključio je ministar.