Angelovski: Tek 2029. će se moći izvršiti uvid kakve su obuke prošli službenici ANB-a na teritoriji bivšeg SSSR-a
Podsjetimo, Angelovski, punomoćnik sveštenika Jovana Plamenca i Podgoričanina Milete Pavićevića, dvojice od na desetine onih koje je Agencija za nacionalnu bezbjednost nezakonito pratila, tražio je od podgoričkog Višeg suda da ukine oznaku tajno sa predmeta koji se vodi protiv bivšeg šefa tajne službe Dejana Peruničića i njegovih saradnika.
On traži da se oznaka “Tajno” skine sa cjelokupnih spisa tog predmeta.
“Agencija za nacionalnu bezbjednost se poziva na presudu Upravnog suda, koji je stao na stanovište te Agencije, gdje je po tužbi MANS-a traženo da ANB dostavi spiskove obuka koje su prošli službenici te Agencije na teritoriji SSSR”, naveo je.
Tu, dodao je, sud staje na stanovište tužene, odnosno Agencije za nacionalnu bezbjednost.
“Upravo ta informacija je 2014. označena tajno, a obaveza čuvanja tajne traje 15 godine i MANS će tek 2029. moći da izvrši uvid u to kakve su obuke prošli službenici ANB-a na teritoriji bivšeg SSSR. To je pravni pardoks u kom živimo – štitimo nešto što je Evropa već otvorila prije 35 godina”, dodao je Angelovski.
Kako je istakao, sve svjetske službe otvaraju svoje dosijee.
“Samo ovdje je to problem, ne vidim nijedan razlog zašto bi se to radilo. I to je uslov za ulazak u EU, ne samo to, već i postupci koji će se eventualno voditi protiv lica koja su vršila ratne zločine na teritoriji bivše Jugoslavije. Upravo je izmijenjen Zakon o krivičnom postupku, sad naše Tužilaštvo može da koristi dokumentaciju koja im je došla iz Haškog tribunala”, kazao je Angelovski i dodao da bez otvaranja dosijea nema ulaska u EU, te da to kažu rezolucije Savjeta Evrope i Evropskog parlamenta.