„Umjesto advokatima, sredstva da idu u korist građana“
Problem naplate poreza na neprokretnost opterećuju sve aktere, od lokalnih samouprava, preko centralnih vlasti do građana. Postojeća zakonska regulativa koja pokriva ovu oblast mora biti unaprijeđena u skladu sa prmijedbama i izazovima sa kojima se u praksi susreću oni koji ih sprovode- glavni administratori i lokalni službenici u službi glavnog administratora i u organima lokalne samouprave koji utvrđuju i naplaćuju lokalne javne prihode. To često dovodi do sudskih procesa u kojima su na gubitku svi, osim određenih advokata, a opštine izdvajaju značajna sredstva za njihove apanaže, umjesto da ih akumuliraju i ulažu u infrastrukturu koja olakšava život i funkcionisanje njihovih građana, istaknuto je na obuci na temu „Porez na nepokretnost“ koju organizuje Zajednica Opština a koja je održana u Podgorici za centralni region Crne Gore.
Generalna sekretarka Zajednice opština Mišela Manojlović je istakla da je zadatak poreskih organa da brzo, efikasno i sa što manje troškova ubere prihode po ovom osnovu, kako bi jedinice lokalne samouprave mogle što efikasnije da vrše svoje nadležnosti u korist lokalnog stanovništva. U praksi, međutim, to nije tako, zbog nagomilanih izazova sa kojima se susreću građani i lokalna administracija.
To je i razlog da Zajednica opština pokrene inicijativu za izmjenama više zakona koji pokrivaju ovu oblast, a za koje je u praksi utvrđeno da je potrebna preciznije definisanje. Kako bi te izmjene u najvećoj mogućoj mjeri eliminisale probleme u ostvarivanju prihoda kao i smanjenju broja žalbi i sudskih postupaka, Zajednica opština je i organizovala obuku na temu „Postupak utvrđivanja i naplate lokalnih javnih prihoda sa predlogom izmjena i dopuna zakona“, sa ciljem unapređenja znanja o praktičnoj primjeni Zakona o porezu na nepokretnosti, analize propisa u vezi sa poslovima utvrđivanja, naplate i kontrole poreza na nepokretnosti, smanjenja broja postupaka u kojima se poništavaju poreska rješenja iz procesnih razloga, utvrđivanja načina za zakonito postupanje u spornim situacijama, veće naplata lokalnih javnih prihoda i manji troškovi postupka. Pored navedenog, na obuci će se predstaviti predlozi za izmjene i dopune svih zakonskih propisa koji su od uticaja na porez na nepokrentnosti, a koje je sačinila radna grupa Zajednice opština, i obaviti dodatne konsultacije sa službenicima koji te zakone primjenjuju.
Iako je inicijalno bila planirana jedna sesija, zbog velikog interesovanja učesnika održaće se tri obuke za svaki region Crne Gore po jedna. Za sjeverni region, obuka je održana u Bijelom Polju, a nakon Podgorice, sljedeća obuka je planirana za primorski region, 12. novembra u Budvi. Pored generalne sekretarke Manojlović, predavač na obukama je i advokat Branka Lakočević.