Za devet mjeseci stradalo 11 pješaka, a povrijeđeno čak 313!

0

Na crnogorskim putevima je od početka godine do kraja septembra stradalo 11 pješaka, a povrijeđeno 313 – 84 teže, a 229 lakše, podaci su Uprave policije (UP), prenose „Vijesti“.

Pješaci često nisu sigurni ni na pješačkim prelazima, što potvrđuje i prošlonedjeljni slučaj kada je petogodišnje dijete teško povrijeđeno u Podgorici.

Profesor Mašinskog fakulteta Univerziteta Crne Gore Boško Matović objašnjava da se saobraćajne nezgode pješacima najčešće dešavaju u urbanim područjima gdje je povećana pješačka aktivnost i obim saobraćaja.

“Stradanje ranjivih učesnika u saobraćaju, a posebno pješaka izaziva veliku zabrinutost javnosti. Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije (SZO), polovinu od svih poginulih u saobraćajnim nezgodama u svijetu čine ranjivi učesnici u saobraćaju, pri čemu oko jedne četvrtine čine pješaci. U Crnoj Gori je učešće poginulih pješaka u ukupnoj strukturi poginulih 21%, što je skoro duplo više u odnosu na razvijene zemlje svijeta”, rekao je Matović.

Naglasio je da su raskrsnice kritične lokacije na kojima se, kako kaže, dešavaju konfliktne situacije između pješaka i drugih učesnika u saobraćaju.

“Čak i nakon uvođenja svjetlosne saobraćajne signalizacije, saobraćajne nezgode sa pješacima se i dalje događaju na ovim lokacijama. Ovo se može objasniti činjenicom da vozači ili pješaci ne poštuju svjetlosnu saobraćajnu signalizaciju”, rekao je Matović.

Matović naglašava da je ponašanje vozača kritično i da brza vožnja dovodi do smrtnih ishoda kod pješaka.

“Vjerovatnoća smrtnog ishoda u saobraćajnim nezgodama u kojima su učestvovali pješaci je u funkciji sudarne brzine. Ova zavisnost je opisana matematički i ukazuje da pri brzini od 30 kilometara po času, pješaci imaju 90 procenata šanse da prežive, dok pri porastu sudarne brzine ova vjerovatnoća opada. Pri sudarnoj brzini od 45 kilometara po času postoji 50 odsto vjerovatnoće da će pješaci preživjeti, a pri povećanju sudarne brzine za 15 kilometara po času, ova vjerovatnoća opada za čitavih 40 procenata. Pri sudarnoj brzini od 80 kilometara po času, a i više, pješaci gotovo da nemaju šansu da prežive”, objasnio je Matović.

Ostavite Komentar

Your email address will not be published.