Stambena zadruga Solidarno značajno doprinosi kvalitetu života prosvjetnih radnika
Stambena zadruga (SZ) Solidarno izgradila je 788 stanova, isplatila 8,2 miliona eura individualnih kredita, čime je značajno unaprijedila kvalitet života prosvjetnih radnika i dokazala da se socijalna i stambena politika ne mogu urediti bez aktivnog učešća neprofitnih organizacija.
To je u intervju za PR Centar kazao direktor stambene zadruge radnika prosvjete “Solidarno”, Zoran Stanišić, napominjući da ta zadruga ima značajnu ulogu u cjelokupnoj stambenoj politici Crne Gore i da je prepoznala ključna uska grla u procesu reformisanja stambenog sektora.
“SZ Solidarno je među prvima počela da sprovodi socijalnu politiku kroz izgradnju jeftinih stambenih jedinica i dodjelu povoljnih individualnih kredita. Takođe smo prvi sarađivali sa komercijalnim bankama i omogućili povoljne kreditne linije za naše zadrugare. SZ Solidarno je davne 2003. prva prepoznala izazove i počela da ih rješava jasno i konkretno sa mjerljivim rezultatima. Uspjesi na tom planu doprinijeli su osnivanju novih zadruga, donošenju i usvajanju Zakona o zadrugama, a pružili smo i doprinos donošenju Zakona o socijalnom stanovanju”, rekao je Stanišić.
SZ Solidarno je, kako je dodao, aktivno učestvovala u izradi Nacionalne stambene strategije i njenom sprovođenju.
“Dokazali smo da tržište stanovanja ne može urediti stambenu politiku bez aktivnog značajnog uticaja neprofitnih organizacija odnosno stambenih zadruga. Djelovanjem stambenih zadruga postiže se uravnoteženost tržišta i smanjuje broj podstanara, omogućava onima slabog materijalnog položaja da riješe stambeno pitanje na dostojanstven način. Podstakli smo državu da, iako nije glavni činilac u ovom sektoru razvoja, postane partner usmjerivač, koji će kroz sistem upravljanja da olakša procese”, objasnio je Stanišić.
SZ Solidarno je od osnivanja izgradila 788 stambenih jedinica, odobrila i isplatila 8,2 miliona eura individualnih kredita.
“Naša zadruga je isplatila značajan iznos u vidu bespovratne pomoći zadrugarima koji su imali oštećenja na stambenim objektima usljed elementarnih nepogoda. Sa CKB bankom smo ostvarili kreditnu liniju sa fiksnom kamatom od 6.9 odsto za znos 10 hiljada eura na 10 godina bez žiranata i hipoteke, a sve ovo 2008. godine kada su kamate na kredite bile i dvocifrene. Dobra saradnja sa bankama se nastavlja i u ovom periodu kada smo ostvarili kreditne linije za stambene kredite sa veoma povoljnom kamatom stopom od 4.7 odsto, otplatni period do 72 godine života sa mogućnošću sudružništva (CKB i NLB banke)”, naveo je Stanišić.
Crna Gora, kako smatra, danas ima donekle uređenu socijalnu i stambenu politiku, ali je bitno definisati ciljeve razvoja socijalnog stanovanja, odrediti prioritetne ciljne grupe, nastaviti podsticanje te oblasti raznim mjerama i dodatnim politikama kao sto su zemljišna, poreska, finansijske olakšice, subvencije, a sve to u tijesnjoj saradnji sa postojećim neprofitnim organizacijama među kojima je i SZ Solidarno.
“Ne možemo se oslanjati isključivo na budžet Crne Gore, već se moraju tražiti dodatni izvori finansiranja kao sto su Banka za razvoj Savjeta Evrope, evropski fondovi i druge finansijske institucije. Potrebno je unaprijediti saradnju između lokalnih zajednica, Vlade i neprofitnih organizacija”, pojasnio je Stanišić.
Istakao je da nema sređenog i zadovoljnog društva bez zadovojnih prosvjetnih radnika, a ukoliko prosvjetni radnik nema adekvatno riješeno stambeno pitanje ne može mu ni kvalite života biti na zadovoljavajućem nivou.
“Da bi kvalitet života bio bolji prosvjetni radnik mora imati veću zaradu i bolje uslove stanovanja. SZ Solidarno daje značajan doprinos poboljšanju kvaliteta života kroz sprovođenje stambene politike”, jasan je Stanišić.
SZ Solidarno trenutno broji 1600 zadrugara, ali očekuju veći broj članova, jer je članarina smanjena sa dva na jedan odsto neto dohotka mjesečno.
“To je odmah pokazalo rezultat pa se u zadnja dva mjeseca učlanilo 80-ak zadrugara, a u toku ovog mjeseca upravni odbor će primiti novih 20 zadrugara. Novi projekti i neprekidna saradnja sa komercijalnim bankama i drugim finansijskim institucijama su otvoren poziv za novo članstvo, jer će na taj način ostvariti bolje i povoljnije kreditne linije. Član SZ Solidarno će ostvariti najpovoljniju cijenu nekretnine, odnosno 30-40 odsto jeftiniju nego što je na slobodnom tržištu stanovanja. Otuda i slogan organa SZ Solidarno prema članovima “Gradimo zajedno da bismo više znali””, rekao je Stanišić.
Planiraju, kako je najavio, realizaciju 18 stambenih jedinica u Kotoru i 12 u Plavu, čija bi izgradnja trebalo da počne do kraja godine kao i pripremu tehničke dokumentacije za novih 30-ak stanova u Kotoru na već odobrenoj lokaciji i 30 stambenih jedinica na Cetinju.
“U planu je da u saradnji sa Ministarstvom prosvjete, nauke i inovacija i Sindikatom prosvjete obezbijedimo i pripremimo parcele u Nikšiću, Kolašinu, Beranama i Ulcinju, kao izvjesne projekte čijom realizacijom bi se obezbijedilo novih 150 stambenih jedinica. Kada je Podgorica u pitanju čekamo konstituisanje vlasti da tražimo novu parcelu, jer ako su zdravstveni radnici dobili parcelu od 15.000 metara kvadratnih, smatramo da i prosvjeta zaslužuje bar trećinu toga”, rekao je Stanišić.
Još intenzivnije će, kako je kazao, sarađivati sa nociocima stambene politike na nivou države tj. Direktoratom za stanovanje, a to znači doprinos Nacionalnoj stambenoj strategiji koja podrazumijeva stvaranje uslova za bolje sprovođenje stambene politike na nivou države, osnivanje Saveza zadruga, Nacionalne štedionice i sradnja sa Razvojnom bankom Crne Gore.
“Nastavak saradnje sa Ministarstvom prosvjete, nauke i inovacija je trenutno izražen kroz subvencije koje su 700 hiljada eura na godišnjem nivou, a smatramo da ovaj iznos može da bude i veći shodno rezultatima i zacrtanim planovima i projektima. I konačno planovi podrazumijevaju jačanje sinergije na institucionalnom nivou na relaciji Ministarstvo – Sindikat – Zadruga, jer na taj način možemo zajedno postići maksimalne rezultate uz puno uvažavanje i razumijevanje sprovođenja naše djelatnosti uz izražen cjelovit kontrolni mehanizam”, kazao je Stanišić.