Hrvatski „Indeks“ dotakao dno: Novosadsku tragediju zloupotrebljavaju u cilju destabilizacije Srbije
Srbiju je zadesila nezapamćena tragedija u kojoj je živote izgubilo 14 ljudi, među kojima su i djeca. Ova tragedija je izuzetno potresla javnost, prije svega zbog toga što njen uzrok nije neka viša sila, već isključivo ljudska greška.
Istraga je pokrenuta i nadležni kažu da će prečešljati sve dokaze koji bi otkrili odgovorne. Tako važnu istragu nemoguće je završiti preko noći, ali je teško prenebregnuti da ni tri dana kasnije niko nije, makar iz moralnih razloga, podnio ostavku.
Novosadska tragedija privukla je i pažnju novinara iz regiona, što je sasvim razumljivo. Ipak, postavlja se i pitanje da li se ova nesreća zloupotrebljava zarad nekih drugih (para)političkih ciljeva? Opravdanu zabrinutost građana Srbije, ali i uznemirenje regionalne javnosti pojedini mediji u regionu upadljivo pokušavaju da prebace na politički teren i u tome ne biraju sredstva.
Tako je hrvatski sajt Indeks na početak svojih tekstova o Novom Sadu stavio politički tendenciozan poziv stanovnicima Srbije.
„Zbog gotovo potpune cenzure medija u Srbiji i nemogućnosti građana Srbije da se o ovoj temi potpuno i istinito informiraju, te izvjesne mogućnosti da se tema zataška, Indeks će je pratiti izrazito intenzivno. Ako imate važna saznanja vezana uz tragediju u Novom Sadu, javite nam se na [email protected]“, navodi se.
Teško je naći adekvatne riječi koje bi se upotrebile za ovakav poziv sajta da u ovoj teškoj tragediji sprovede svoju „istragu“ u kojoj poziva građane Srbije da svoja saznanja prijave Zagrebu.
Interesovanje za temu koja je uznemirila javnost Indeks je i inače sveo na prozivanje predsjednika Srbije, pa se u svakom naslovu nalaze kvalifikacije kao što su „Vučićevi mediji“, „Vučićev ministar“, „Vučićev gradonačelnik Novog Sada“…
Vrhunac je uslijedio objavom teksta koje potpisuje dvoje autora pod naslovom „Vučićeva diktatura sad i ubija“, uz fotografije nastradalih.
I drugi hrvatski mediji, poput Večernjeg i Jutarnjeg lista o ovoj temi pišu stavljajući u prvi plan predsjednika Srbije.
Izvještavanje o nesreći u skladu je sa pogledom na regionalne političke prilike kakav se nedavno našao u programu HRT-a – o hrvatskom naoružanju koje bi moglo da obori avion predsjednika Srbije.
Regionalni mediji ovih dana svesrdno su otvorili prostor „proevropskom“ dijelu srpske opozicije. Prenose se izjave Dragana Đilasa, Zdravka Ponoša, ali i nekadašnjeg predsednika Borisa Tadića.
Pritiscima spolja juče se pridružio i pritisak iznutra. U Beogradu je protest organizovao već viđeni dvojac „aktivista“ iz NVO sektora sa ulica – Nikola Ristić i Ivan Bjelić.
Ovi aktivisti već su organizovali proteste nakon izbora početkom godine, pokušavajući da iskoriste nezadovoljstvo dela građana izbornim rezultatom, da bi zabrinutost zbog litijuma pokušali da upotrebe i na protestu na kome su zaustavili željeznički saobraćaj sa stanice „Prokop“.
Ovoga puta, Ristić je otišao korak dalje.
„Novi Sad je tačka, iz Novog Sada mora da pukne. Dosta je više, dosta je krvi. Čekamo da prođe žalost u Novom Sadu, a onda šta bude. Krenuli smo ovdje, da ne bismo čekali utorak, od utorka Novi Sad komanduje cijelom Srbijom šta ćemo da radimo i kuda ćemo da idemo. Zovimo ljude da budu neposlušni“, poručio je Ristić.
Da li će zamisao da se opravdana tuga, bes i zabrinutost građana iskoriste u političke svrhe ostaje da se vidi već sjutra u 18 časova, za kada je zakazan protest kod Željezničke stanice.
(RT Balkan)