Poslanica Demokratske partije socijalista Aleksandra Vuković Kuč problematizovala je u Skupštini Crne Gore pitanje srpskog jezika koji je u ovom trenutku diskriminisan Ustavom u odnosu na crnogorski.
Vuković Kuč vratila se u 2006. godinu i kazala da se Crna Gora „usposobila kao država“ a samim tim je i crnogorski jezik „usposobljen“.
„Srpski i hrvatski jezik su ga imali prije. Nažalost, ranije crnogorske države nije bilo. To da li će neki jezik postati jezik u služebnoj upotrebi ili službeni, nema nikakve veze sa brojem govornika. To što je crnogorski službeni jezik a svi ostali u službeni upotrebi nema veze sa brojem govornika već je političko i državno pitanje i ima veze sa nezavisnom Crnom Gorom. Zato je crnogorski jezik, makar njim govorilo 5.000 ljudi službeni a srpski jezik, makar njim govorilo više od 50% građana, a ne govori, jezik u službenoj upotrebi isto kao što je to u matičnoj državi Srbiji“, kazala je ona.
Dodaje da je ona sa pametnim ustavotvorcima 2007. godina postavila jasnu i malu razliku i postavila crnogorski jezik kao stub za državni identitet.
„Nećete reći da je albanski jezik ili bošnjački ili hrvatski jezik kojim se govori u Crnoj Gori da je jezik drugog reda jer je u službenoj upotrebi. Nemojte dozvoliti da upadnete u ralje nacionalizma i šovinizma“, kazala je ona.
Vuković Kuč navodi da je Crna Gora vrlo lako ugašena početkom XX vijeka a da se i to može ponovo dogoditi.