Znamenja
Piše: Čedomir Antić
Izgleda da će znamenja ostati kamen spoticanja za naše komšije nacionalne Crnogorce. Čitam po njihovim medijima kako je negde zastava države Crne Gore nepropisno postavljena, previše osunčana, iscepana, ili je uz nju istaknuta i naša trobojka. Mnogo ih to ljuti. Eno na Mojkovcu posvađaše jedno selo – 123 stanovnika stoji pod jednim a 167 pod drugim barjakom. Jarbole su sami platitli.
Ne ljuti ih, međutim, kada poslanik HDZ-a dođe u Podgoricu pa uporedi Crnu Goru sa Belorusijom, besramno vređajući jednu bratsku slovensku zemlju. Državu koja za razliku od Hrvatske nikada nije razmenila dostojanstvo za zločinstvo. Belorusija ima suvereno pravo da bude i nečiji satelit – ona je država članica UN. Nije nezavisna postala brišući drugi narod iz ustava ili falsifikujući referendum. Nikada nisam čuo beloruskog pevača da zavija pesmu koja zahvaljuje nekome – čak ni bratskoj zemlji a kamo li Nemačkoj.
Pita se Sokol kakve veze ima Crna Gora sa Jasenovcem? Pa ima, malo veće nego Hrvatska sa Srebrenicom, koja je o zločinu izvršenom 1995. usvajala rezoluciju tvrdeći da je reč o genocidu. Ima veze i zato što su brojni građani i antifašisti rođeni u Crnoj Gori ubijeni u ovom koncentracionom logoru. Bilo ih je bar nekoliko hiljada. Među njima je i major Pavle Đurišić, komandant jednog od dva antifašistička pokreta u Crnoj Gori neko vreme je tokom rata proveo u nemačkom nacističkom logoru. Ali, šta je briga Sokola za to. On je tu da mrzi, da širi zlo i da služi svojoj partiji, crkvi i zavojevačkoj genocidnoj misiji. Pohodu zla kome se u novije vreme pridružio i deo degenerisane elite SAD.
Delu crnogorskih rodoljuba smeta trobojka. Trebalo bi da se ugledaju na demokratsku Srbiju. Na delu opština na severu Matice srpskog naroda pored državnih vijore i zastave Mađarske. To su prvi omogućili Šešeljevi radikali. Slično je u Novom Pazaru gde smo prihvatili zastavu nepostojećeg entiteta za zastavu Bošnjaka.Bilo bi tako i sa Albancima u Preševu kada bi prihvatli suverenitet Srbije osim u delu gde primaju ogroman i nezarađen novac. Za razliku od Srbije u kojoj su te stvari regulisane demokratskim kapacitetom društva i slobodno, većinski donesenim zakonima, u Crnoj Gori su Srpstvo, a sa njim i istorija države progonjeni. Ipak, upućujem crnogorske nacionaliste da konsultuju ZAKON O DRŽAVNIM SIMBOLIMA I DANU DRŽAVNOSTI CRNE GORE donesen za vreme vladavine Đukanovićevog režima. U članu 28. ovog Zakona pominju se istorijske zastave Crne Gore, njihovo poštovanje i isticanje. Mada bilo bi dobro da oko ravnopravosti srpskog naroda sada nakon potvrde da smo većina i da niti jedna nacija nije u Crnoj Gori „temeljna“, ipak dobijemo ustavnu potvrdu ravnopravnosti zastave, grba, himne, jezika, pisma…
Nedavno je u Republici Srpskoj dopunjen set identitetskih zakona. Tamo će država po želji isticati i znamenja onih zemalja sa kojima ima specijalne odnose. Dakle znamenja Srbije. Jako se bunio poslanik iz SDA Ramiz Salkić. Međutim, ako malo zaboravi mržnju generisanu više posle rata nego za vreme njegovog trajanja, Salkić će se osvedočiti da odbacujući orla Nemanjića odbacuje i tradiciju za koju tvrdi da je ekskluzivno bošnjačka. Na primer: na velikom pečatu kralja Tvrtka Prvog Kotoromanića, vladara „Srbljem, Bosnom, primorjem i zapadnim stranama“ primetiće dvoglavog orla, grba Nemanjića – dinastije iz koje je Tvrtko potekao i kojoj je želeo da pripada.
(Mišljenja i stavovi objavljeni u rubrikama „Drugi pišu“ i „Kolumne“ nisu nužno i stavovi redakcije portala „Borba“)