Leković: Izvještaj EK potvrdio da borba protiv kriminala i korupcije ne smije stati
Izvještaj Evropske komisije za Crnu Goru, koji donosi nikad bolje ocjene našeg napretka na evropskom putu i potvrđuje posvećenost Crne Gore ključnim evropskim vrijednostima, dodatno ohrabruje našu posvećenost reformama, borbi protiv organizovanog kriminala i korpcije i ubrzavanju procesa pristupanja, ocjenio je poslanik Demokratske Crne Gore (DCG) Momčilo Leković.
“Za zemlju koja je godinama imala blokiran put ka Evropskoj uniji, usljed vrlo rasprostranjene korupcije i decenijskog uticaja organizovanog kriminala i kriminalnih klanova na državne institucije i bezbjednosni sektor, ovakve pohvale dolaze u pravom trenutku”, naveo je Leković u saopštenju za medije.
Kaže da je Evropska komisija u svom izvještaju posebno istakla potrebu da se Crna Gora fokusira na sprječavanje moguće infiltracije organizovanog kriminala u institucije.
“Kao i na suzbijanje korupcije u organima za sprovođenje zakona i pravosuđu i to je upravo ono na čemu već godinu dana bezbjednosni sektor posvećeno i odgovorno radi, kako bi se i poslednja ,,klica” organizovanog kriminala i korupcije protjerala iz svih naših institucija. Na sve ove izazove u narednom periodu odgovoriće se još jačom implementacijom snažnih politika prevencije i odlučnom reakcijom institucija na svaki slučaj otkrivenih nepravilnosti. Nastaviće se reorganizacija Ministarstva unutrašnjih poslova, s posebnim fokusom na antikorupcijske mjere i unutrašnju kontrolu, što je dodatni korak neophodan za jačanje povjerenja građana u državne institucije”, dodao je Leković.
Ministarstvo unutrašnjih poslova, smatra on, već je ostvarilo značajne napore u proteklom periodu na polju borbe protiv korupcije.
“Gdje su kroz niz akcija pokazali posvećenost nultoj toleranciji prema korupciji unutar svojih redova. Brojni primjeri iz prethodne godine potvrđuju odlučnost da se stane na put svakom vidu zloupotrebe službenog položaja u bilo kojoj mjeri on bio i jačanju integriteta sistema. Opsežna kontrola imovine i životnog stila policajaca koja je pokrenuta, a koja je do sada utvrdila da u sistemu postoji sedam policijskih službenika, od kojih je šest starješina, koji raspolažu sa milionski vrijednim nekretninama koje ne korespondiraju njihovim primanjima, neophodna je i prijeko potrebna”, naglasio je poslanik.
Dodaje da Evropska komisija u Izvještaju naglašava potrebu za dodatnim resursima u Specijalnom državnom tužilaštvu (SDT) i Specijalnom policijskom odjeljenju (SPO).
“Kako bi im se omogućilo efikasno obavljanje zadataka, čime prepoznaje značaj ovih odjeljenja koji smo i mi u proteklom periodu prepoznali i više puta isticali. Cilj je da se pojačaju kapaciteti ovih ključnih institucija i odjeljenja, pružajući im uslove potrebne za efikasan rad u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala. Na kraju još jednom ističem da ovo priznanje Evropske komisije predstavlja dodatni podsticaj za sve nas da nastavimo još jače i odlučnije raditi na jačanju vladavine prava i ostvarivanju evropske budućnosti Crne Gore”, zaključio je Leković.