Sastanak Parlamentarnog odbora Evropske unije i Crne Gore za stabilizaciju i pridruživanje (POSP), kojim predsjedavaju Dejan Đurović, u ime delegacije Skupštine Crne Gore i Tomas Vajc, u ime delegacije Evropskog parlamenta, počeo je danas u Skupštini Crne Gore. U uvodnom dijelu sastanka prisutnima se obratio predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić.
Otvarajući 22. sastanak POSP-a, predsjednik Mandić je kazao da današnji sastanak predstavlja važan korak na putu evropskih integracija i jačanju veza sa Evropskom unijom. Tom prilikom, predsjednik se osvrnuo na pozitivne ocjene koje je Skupština Crne Gore dobila u najnovijem Izvještaju Evropske komisije, konstatujući da je formiranjem sadašnje parlamentarne većine okončan dug period političke nestabilnosti. “Posebno mi je drago što smo u ovom sazivu napravili most između vlasti i opozicije kada je u pitanju cilj za koji se zalaže 80% građana, a to je pristupanje EU, te da su ključni zakoni gotovo bez izuzetka izglasani dvotrećinskom većinom”, kazao je Mandić.
Predsjednik Skupštine je podsjetio da je aktuelni 28. saziv napravio istorijske rezultate u oblasti pravosuđa kroz donošenje ključnih imenovanja i usvajanje seta zakona koji su donijeli pozitivan IBAR. “Te promjene nijesu ostale nezapažene od strane najistaknutijih evropskih zvaničnika, među kojima želim posebno da istaknem dosadašnjeg Evropskog komesara za proširenje i susjedstvo, gospodina Olivera Varheljija, koji je na svim adresama istakao ovaj napredak. Čvrsto vjerujem da ćemo sjajnu saradnju nastaviti i sa novim Evropskim komesarom kao i sa izvjestiocem Evropskog parlamenta gospodinom Šarecom i da ćemo zajedničkim snagama završiti ovaj, za nas, ključni proces”, zaključio je predsjednik Skupštine.
Navodeći da je Evropska komisija u ovogodišnjem izvještaju prepoznala impresivan napredak Crne Gore posebno u reformama vladavine prava i pravosuđa, kopredsjedavajući Dejan Đurović je kazao da je Crna Gora ponosna na ostvarene rezultate, koji će direktno voditi u fazu zatvaranja pojedinih pregovaračkih poglavlja. Kako je naveo, sa optimizmom se očekuje da do kraja godine budu zatvorena četiri pregovaračka poglavlja, čime bi se bilo korak bliže ključnom cilju, punopravnom članstvu u Evropskoj uniji. On je podsjetio i na činjenicu da je prošle sedmice Evropska komisija odobrila i reformsku agendu i time otvorila put za dobijanje sredstava iz Plana rasta za Zapadni Balkan.
,,Evropski integracioni put Crne Gore prolazi kroz završnu fazu. Kao zemlja predvodnica u procesu pristupanja posvećeni smo usklađivanju zakona i standarda sa pravnim tekovinama Evropske unije i dosljedno radimo na reformama u oblasti vladavine prava, slobode medija, borbe protiv korupcije i zaštite ljudskih prava. Crna Gora ostaje čvrsto opredijeljena ka cilju punopravnog članstva u Evropskoj uniji. Pred nama su važni zadaci, a podrška koju dobijamo od Evropskog parlamenta dodatna je motivacija da ustrajemo u ovim naporima”, kazao je Đurović, poručujući da je današnji sastanak prilika da se otvoreno razgovara o važnim pitanjima, sagledaju postignuti rezultati, identifikuju izazovi i zajednički osmisle budući koraci.
Kopredsjedavajući Tomas Vajc je poručio da je Evropski parlament spreman da podrži Crnu Goru na evropskom putu.
Ocjenjujući da je od ključnog značaja da dva parlamenta učestvuju u ovom procesu, te da je suštinski važno da parlamenti doprinose odlukama koje se donose na putu pristupanja Evropskoj uniji, Vajc je pozvao da se udrženim snagama ide u pravcu usvajanja zakona, ,,kako bi se ovo obećanje realizovalo i u praksi i Crna Gora pristupila Evropskoj uniji u najskorije vrijeme”.
Ministarka evropskih poslova Maida Gorčević je istakla da o uloženom radu i trudu, najbolje svjedoči dobijanje Izvještaja o procjeni ispunjenosti privremenih mjerila u poglavljima 23 i 24 (IBAR). Kako je navela, to je značajan podstrek, ne samo za Crnu Goru, već i za sve zemlje kandidate, budući da potvrđuje da je politika proširenja ponovo u fokusu.
Ministarka je istakla da su ocjene iz Izvještaja za nas dodatna motivacija da nastavimo sa posvećenim ispunjavanjem obaveza iz pregovaračkog procesa i time, daju puni doprinos ostvarivanju našeg strateškog državnog cilja – učlanjenja Crne Gore u Evropsku uniju.
Gorčević je poručila da postoji potpuna svijest o tome da će dalji put do pune integracije u EU biti kompleksan, te da su napori u naredne dvije godine ključni za evropsku budućnost Crne Gore.
U ime mađarskog predsjedavanja Savjetu Evropske unije, ambasador Mađarske u Crnoj Gori Nj.E. Jožef Neđeši, naveo je da Savjet ostaje snažno posvećen procesu pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji. Prema njegovim riječima, EU stoji uz svoje partnere, i u tom konteksu je ponovio da Savjet zahvaljuje Crnoj Gori na usklađenosti sa Zajedničkom vanjskom i bezbjednosnom politikom EU.
,,Ovo je snažan signal strateške posvećenosti vaše zemlje“, kazao je ambasador Mađarske u Crnoj Gori.
Ambasador Evropske unije (EU) u Crnoj Gori Johan Satler ocijenio je da je cilj ulaska Crne Gore u EU do 2028. ambiciozan, ali dostižan.
,,Crna Gora je pokazala spremnost i kapacitet da brzo napreduje uz podršku Evropske unije i podsticaj od strane institucija Evropske unije i država članica. Crna Gora je posebno napredovala u ispunjavanju obaveza koje se tiču poglavlja u oblasti vladavine prava”, rekao je Satler.